Sağlık 10 Ağustos 2021 - 03:45:30

Hamile Yatağı Nasıl Olmalı? Hamile Kadın Nasıl Uyumalı?

Hamile Yatağı Nasıl Olmalı? Hamile Kadın Nasıl Uyumalı?

Hamilelik yaşayan bayanlar, ömürlerinin en mucizevi anlarını geçirirken her dakikalarını dikkatli bir şekilde yaşamak zorunda oluyor. Bu aşamada uyku düzenleri çok büyük önem taşıdığı için hamile yatağı da belirli özellikleri barındırmak zorunda oluyor.

Hamile Yatağı Nasıl Olmalı?

Çiftler, yataklarını seçerken genel olarak konforlu olmasına ve ebatlarına bakıyorlar. İleride hamileliğin yaşanacağı dönemi çok fazla planlamıyorlar. Bu aşamada doktorlar hamile bayanların seçecekleri yataklarda belirli özelliklerin olmasını öneriyorlar. İlk olarak hamile yatağı sert olmamalıdır. Eğer sert bir yatak olmazsa bel ve sırta yeteri kadar destek verilemiyor ve bu durumda da ciddi ağrılar meydana gelebiliyor. Bunun yanında bayanlar yan dönüp yatacakları ve büyük bir alan kaplayacakları için ebat konusunda da herhangi bir sıkıntının olmaması gerekiyor.

Hamile Kadın Nasıl Uymalı?

Hamile bayanların uykularını en iyi biçimde alması çok önemlidir. Gece uykularının düzenli bir şekilde ilerlemesi gerekirken bunun yanı sıra öğlenleri de yarım saatlik kısa uykular çok yararlı olabilmektedir. Gebelik ilerledikçe sırt üstü ya da yüz üstü yatmak çok mümkün olmayacaktır. Bu dönemde bayanların sol taraflarına yatması ve bu şekilde uyması gerekir. Sol tarafına yatan bayanlar, dizlerini kıvırarak bacaklarının arasına da yastık alabilirler. Bu yastık, hamile yastığı olarak isimlendirilirken uyku pozisyonu için çok büyük önem taşımaktadır. Bu pozisyon literatürde "SOS" pozisyonu olarak isimlendirilmektedir.

Hamile Yastığı Nedir? Ne İşe Yarar?

Hamilelik döneminde karın git gide büyüdüğü için yatış pozisyonları da değişmeye başlıyor. İlk zamanlarda sırt üstü yatabilen kişiler, sonrasında bu pozisyondan vazgeçmek durumunda oluyor. Aksi halde bel ve sırt bölgelerine çok ciddi bir şekilde baskı uygulanıyor. Ancak hamile yastığı olarak tanımlanan ürünler kullanıldığında sol taraflarına yatan bayanlar bu yastık sayesinde vücutlarının bir kısmını ya da tamamını koruma altına almış oluyorlar. Bu pozisyonda yatmak hem bebek hem de anne için olabilecek en iyi yatış pozisyonu olarak gösterilirken çok ciddi faydalar sağlıyor.

Hamileyken Hangi Pozisyonda Uyumalı?

SOS adı verilen uyku pozisyonuna ilk dönemlerde alışmak zor olabilir. Ancak belirli bir süre geçtikten sonra bayanlar buna alışacak ve rahatlığını hissetmeye başlayacaktır. Bu pozisyon, araştırmalar ışığında plasentayı en iyi besleyen uyku pozisyonu olarak belirlenmiştir. Bu sayede bebeğiniz sizler uyurken de güvende olabilmektedir. Bunun yanı sıra böbreklerin de olabilecek en iyi şekilde çalışmasını bu pozisyon sağlamaktadır. Son olarak bayanların ellerinde ve dizlerinde bu dönemde ödem oluşumları gözlemlenebilir. Bu oluşumların büyük bir çoğunluğu uyku döneminde yanlış pozisyonda yatmaktan kaynaklanmaktadır. SOS pozisyonu bunu da minimuma indirerek şişkinlikleri en aza indirgemektedir. Günlük hayatta kullanılan yatakların küçük değişiklikler ile hamile yatağı olması mümkün olurken bunun bebeğe ve anneye çok sayıda faydası olacaktır.

  • hamile yatağı
  • hamile yatağı nasıl olmalı
  • hamile yastığı
Yorumlar
Başak Bulut Hamile yatağı fiyatları ne kadar? Hamile yastığı kullananlar var mı? İşe yarıyor mu? 6 aylık hamileyim ve karnım her geçen gün daha da belirgin oluyor. Bu yastıklardan almak istiyorum. Rahat oluyor mu kullananlar var mı? cevapla
yorum yaz
Uçkun Nedir? Işkın Otunun Faydaları Nelerdir? Nerede Yetişir?