Sağlık 09 Ağustos 2021 - 23:53:41

İlişkiden Kaç Gün Sonra Gebelik Testi Yapılmalı?

İlişkiden Kaç Gün Sonra Gebelik Testi Yapılmalı?

Korunmasız cinsel ilişkiler sonrasında bayanlar gebelik testi ile birlikte hamile olup olmadıklarını öğrenmek isterlerken bunun için bir süre beklemeleri gerekmektedir.

Gebelik Testi Nedir? Neden Yapılır?

Korunmasız cinsel ilişki yaşayan bayanlar, bunun sonucunda hamile kalıp kalmadıklarını öğrenmek isterler. Bu durumda adet gecikmelerinin yaşanıp yaşanmadığını görmek hamilelik konusunda bilgi verebilir ancak merak edildiği için o döneme kadar beklenemez. Bu sebeple de gebelik testi adı verilen küçük cihazlar üretilmiş ve bayanların adet dönemleri gelmeden de hamile olup olmadıklarını öğrenmeleri istenmiştir. Eczanelerde satılan bu ürünü satın alan bayanlar, evde tek başına gebelik testlerini yaparak sonucu öğrenebilir. Doğru şekilde uygulanmadığında yanlış sonuç verme ihtimali de bulunduğundan direkt olarak güvenmek doğru olmaz.

Gebelik Testi Nasıl Çalışır?

Kadınların vücudunda cinsel ilişki sonrası sperm ile yumurta hücreleri bir araya gelerek döllenmiş yumurtayı oluşturmaktadır. Ancak bu durum belirli bir süre alır ve hemen fark edilmesi mümkün olmaz. Kadın vücudunda yumurtanın döllenmesi olduktan sonra HCG isimli hormonun salgısı başlamaktadır. Gebelik testleri de bayanların vücudunda bu salgının olup olmadığını kontrol eder. Cihazın içerisinde bu hormonun antikoru eklenmiştir. Eğer bayanların idrar örneğinde HCG varsa bu durumda gebelik testinin içerisindeki antikor ile etkileşime girer ve cihazın belirli bir bölgesinde renk değişimine sebep olur. Böylece de bayanlar gebe olup olmadıklarını öğrenebilirler.

İlişkiden Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır? Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Gebelik testinin uygulanacağı zaman, doğru sonuçların görülebilmesi için son derece önemlidir. Cinsel ilişki yaşandığı dönemden sonra yapılacak olan testlerde en az 15 gün süreyle beklenmesi gerekmektedir. Bu sürenin geçmesinin ardından dahi doğru sonuç alınamayabilir. Ancak 15 gün beklenmezse alınan sonuç %90 oranında yanlış olacaktır. Adetlerinde gecikme olan bayanlar ise 2-3 gün bekledikten sonra bu testleri gerçekleştirebilirler. Adet gecikmesinin ardından 2-3 gün beklenip uygulanan testlerde sonuçların doğruluğu çok yüksek bir oranda olacaktır. Bu dönemde hamilelik belirtileri arasında gösterilen farklı durumlar da ortaya çıkabildiğinden hamilelik durumu daha rahat belirlenebilmektedir.

Gebelik Testi Nereden Alınır? Fiyatı Ne Kadar?

Gebelik testi almayı düşünen bayanların ilk adresi her zaman eczanelerdir. Eczanelere giderek gebelik testi almak istediğini belirten bayanlara hemen yardımcı olunurken ürünün markasına ve özelliğine göre 5 ile 25 TL arasında değişen fiyatlar talep edilmektedir. Bu ürünleri kullanarak bayanlar hamile olup olmadıklarını öğrenebilirler. Ancak farklı sebeplerden dolayı bu parayı vermek istemeyen kişiler varsa bu kişiler sağlık ocaklarında ücretsiz olarak gebelik testlerini gerçekleştirebilirler. Bunun için sağlık ocaklarında kendilerinden bir idrar numunesi alınır ve bu numune üzerinden işlemler gerçekleştirilir. Sonuçlar da çok kısa bir sürede alınabilecektir. Gebelik testi uygulamalarında cinsel ilişki sonrasında belirli bir süre beklenmesi gerekirken aksi halde çıkan sonucun doğruyu yansıtmayacağının da bilinmesi gerekmektedir.

  • gebelik testi
  • gebelik testi nedir
  • gebelik testi uygulamaları
Yorumlar
Özlem Yücel İlişkiden kaç gün sonra kanda ya da idrarda hamilelik belli olur? Gebe olup olmadığımızı kaç gün sonra anlayabiliriz? Ne zaman kontrol etmek gerekiyor acaba? Çocuk sahibi olmak istiyorum o yüzden bilgi edinmek istiyorum. cevapla
yorum yaz
Uçuk Tedavisinden En Etkili Doğal Yöntem ve Kesin Çözüm Önerileri