Siyah hardal tohumu ne işe yarar? Fiyatı ve kullananlar
Yaşam

Siyah Hardal Tohumu Ne İşe Yarar? Fiyatı ve Kullananlar

06 Temmuz 2018 - 01:58:28

Mevsimlik açan hardal çiçeğinde iki tip tohum bulunmaktadır. Bunların sarı ve siyah olarak ayrılması hardal tohumunun da farklı olmasını sebep olur.

Siyah Hardal Tohumu Nedir?

Siyahları siyah hardal tohumu olarak bilindiği için bu adı almıştır. Asya ve Avrupa' da yabani olarak yetişen turpgiller familyasından gelen bitkidir. Hardalın tek başına sağlığa olan etkisinin yanı sıra siyah hardal tohumu da insan sağlığında büyük önem taşıyan bir tohumdur. Bitkisel çay olarak da kullanılan siyah hardal tohumu sağlığı koruyucu etkisi sayesinde vücut sağlığına fayda sağlar.

Siyah Hardal Tohumunun Ne İşe Yarar?

  • Hardalın tohumlarından elde edilen siyah renkli siyah hardal tohumu genel olarak bitki çayı olarak tercih edilir. Soğuk algınlığı, grip ve üst solunum yolları gibi hastalıklarda terletici etkisi bulunduğundan toksin atıcı bir içecek olarak kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra kas ağrılarında etkili olan bu tohum ilerleyen yaşlarda meydana gelen kas ve eklem ağrılarını iyileştirici etkiye sahiptir.
  • Potasyum ve magnezyum bakımından zengin olduğu için kas ve eklemlerde çok fazla yarar görülmesini sağlar. Yaşlılarda bu ağrılar çok fazla meydana gelmektedir. Bu nedenle günlük tüketilmesi tavsiye edilir.
  • Uyku düzensizliklerinde kasları yatıştırdığı gibi ayrıca sinirlerinde yatışmasını sağlar. Gergin bir gün sonrasında içilen siyah hardal tohumu çayı kişinin daha rahat uyumasına yardımcı olur. Menopoz dönemindeki kadınların yaşadığı sıkıntıların en az indirilmesine yardımcı olarak bu dönemin daha rahat geçirilmesini sağlar.
  • İştahsızlık şikayeti olan kişiler için son derece faydalı olan ve iştahın açılmasını sağlayan bu tohumun çayı küçük yaşlardaki çocuklarda bile işe yaramaktadır.

Siyah Hardal Tohumunun Zararları Nelerdir?

  • Bilinen yan etkisinin olmadığı bu bitkinin cilt ile devamlı olarak teması tahrişe sebep olabilir. Aşırı kullanım sonrasında da ciltte görülür bir tahriş yaratabilir. Bunun dışında kan pıhtılaşmasını engeller. Bu nedenle hamile bayanların kullanmaması tavsiye edilir. Çünkü düşüğe ya da ölü doğuma sebep olabilmektedir. Bu dönemde bu bitkinin kullanılmaması düşük ve ölü doğum riskini azaltır.
  • Adet döneminde kasları rahatlığından dolayı gebeliklerde de kullanılması sakıncalıdır. Ayrıca emziren annelerde de tavsiye edilmez.
  • Kronik rahatsızlıkları olan kişilerde mutlaka doktora danışılarak kullanılması tavsiye edilir. Aksi halde kişinin vücut sağlığını tehdit edebilir.
Siyah Hardal Tohumu Nasıl Kullanılır?

Siyah hardal tohumunun genel olarak bitki çayı olarak kullanılması dışında ayrıca haşlayıp salata içine eklenerek tüketilmesi de mümkündür. İstenilen şekilde tüketilerek vücuda etkisinin olması sağlanır. Gıda zehirlenmelerinde kişinin mide sağlığını korumasına yardımcı olur. Özellikle terletip toksik maddelerin dışarıya atılmasını sağladığı için bu özelliği çok fazla tercih edilmektedir. Kanser korucu etkisi sayesinde kansere karşı savaş açan bir bitkidir. Vücuttaki zararlı maddelerin dışarıya atılmasında etki gösterdiğinden kanserli hücrelerin de oluşumuna engel olur. Sağlıklı bir vücuda sahip olmayı sağlar.

Yorumlar
Güzin Derin 06 Temmuz 2018 - 02:08:28 Siyah hardal tohumu faydaları nelerdir neye yarar? Nasıl kullanılır? Cilde faydaları oldukça fazla diye biliyorum. Nerede bulabilirim? Nerede satılır? Tiroid için kullanımı nasıl olur? Bu amaçla kullananlar var mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: