Sağlık

Düzenli Cinsel İlişki Adeti ve Menopozu Geciktirir mi?

15 Nisan 2019 - 21:40:26
Düzenli Cinsel İlişki Adeti ve Menopozu Geciktirir mi?

Çiftlerin düzenli cinsel ilişki yaşamaları vücutlarına birçok farklı fayda gösterirken adet ve menopoz üzerinde dolaylı yoldan etkileri bulunmaktadır.

Düzenli Cinsel İlişki Adeti Geciktirir mi?

Çiftlerin cinsel hayatları onları birçok farklı yönden etkileyebilen bir durumdur. Haftada 2-3 defa cinsel ilişki yaşayan çiftler düzenli olarak cinsel ilişkisi olan çiftler olarak gösterilmektedir. Çocuk sahibi olurken de en az haftada 2-3 defa cinsel ilişki yaşamasına rağmen çocuk sahibi olamayan kişilerde bir sorun olduğu kabul edilmektedir. Bu aşamada cinsel ilişki adet üzerinde direkt olarak etki göstermemektedir. Düzenli bir cinsel ilişkiye sahip olma adetin gecikmesine sebep olmamaktadır. Fakat adet dönemine çok yakın günlerde cinsel ilişkinin yaşanması kadınların stres olmasına sebep olabilmektedir. Stres de adeti geciktiren durumlardan birisi olduğu için dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Yalnızca bu şekilde dolaylı yoldan adet gecikebilmektedir.

Düzenli Cinsel İlişki Menopozu Geciktirir mi?

Düzenli bir şekilde cinsel ilişki yaşamak kadın vücudunu çok ciddi seviyede etkilemektedir. Bilindiği üzere sürekli olarak spor yapmak ve dengeli beslenmek kadınlarda menopozu geciktiren durumlar arasında yer almaktadır. Bu aşamada düzenli bir cinsel ilişki hayatı olan kadınların kasları sürekli olarak çalışacağından vücutları çok daha sağlıklı bir halde olacaktır. Vücudun doğru bir şekilde çalışması ve kendisini geliştirmesi menopozun gecikmesini sağlayabilmektedir. Düzenli cinsel hayat özel olarak menopozu geciktirmez ancak vücudu çalıştırıp daha sağlıklı bir hale getirdiği için adet durumunda olduğu gibi dolaylı yoldan menopozu geciktirebilmektedir.

Düzenli Cinsel İlişkinin Faydaları Nelerdir?

Cinsel hayatları son derece düzenli olan çiftler, bunun faydalarını sürekli olarak vücutlarında görebilmektedir. İlk olarak kilo almayı engelleyen aktivitelerden birisidir. Yarım saatlik bir cinsel ilişki süreci insanların yaklaşık 250 kalori yakmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra kalp ve damar sağlığının korunmasında da çok etkili olmaktadır. Birçok insanın yaşadığı uykusuzluk problemlerinin ortadan kalkmasında da düzenli cinsel ilişkinin rolü oldukça büyüktür. İnsanlarda bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlarken hastalıklara karşı olan direnci arttırmaktadır. Son olarak vücuttaki ağrıların azalmasında da çok etkili bir seçenek olarak görülür.

Düzenli Cinsel Hayatın Zararları Var mı?

Düzenli cinsel ilişki vücut için yararlı bir aktivite olmasına rağmen aşırı olmaya başladığında her eylem gibi vücuda zarar verebilmektedir. İlk olarak çiftlerin bu dönemde kendilerini iyi hissetmemelerine sebep olabilmektedir. Çok fazla cinsel ilişkiye giren çiftlerden biri bu kadar çok ilişki istemiyorsa bu durum stres ve üzüntüye sebep olabilmektedir. Bunun yanı sıra hormon dengelerinin bozulması durumu da söz konusu olmaktadır. İnsanlarda hormon bozuklukları birçok kötü durumu tetikleyebilmektedir. Son olarak kişilerin genital bölgelerinde ağrılara sebep olabilmektedir. Birçok kadın düzenli cinsel ilişki adeti ve menopozu geciktirir mi sorusunun yanıtı için bilimsel kaynakları ararken bunun dolaylı yoldan doğru olabileceğini görmektedir.

Yorumlar
Yeter Gürel 15 Nisan 2019 - 21:50:26 Düzenli cinsel hayatı olmayan erkeklerin ve kadınların olanlara göre daha mutsuz olduklarına dair birtakım yazılar okumuştum daha. Çiftler için bu durum önemli ve sağlık için de olması gereken bir durum. Menopoz ve adet için özel bir etkisi var mı çok bilmiyorum. Adet için çok etkili olabileceğini düşünmüyorum hamilelik dışında.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: