Çok su içmek zararlı mı? Çok su içmek zayıflatır mı?
Sağlık

Çok Su İçmek Zararlı mı? Çok Su İçmek Zayıflatır mı?

02 Şubat 2018 - 21:44:59

İnsanların yaşam kaynağı olarak gösteriliyor olsa da çok su içmek bazı dönemlerde insan vücuduna ciddi zararlar verebilir.

Çok Su İçmek Zararlı mı?

İnsanlar için çok su içmek genel olarak yararlı bir eylem olarak görülür. Ancak araştırmalar, bu durumun da insana vücudu için ciddi zararlar verebildiğini göstermektedir. Vücuda alınan su, böbrekler aracılığıyla vücudun boşaltım sistemine aktarılmaktadır. Suyun içerisinde yararları maddeleri alan ve kalanları vücut dışına gönderen böbreklerin gün içerisinde belirli bir miktarda suyu vücuttan uzaklaştırma kapasitesi bulunur. Eğer çok fazla su tüketilirse bu su vücuttan uzaklaştırılamaz ve vücut içerisinde kalır. Böyle bir durumda suyun bir kısmı kana karışırken bu durum insanların kendilerini halsiz hissetmelerine ve bunun yanında sıklıkla bulantı problemlerinin olmasına sebep olmaktadır.

Çok Su İçmek Zayıflatır mı?

Çok su içmek insanlarda zayıflamanın önemli adımlarından birisidir. Her zaman diyet dönemlerinde uzmanlar, insanlardan bolca su içmelerini ve diyetlerini bu şekilde desteklemelerini isterler. Gün içerisinde 2-3 litre su tüketimi yapan kişiler, metabolizma hızlarını oldukça iyi bir düzeye taşıyabilirler. Bu sayede de günlük yaktıkları kalori miktarları hızlı bir biçimde artış gösterecektir. Hareket etmedikleri dönemde dahi yaktıkları kalori miktarı artan kişiler daha hızlı kilo vererek istedikleri görünüme daha kısa süre içerisinde kavuşurlar.

Çok Su İçmenin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Su tüketiminin insan vücuduna zayıflama dışında da onlarca farklı faydası bulunur. İlk olarak insanlarda ağız kokusunun gitmesinde su tüketimi çok etkilidir. Ağız içerisinde kokuya sebep olan bakteriler, su tüketimi ile birlikte ağızdan uzaklaştırılır ve sonrasında vücuttan atılabilir. Saçlar için de su tüketimi çok fazla önem arz eder. Bolca su tüketen kişilerin saçları çok daha ince telli ve canlı olurken kırıklar ya da kopmalar oldukça nadir bir şekilde görülmektedir. Bunun dışında doğru miktarda su tüketimi organların tamamını ciddi biçimde etkileyecektir. Yeterli suyu bulan organlar maksimum verim ile çalışmalarına devam ederken hastalıkların tamamen önüne geçilmiş olur.

Günde Ne Kadar Su İçilmeli?

Gün içerisindeki su tüketimleri insanların vücutlarındaki etmenlere göre farklılık gösterebilir. Araştırmalar, bayanların gün içerisinde en az 2,7 litre su tüketmesi gerektiğini ortaya koyarken erkeklerin 3,7 litre tüketmesi gerektiğini belirtmektedir. Bu değerler bayanlar için 8-9 bardak seviyesine denk gelirken erkekler için 12 bardak düzeyinde olmaktadır. İnsanlar, vücutlarında yaşanan gelişmelere göre yeterli seviyede su alıp almadıklarını anlayabilirler. Normal bir insanın gün içerisinde 6-7 defa küçük abdestini yapması gerekmektedir. Eğer daha az düzeyde yapılıyorsa bu durum kişilerin gereğinden daha az su içtiğini göstermektedir. Hem kadınlar hem de erkekler için çok su içmek oldukça yararlı bir seçim olurken bu miktarı abartmak vücudun zorlanmasına ve bazı organların düzgün bir biçimde çalışamamasına sebep olmaktadır.

Yorumlar
Hediye aydın 02 Şubat 2018 - 21:54:59 Çok su içmek şekeri düşürür mü? Faydalı mı zararlı mı? Günde en az kaç litre su içmek gerekiyor? Normalde suyun çok faydalı ve sağlıklı olduğunu biliyoruz. Fakat çok içmek vücuda zarar verir mi? Çok acıktırır mı?cevapla
Dilan Sezen 07 Kasım 2018 - 14:48:34 Çok su içmek sivilce yapar mı diye merak ediyorum. Genelde su içmenin faydalı olduğu söyleniyor ama yeterli su içmeme rağmen yüzümde sivilce çıkıyor. Uzmanlar günde 2 litre su içilmesinin gerektiğini söylüyorlar. Kışın bu zor oluyor biraz benim için.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: