Sağlık 02 Şubat 2021 - 14:54:58

Zencefil Çayı Nasıl Yapılır? Zencefil Çayının Faydaları ve Zararları

Zencefil Çayı Nasıl Yapılır? Zencefil Çayının Faydaları ve Zararları

Ülkemizde birçok diyet listesinde yer alan zencefil çayı, insana vücudu üzerinde ciddi etkiler bırakırken düzenli olarak kullanıldığında kilo vermeyi hızlandırabilir.

Zencefil Çayı Nedir? Ne İşe Yarar?

Ülkemizde yetiştirilmeyen zencefil, sürekli olarak farklı ülkelerden ithal edilerek kullanılmaktadır. Çok yıllık bitkiler grubunda yer alan zencefil, 1-2 metre boylarına kadar ulaşabilir. Uzaktan bakıldığında zencefilin gövde kısmı bir boruyu andırır. Bunun yanı sıra yaprakları sürgün şeklinde olurken 20 santimetreye kadar uzamaktadır. Çiçek koçanı ise ülkemizde bolca bulunan çam ağacının ürün olan kozalağı andıran bir şekle sahiptir. Ürünün anavatanı Hindistan ve Malezya olarak gösterilmektedir. Dünya üzerindeki zencefil ihtiyacının tamamına yakını bu iki ülkeden karşılanmaktadır.

Zencefil Çayı Nasıl Yapılır?

Zencefil, marketlerden ya da aktarlardan satın alındıktan sonra belirli işlemlerden geçirilerek çayı hazırlanmaktadır. Sert bir yapıda olan bu ürün direkt olarak kaynar suya bırakılırsa etkisinin suya geçmesi oldukça uzun sürer. Bu sebeple de ilk olarak zencefili küçük parçalara ayırmak gerekirken bunun yanı sıra rendelemek de bir seçenek olacaktır. Sonrasında elde edilen malzeme, kaynar suyun içerisine atılarak 5-10 dakika kaynatılır. Bu işlem sayesinde demleme gerçekleşirken malzemeyi süzerek zencefil çayı içime hazır hale getirilir. Bu işlemler sonrasında ortaya çıkan lezzeti beğenmeyen kişiler, isterlerse içerisine limon ya da tarçın gibi ürünleri de katarak kendi istedikleri tatları elde edebilirler.

Zencefil Çayının Faydaları Nelerdir?

İlk olarak midede ve bağırsaklarda biriken gazı sökmekte ve vücuttan uzaklaştırmada oldukça etkilidir. Bu durum, kilo vermek isteyen kişiler yenilen besinlerden oluşan şişkinliğin vücuttan atılmasında ve kişilerin çok daha iyi bir görünüşe kavuşmasında etkili olacaktır. Bunun yanı sıra zencefil çayı vücudun ısısının artmasını ve buna bağlı olarak metabolizma hızının yükselmesini sağlayacaktır. Organların bu şekilde daha verimli çalışması sağlanmış olurken bu ürün ile birlikte kişiler kendilerini çok daha zinde hissederler. Bu kullanımda günlük yakılan kalori miktarı da artacağından kilo verme hızı daha yüksek seviyelere çıkacaktır. Tek başına direkt olarak kilo vermeyi sağlamasa da diyet ve spor ile hayatlarına devam eden kişilere büyük bir etki yapabilmektedir.

Zencefil Çayının Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Bitkiler etkileri yönünden insan vücuduna faydalı olsa da çok fazla tüketimde zararları da ortaya çıkabilmektedir. Özellikle zayıflama üzerinde etkili olan bitkiler, biran önce zayıflamak adına gereğinden fazla kullanılabilir. Bu durumda da vücuda olan zararları ortaya çıkmaya başlar. Zencefilin insana vücudu için olan zararlarının başında mide ekşimesi gelir. Fazla tüketimi mideyi zorlarken ağza sürekli olarak acı bir tat gelir. Bunun yanında deride döküntülere kadar uzanan problemlere de gereğinden fazla zencefil tüketimi sebep olabilir. Fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişiler diyetlerinin içerisinde zencefil çayı da tüketerek daha hızlı, rahat ve sağlıklı bir şekilde kilolarından kurtulurlar.

  • zencefil çayı nedir
  • zencefil çayı nasıl yapılır
Yorumlar
Neşe Yıldırım Zencefil çayı kalorisi nedir çok yüksek mi? Kilo vermek için bu çayı kullanmak etkili olur mu? Zayıflatır mı? Bu çayı kimler kullanamaz? Kullanması sakıncalı olanlar var mı? Ben zayıflamak için kullanmak istiyorum. Etki görür müyüm? cevapla
Sevda Tekin Zencefil çayını daha önce soğuk algınlığı için kullanmıştım. Gerçekten etkili oluyor. Hazır olarak da satılıyor tozunu alıp evde kendinizde yapabiliyorsunuz. Hatta yaş zencefil daha etkili oluyor diyorlar. Başka hangi amaçlarla kullanılıyor bilmiyorum ama grip için iyi oluyor. cevapla
yorum yaz
Göz Kapağı Estetiği Nedir? Nasıl Yapılır? Yaptrıanların Yorumları ve Fiyatı