Sağlık

Çocuğu Olmayanlar İçin Kürler

23 Aralık 2018 - 21:26:46
Çocuğu olmayanlar için kürler

Kısırlık; çiftlerin doğal yollarla çocuk sahibi olamama durumudur. İnfertilite adıyla da bilinmektedir.

Çocuğu Olmayanlar İçin Bitkisel Kürler Nelerdir?

Çocuk sahibi olmak isteyen her çiftin en büyük endişelerinden birisi kısırlık durumuyla karşılaşmaktır. Kadınların yaklaşık olarak %25'i kısırlık vakasıyla karşı karşıya kalmaktadır. Çocuk sahibi olma oranını artıran bitkisel kürler, çiftler için kurtarıcı niteliğe sahiptir. Keçiboynuzu kürü de bu bitkisel tarifler arasında yer alan en önemli kürlerden biridir. Yarım litre klorsuz suya 6-7 adet keçiboynuzu küçük parçalar halinde kırılarak eklenir. Ağzı kapalı bir şekilde kısık ateşte 2-3 dakika kaynatılır. Ocağın altı kapatılarak 20 dakika dinlendirilir. Soğuduktan sonra sudaki keçi boynuzu parçaları çıkarılır. Soğuduktan sonra yarısı sabah aç karnına, kalan yarısı da gece yatmadan önce tüketilmelidir.

Çocuğu Olmayan Erkek Ne Yapmalı? Ne Yemeli?

Çocuk sahibi olmak isteyip ilk 12 ayda sonuç alamayan çiftlerde öncelikle erkekler doktora gitmelidir. Çünkü erkeklere yapılan testler hem daha kolay hem de daha masrafsızdır. Yapılan araştırmalara göre sperm kalitesi, sperm sayısından çok daha önemlidir. Sağlıksız ve dengesiz beslenme, sigara kullanmak, hava ve çevre kirliliği gibi faktörler spermde hasara neden olmaktadır. Sperm kalitesini artırmak için tüketilmesi gereken başlıca besinler şunlardır; domates, yeşil mercimek, ceviz, nar, yaban mersini, bitter çikolata, kabak çekirdeği gibi besinler içeriğindeki maddeler sayesinde sperm aktivitesini artırmaktadır.

Doğurganlığı Artırmak İçin Ne Yapmalı? Ne Yemeli?

Her kadının en büyük arzularından birisi de anne olmaktır. Günümüzde gerek çevresel faktörler gerekse beslenme bozuklukları ve sosyal koşullar sebebiyle pek çok kadın yumurtalarında kalite ve sayı sorunu yaşamaktadır. Doğurganlığı artırmak için öncelikle sağlıklı beslenmek ve zararlı gıdalardan uzak durmak gerekmektedir. Doğurganlığı artıran besinler şunlardır; yumurta, süt ve süt ürünleri, balık, fındık, badem, ceviz, yeşil sebzeler ve karaciğer içeriğindeki bileşenler sayesinde kadınların yumurtalarının sağlıklı olmasına ve yumurtalarında sayı kaybı yaşanmamasına yardımcı olmaktadır. Uzmanlar bu besinlerin içerdikleri kolin, inositol, folik asit, omega 3, A ile D vitamini ve amino asitler sayesinde yumurta kalitesini artırdığını ve düzenli olarak tüketilmesi gerektiğini vurgulamaktadır.

Kadınlarda Yumurta Sayısını Artıran Kürler Nelerdir?

Yumurta sayısı yeterli olmadığı için hamile kalamayan kadınlar için önerilen, yumurta sayısını artıran kürler düzenli kullanım sonrasında olumlu sonuçlara vesile olabilmektedir. Kadınlarda yumurta sayısını artıran kürler arasında incir kürü de yer almaktadır. İncir kürü şu şekilde hazırlanmaktadır; 8 - 9 adet kuru incir iyice yıkanır. Yarım litre suda 8-9 dakika kadar kaynatılır. Su ılındıktan sonra suyun yarısı sabah kahvaltısından sonra, kalan yarısı da öğle yemeğinden önce içilir. Bu kür 20-25 gün yapılmalıdır. Her gün taze olarak hazırlamaya özen göstermeli, bir sonraki gün tüketilmek üzere fazla incir kürü hazırlanmamalıdır. Çocuğu olmayanlar için kürler yumurta ve sperm sayısını artırdığı için hamilelik olasılığını da yükseltmektedir.

Yorumlar
Zehra Köse 23 Aralık 2018 - 21:36:46 Çocuğu olmayanlar için bitki ve kürler faydalı olabiliyor. Bunun haricinde birtakım tıbbi tedavi yöntemlerine de başvurmakta bence fayda var. Çiftler beslenmelerini düzenlemeli birtakım meyve ve sebzeleri tüketmelidir. Bunun yanında doktor desteği de alınmalı.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: