Sağlık

Ayda İki Kez Adet Olmak Normal mi? Nedenleri Nelerdir?

24 Aralık 2018 - 09:50:01
Ayda iki kez adet olmak normal mi? Nedenleri nelerdir?

Adet; regl, aybaşı, hayız adlarıyla da bilinen kadınların ayda bir kez yaşadığı kanamanın adıdır. Adet döngüsü genel olarak 3 ya da 5 gün sürmektedir.

Ayda İki Kez Adet Olmak Normal mi?

Ayda iki kez adet görmek ruhsal ve çevresel faktörlere bağlı olarak normalin dışındadır. Ayda iki sefer yaşanan regl kanamasına hormonal sorunlar, stres ve üzüntü gibi durumlar sebep olabilmektedir. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, her kanamanın adet kanaması olmayacağı konusudur. Kadınlarda görülen kanamaların bazıları adet kanaması olmayabilir. Ara kanama olarak adlandırılan bu kanamalar, ayda birden fazla görülebilmektedir. Bunun sebebi hormonal bir bozukluk olabileceği gibi patalojik oluşumlar da olabilir.

Ayda İki Kere Adet Olmanın Nedenleri Nelerdir?

Kadınların ay içerisinde birden fazla adet olmalarının farklı sebepleri olabilmektedir. u arasında; yumurtalık kisti, hormonal bozukluklar, stres, rahimde kanser, aşırı spor yapma, rahimde miyom, rahimde ya da rahim ağzında polipler, aşırı kilolu ya da aşırı zayıf olma gibi durumlar yer almaktadır. Kadınlar özellikle doğum sonrasında sıklıkla adet düzensizliği yaşamaktadır. Bunun yaşanmasında hormonların etkisi vardır. Stresten, hormon bozukluğuna pek çok sebepten dolayı yaşanan sık ya da geciken kanamalar kadınların endişelerini artıran durumlardan biridir. Aybaşı kanamalarının sıklığından şikayetçi olan hanımların, kadın doğum uzmanına muayene olmaya gitmeleri gerekmektedir.

Sık Adet Görme Hamilelik Belirtisi Olabilir mi?

Sık adet görmenin hamilelik belirtisi olabileceği konuşulsa da bu durum dış faktörlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Zamanından önce görülen kanamalar hamilelik durumuna işaret etse de stres ya da mevsimsel geçişler de erken regl olmaya sebep olabilmektedir. Kadınların yorucu ve stresli geçirdiği dönemlerde de erken ya da geç aybaşı olabilecekleri unutulmamalıdır. Erken gelen regl, hamile olunduğuna dair hiçbir zaman kesin bilgi vermemektedir. Kadınlar arasında da geciken adet kanamasının hamilelik alameti olduğu bilinmektedir. Böyle durumlarda kadınların endişe etmelerine gerek yoktur. Genç kızlarda adet süresi 21-45 gün arasında değişiklik göstermektedir. Yetişkin kadınlardaysa 21-35 gün olarak bilinmektedir. Bu sürece uyum sağlamayan regl düzeni bulunan kadınların, uzman desteği almaları en doğru olanıdır.

Sık Adet Görmeye İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Kadınların ortak problemleri arasında yer alan regl düzensizliği erken aybaşı görmek ve aybaşı gecikmesi olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bir de ara kanamalar olabilmektedir ama bu regl kanıyla karıştırılmamalıdır. Bu düzensizliği doğal yöntemlerle aşmak isteyenler için, bitkisel çözümler oldukça idealdir. Adet düzensizliğine iyi gelen bitkiler şunlardır;

  • Aloevera: Yaprağından çıkarılan suyu bir çay kaşığı balla karıştırılarak kahvaltı öncesi tüketildiğinde kadınların regl dönemini düzenlemektedir. Hayızlıyken tüketilmemelidir.
  • Tarçın: Bir çay kaşığı toz tarçın sütle karıştırılarak 2 hafta kadar tüketildiğinde kadınların düzensiz aybaşı kanaması derdine deva olmaktadır.
  • Zerdeçal: Çay kaşığının ucuyla alınıp ılık süte karıştırılan zerdeçal regl düzensizliğine ve kramlarına iyi gelmektedir.

Ayda iki kez adet olmak her kadının yaşayabileceği bir durum olmakla birlikte en doğrusunun uzman doktor kontrolünden geçmek olduğu unutulmamalıdır.

Yorumlar
Çiğdem Demir 24 Aralık 2018 - 10:00:01 Ayda iki kez adet oldum hamile miyim diye merak etmiştim ama sonuç pozitif çıkmadı. Aslında adet döngüsü çok farklı nedenlere bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor. Bu tarz durumlarda kadın doğuma gitmek gerekiyor bence.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: