Sağlık 23 Eylül 2021 - 17:33:32

Nar Çekirdeği Yağı Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Nasıl Kullanılır? Kullananlar ve Fiyatı

Nar Çekirdeği Yağı Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Nasıl Kullanılır? Kullananlar ve Fiyatı

Nar çekirdeği yağı; antioksidan bakımından zengin, potasyum, K ve C vitamini, demir ve bolca mineral içeren, vücuttaki mikropların temizlenmesini sağlayan ve arınma etkisi meydana getiren doğal bir yağdır.

Nar Çekirdeği Yağı Faydaları Nelerdir?

İçeriğinde yer alan polifenoller sayesinde damarlarda kolesterol birikmesini önleyen nar çekirdeği yağı; kalp ve damar hastalıklarının oluşum riskini azaltan, potasyum ve antioksidan özelliği sayesinde yüksek tansiyon riskinin önlenmesine destek olan bir yağdır. Hücre yenileyici özelliği ile kanser ihtimalinin azalmasını sağlar.

Nar çekirdeği yağı ne işe yarar diye baktığımızda içeriğinde yer alan flavonoidlerin katkısı sayesinde vücutta yağ birikmesini önlerken aynı zamanda fazla yağların da vücuttan atılmasını destekler. Doğru ve düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman kilo verme sürecinin hızlanmasına yardımcı olur.

İçerisindeki asitler sayesinde vücudun inflamasyona karşı koruyan bu doğal yağ ve vücudu dirençli hale getirir. Fitoöstrojen özelliği sayesinde hormonal dengesizlikleri gideren nar çekirdeği yağı, aynı zamanda B ve C vitaminleri sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.

Cildin yağ oranını dengeleyen ve aynı zamanda cildi canlandırır. Cildin oldukça parlak ve pürüzsüz görünmesini sağlar. Egzama, sedef ve güneş yanığı gibi durumlarda cildi iyileştiren nar çekirdeği yağı cilt lekeleri için de faydalıdır. Sivilce tedavisi için de etkilidir.

Saçın Ph dengesinin sağlanmasına yardımcı olan nar çekirdeği yağı, saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırır ve kepek, kaşıntı gibi problemleri giderir. Saçların daha canlı ve parlak görünmesini sağlar. Ayrıca hücre yenileyici özelliği sayesinde selülitlerden kurtulmayı da sağlar.

Nar Çekirdeği Yağı Nasıl Yapılır?

Hazır olarak satılan nar çekirdeği yağını evde kendiniz de yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan malzemeler nar çekirdeği ve zeytinyağıdır. Kurutulmuş olan 2 su bardağı nar çekirdeği için öncelikle nar çekirdeklerini fırında kurutunuz. Kurutma işlemi sonrasında robottan geçiriniz. Çekirdekleri toz haline gelince içerisine 1 litre zeytinyağını ekleyiniz.

Hazırlanışı kadar bu yağın saklanması da önelidir. Elde edilen karışımı bir şişenin içerisinde muhafaza ediniz. Nar çekirdeği yağı sonrasında iki hafta dinlenmesini bekleyiniz. Bu bekleme süresinde 1 saat kadar her gün güneş görmesini sağlayınız.

Nar Çekirdeği Nasıl Kullanılır?

Vücut için oldukça faydalı olan nar çekirdeği yağı kullanımı için önerilerde bulunacak olursak eğer;

 • Cilde uygulanacaksa eğer, 2 damla kadar pamuğa damlatmak cilde ve lekelere uygulama sağlanabilir. Cilt masklerine de eklenerek kullanılabilir. Nar çekirdeği yağı göz altı morlukları için su ile hafif bir şekilde inceltilip göz altlarına sürebilirsiniz. Göz ile direkt temas sağlanmamalıdır. Ayrıca uygulama sonrasında cildinizi yıkamayı da ihmal etmeyiniz.
 • Kırışıklık için etkili olan nar çekirdeği yağı kırışıklık için etkilidir. Su ile seyreltip yüzünüze sürebilirsiniz.
 • Peki nar çekirdeği yağı içilir mi? İsteğe göre günde 1 yemek kaşığı kadar içebilir ya da salatalara eklenebilir.
 • Oldukça hafif bir yağ olması sayesinde saç maskelerine eklenebilir.

Birçok kişi nar çekirdeği cilde nasıl uygulanır diye merak ederken bu yağı içeren kapsüller de bulunmaktadır. Kullanımı çok farklı şekillerde yapılır. Fakat öncesinde doktora danışılması gerekir.

Nar Çekirdeği Yağı Kullananlar ve Fiyatı

Bağışıklık güçlendirmek, hastalıkları önlemek, cilt sağlığını korumak ya da saçlara parlaklık vermek gibi etkileri bulunan bu doğal yağ birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Nar çekirdeği yağı fiyatı oldukça uygundur. Doğru ve bilinçli şekilde kullanıldığı zaman nar çekirdeği yağı zararları söz konusu olmaz ve vücuda birçok açıdan yarar sağlar.

Hazır olarak satın alabileceğiniz ya da evde doğal olarak evde yapılan nar çekirdeği yağı farklı amaçlar için şifa amacı ile kullanılmaktadır. Fakat kullanım öncesinde rahatsızlıklarınız için doktora danışmayı ihmal etmeyiniz.

 • nar çekirdeği yağı
 • nar çekirdeği yağı faydaları
 • nar çekirdeği yağı ne işe yarar
 • nar çekirdeği yağı cilt lekeleri
 • nar çekirdeği yağı nasıl yapılır
 • nar çekirdeği yağı nasıl kullanılır
 • nar çekirdeği yağı kullanımı
 • nar çekirdeği yağı göz altı morlukları
 • nar çekirdeği yağı içilir mi
 • nar çekirdeği yağı cilde nasıl uygulanır
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Vücuttan Su Atmak İçin Ne Yapmalı?