Yaşam

Konsantrasyonu Güçlendirmenin Yolları

16 Aralık 2019 - 09:50:00
Konsantrasyonu Güçlendirmenin Yolları

Konsantrasyon; bir kişinin tüm dikkatini sadece ilgilenmesi gereken bir işe, kişiye ya da nesneye verme durumu olarak nitelendirilmektedir. Konsantrasyonu güçlendirmenin yolları ise dikkati toplamaya yardımcı olan etkenlerin birleştirilmesi ile gerçekleşmektedir.

Konsantre Olmanın Yolları Nelerdir?

Yapılan herhangi bir eylemden verimli bir sonuç alınabilmesi için konsantre olunması gerekmektedir. Konsantrasyon eksikliği yapılan işlerden istenilen verimli sonuçların alınmaması neden olur. Basit bazı yöntemler dikkatinizi toplamaya yardımcı olur ve aynı zamanda konsantre olmanızı kolaylaştırır. Bunlardan bir tanesi ter sekiz yani sonsuzluk anlamına gelen işaretin çizilmesidir. Bir tahtaya ya da kağıda hem sağ hem de sol elinizde bu işareti çiziniz. Eğer ki tahta ya da kağıdınız yoksa hayali olarak ellerinizle çizim sağlayabilirsiniz. İlk önce büyük sonsuz işareti yapın ve ardından küçülterek bu işareti yapmaya devam edin. Daha sonrasında işinize odaklanabilirsiniz. Beynin hem sağ hem de sol tarafını güçlendiren ve çalıştıran bu egzersiz yöntemini bir iş yaparken konsantrasyonuz dağıldığında hemen uygulayabilirsiniz. Gözleriniz kapalı da gerçekleştirebilirsiniz. Böylece konsantrasyonda toparlama etkisi meydana gelir.

Konsantrasyon Eksikliği Neden Olur?

Birçok kişide odaklanamama problemi bulunmaktadır. Yaptığınız herhangi bir işe odaklanamadığınız zaman o işten verim alamazsınız. Konsantrasyon eksikliğini gidermek için bir iş yaparken farklı bir işle ilgilenmemek gerekmektedir. Belirli bir zaman içerisinde bir işe odaklanarak onu bitirirseniz konsantrasyon eksikliği gibi problemler ortaya çıkmaz. Belli bir zaman dilimi içerisinde birden fazla işi aynı anda yapmak konsantre olamamanıza neden olur. Bir işi yaparken ona odaklanmak istiyorsanız başka hiçbir şeyi düşünmeyin. Zihninizi ve düşünme kabiliyetini yapmış olduğunuz işe odaklayın. Örneğin; önemli bir sınavını varsa ya da iş yerinizde önemli bir sunum yapacaksınız o an sadece onu düşünün. Böylece dikkatiniz dağılmaz ve sadece tek bir duruma odaklanırsınız.

Konsantrasyon Güçlendirme Teknikleri Nelerdir?

Bir işe dikkatle odaklanmak için ve konsantrasyon güçlendirmek için o işi her seferinde ilk kez ya da sok kez yapıyormuş gibi hissetmelisiniz. Bu şekilde daha öncesinde gözünüze çarpmayan bir ayrıntıyı görebilirsiniz. Bu şekilde farklı bakış açıları yakalayabilir ve her zaman daha iyi işler çıkartabilirsiniz.

Konsantrasyon güçlendirme teknikleri arasında en etkili olan yöntemlerden bir tanesi 5 defa daha yöntemdir. Bu yöntem bir işi tam bırakacakken bir süre daha devam etmenizi sağlar. Örneğin; bir makale yazıyorsanız ve tam ortasında sıkıldıysan 5 dakika daha yazın. O an sıkılıp bırakmaya niyetlendiğiniz işi 5 dakika, 5 sayfa ya da farklı şekilde çoğaltarak daha iyi konsantre olabilirsiniz. Böylece zihninizde sıkılma noktasını aşarsınız ve dikkatinizi toplayabilirsiniz.

Dikkat Geliştirmek ve Konsantrasyon Güçlendirmek İçin Ne Yapmalı?

Eğer ki bir işe odaklandığınızda kafanızı kurcalayan başka problemler varsa bunları bir kağıda yazınız. Beyninizde değil artık kağıtta yer kaplamasını sağlayınız. Bu kağıda aynı zamanda bu problemler ile ne zaman ilgileneceğinizi belirtiniz. Bu karışıklığı giderdikten sonra işinize konsantre olunuz. Böylece dikkatinizi başka bir yere vermeden yapmanız gerekeni uygulayabilirsiniz. Kendinizi ödüllendirmeyi de unutmayınız. Bir işe başladığınızda kendinizi ne işe ödüllendireceğinizi seçiniz. Bunun pahalı bir şey olmasına gerek yok. Size keyif veren her şey size ödül olabilir. Bu yöntem ile konsantre olmayı etkin hal getirebilirsiniz.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: