Sağlık

Avokado Yaprağı Faydaları Nelerdir? Çayı Nasıl Yapılır? Zararları Var mı?

29 Mart 2021 - 20:33:01
Avokado Yaprağı Faydaları Nelerdir? Çayı Nasıl Yapılır? Zararları Var mı?

Tropikal bir meyve olan avokado meyvesinin yaprakları, vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. Avokado yaprağı, çayı yapılabilen ve zengin bileşenleri sayesinde sağlık açısından birçok yarar meydana getiren bir içeriktir.

Avokado Yaprağı Faydaları Nelerdir?

Kalsiyum, potasyum, demir, manganez, magnezyum, fosfor, bakır ve çinko içeren avokado yaprağı, bol miktarda A vitamini barındıran bir bitkidir. Meyve olarak tüketimi bol miktarda yapılırken yapraklarından çay yapılarak da tüketimi sağlanabilmektedir. Avokado yaprağının faydaları başlıca şu şekildedir:

  • Avokado yaprağının içerisinde glutathion bileşeni barındırmaktadır. Yağ yakıcı bir enzim olan bu bileşen yaşlılığın gecikmesine yardımcı olmaktadır.
  • Avokado yaprağı çayı zayıflatır mı diye baktığımızda yağ yakıcı etkisinin bulunduğunu belirtebiliriz. Kilo verme konusunda oldukça etkilidir.
  • Serbest radikallerin vücuttan atılmasını sağlayan bu yapraklar aynı zamanda bu zararlı bileşenlerin vücutta tahribat yaratmasını da önlemektedir.
  • Bu yaprakların içerisinde yer alan özel bileşenler kasların gevşetilmesini sağlar. Aynı zamanda kas ağrılarının giderilmesine de yardımcı olur.
  • Bu doğal içerikli yapraklardan yapılan kür düzenli olarak tüketildiği zaman böbrek sağlığını korur ve böbrek taşlarının düşmesini sağlar.
  • Vücuda yararlı etkileri ile kendinden söz ettiren avokado yaprağı idrar yolu enfeksiyonu için faydalıdır.
  • Tansiyon dengeleyici özelliği bulunmaktadır.
  • Bir çeşit solunum yolu hastalığı olan astımın giderilmesine yardımcı olur.
  • Mide ülseri gibi problemleri giderir ve gastrit, şişkinlik hastalıkları için şifalıdır.
  • Kanserli hücrelerin oluşmasını önlemektedir.

Flavonoidler, polifenoller, terpenler ve serotonin bakımından zengin olan avokado yaprakları, güçlü antioksidan özelliği barındırmaktadır. Kolesterolün dengelenmesine yardımcı olur. Anti-viral ve antienflamatuar ve bronkodilatör özellikleri bulunmaktadır. Ayrıca uyku düzensizliklerini gidermeye destek olur ve stres, anksiyete gibi durumları azaltır. Avokado yaprağı çayı ile zayıflayanlar da bulunmaktadır. Bu çay pek çok amaç için şifalıdır.

Avokado Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

Hem vücuda faydaları bulunan hem de zayıflama etkisi sunan avokado yaprağı çayı tarifi oldukça basittir. Bu çayı hazırlamak için 30 gram miktarında avokado yaprağını 1 litre suyun içerisine ekleyiniz ve 5 dakika kaynatınız. Kaynamadan sonra ocaktan alınız ve yaklaşık olarak 20 dakika kadar demlenmesi için bekleyiniz. Gün içerisinde belirli aralıklar ile 4-5 kadar içilebilmektedir. Dilerseniz tatlandırmak için şeker yerine bal ilave edebilirsiniz. Avokado yaprağı çayı aç karnına mı içilir diye merak ediyorsanız akşam yemeğinden 3 saat önce tüketebilirsiniz. Ayrıca yatmadan önce de tüketebilirsiniz.

Avokado Yaprağının Zararları Nelerdir?

Oldukça faydalı olmasına rağmen yanlış ve aşısı tüketim sonrasında yan etki meydana gelebilmektedir. Avokado yaprağı hamilelikte içilir mi diye baktığımızda hem gebelik hem de emzirme döneminde tüketilmemelidir. Emzirme döneminde sütün azalmasına neden olabilir. Alerjik astımı olan kişiler dikkatli olmalıdır. Fazla tüketildiği zaman astımı tetikleyebilmektedir. Ayrıca aşırı tüketildiğinde kolesterolde ters etki meydana getirebilir. Karaciğer hastalığınız varsa doktora danışarak kullanmanız gerekir. Ayrıca kan inceltici ilaç kullanan kişiler de bu yaprakları tüketmemelidir. Kan inceltici ilaçların etkisini azaltabilir.

Avokado Yaprağı Kullananların Yorumları Nelerdir?

Vücut için sağlıklı etkileri ve zayıflamaya olan katkısı sayesinde avokado yaprağı pek çok kişi tarafından kullanılmaktadır. Avokado yaprağı nerede bulunur ya da nerede satılır diye merak ediyorsanız eğer internet üzerinden ya da aktarlardan bulabilirsiniz.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: