Yaşam

Dibek Kahvesi Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir? Kalorisi Ne Kadar?

30 Mart 2021 - 08:50:05
Dibek Kahvesi Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir? Kalorisi Ne Kadar?

Türk kahvesinin çekirdeklerinin farklı şekilde öğütülmesi ile elde edilen dibek kahvesi, bazı bitkilerin harmanlanması ile elde edilen oldukça lezzetli bir kahve çeşididir.

Dibek Kahvesi Nedir? İçeriği Nasıldır?

Kavrulmuş kahve çekirdeklerinin tahtadan ya da taştan havanlarda dövülmesi yöntemi ile elde edilen dibek kahvesi, aynı zamanda içerisinde birtakım bitkiler barındıran bir kahvedir. Türk kahvesi çekirdekleri ve birtakım otlar havanlarda dövülmektedir. Bu şekilde ortaya dibek kahvesi çıkmaktadır. Türk kahvesine göre daha yumuşak bir içimi ve farklı aromaları bulunan bu kahve çeşidi, çok eski zamanlardan günümüze lezzeti ile damaklarda tat bırakmıştır. Asıl olarak dibek dövme anlamına gelmektedir. ve dibek kahve de dövülmüş kahve olarak betimlenmektedir. Dibek kahvesi içeriği, normal kahvelere göre daha farklı aromalar barındırmaktadır. Dibek kahvesinin içinde neler var diye baktığımızda kahve, salep, kahve kreması, harnup tozu, kakao, menengiç ve kakule bulunmaktadır. İçeriği oldukça zengindir.

Dibek Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

Sindirim sisteminin etkili bir şekilde çalışmasına yardımcı olan dibek kahvesi zayıflatır mı diye sıklıkla sorulmaktadır. Hazmı kolaylaştıran bu içecek yağ yakımını desteklemektedir. İçerisinde birtakım bitkisel malzemeler olduğu için normal kahvelere göre daha uzun süre tok tutucu etki meydana getirmektedir. Bu özelliği ve etkisi sayesinde uzun süre tok kalmayı sağlamaktadır.

Sinir sistemi için etkili ve faydalı olan dibek kahvesi, stres giderici etki meydana getirmektedir. Düzenli bir şekilde tüketildiği zaman ağız kokusunun azalmasına ve hatta giderilmesine destek olur. Türk kahvesinde olduğu gibi bu kahve ile de cilt bakımı yapılabilmektedir. Kahvenin telvesini yüzünüze sürerek peeling etkisi oluşturabilirsiniz. Böylece cildi ölü hücrelerden ve deri kalıntılarından temizleyebilirsiniz.

Dibek Kahvesi Nasıl Yapılır?

Lezzetli, hoş aromalı ve güzel kokulu dibek kahvesi tarifi için gerekli olan malzemeler; 2 tatlı kaşığı dibek kahvesi, 2 fincan su ve 2 çay kaşığı toz şekerdir. İlk önce cezvenin içerisine 2 tatlı kaşığı kahveyi koyunuz. Sonrasında üzerine suyu ve şekeri ekleyiniz. Cezveyi ocağa koyup karıştırmadan pişiriniz. Kahve köpürmeye başladığı zaman taşmadan ocaktan alınız. Köpüklü kısmını biraz biraz fincanlara dökünüz. Sonrasında kahveyi kısık ateşte bir taşımlık daha pişiriniz. Sonrasında fincanlara kahveyi koyunuz. Damla sakızlı dibak kahvesi ya da sütlü olarak farklı şekillerde de pişirimi sağlanabilir.

Dibek Kahvesinin Kalorisi Ne Kadar?

1 fincan miktarında dibek kahvesinin kalorisi 76 kcal olarak belirtilmektedir. Eğer içerisine şeker eklemezseniz kalori değeri daha düşmektedir. Fakat görüldüğü üzere kalorisi çok yüksek değildir. Dibek kahvesinin içerisinde süt var mı diye merak ediyorsanız eğer, tarif sırasında su yerine süt kullanıldığı durumda bu sorunun cevabı evet olacaktır. Yağlı süt ile yapıldığında klaori değeri daha da artabilir. Eğer dibek kahvesi diyete uygun mu diye soracak olursanız sindirim sistemini olumlu yönde etkilediğinde uygun kabul edilmektedir.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: