Göz rengi değiştirme ameliyatı nasıl yapılır? Riskleri ve zararları
Yaşam

Göz Rengi Değiştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır? Riskleri ve Zararları

18 Eylül 2017 - 23:22:14

Göz rengi değiştirme ameliyatı, ülkemizde ve Dünya üzerinde göz renginden memnun olmayan pek çok kişi tarafından lens kullanmak yerine tercih edilen bir yöntemdir.

Göz Rengi Değiştirme Ameliyatı Nedir?

Bilindiği üzere göz yapısı tam tamına 4 farklı renkten meydana gelmektedir. Dört farklı renk dışında yalnızca iki tanesi renkli göz olarak adlandırılıyor. Yeşil ve mavi göz insanlar arasında kahverengi ve siyahtan dışında renkli göz olarak adlandırılan sınıfta yer alır. Diğer renk çeşitleri ise bu dört rengin tonlarına sahip. Eğer siz de bu ameliyatı göze alıyorsanız, mutlaka etik ortamlarda, uzman doktor kontrolünde yaptırmalısınız. Aksi takdirde söz konusu olan göz, körlük derecesine kadar sıkıntı yaratabilir. Bu yöntemin uzmanlar tarafından sıklıkla riskleri ve zararları tartışılmaktadır. Nitekim göz insan bedeninin en narin organlarından biri olduğu için ameliyatı mutlaka risk taşır.

Göz Rengi Değiştirme Yöntemleri Nelerdir?

Göz rengi değiştirme ameliyatı yöntemleri arasında şuan Dünya'da kullanılan lazer yöntemi, ameliyat riskini azaltıyor diyebiliriz. Bu operasyonlar, moda haline gelmiş gibi görünse de asla uzman olmayan doktorların yerinde yapılmamalıdır. Çünkü lazerde göz yapısı için, içerisinde zararlı ışınları barındıran bir sistemdir. İnsanların lazer ile değişim yaşamak istemesinin ana sebebi ise temel anlamda görsel olarak değişim istediğidir. Bu yöntem daha çok kahverengini ve tonları, siyah ve tonlarında olan göz renklerini yeşil ve mavi tonlarına dönüştürmek için kullanılıyor. Lumineyes isimli lazer yöntemi günümüzde bu alanda en çok kullanılan lazer yöntemleri arasında. Lumineyes içinde yer alan özel frekanslı lazer ışını, irisinin üst kısmında bulunan kahverengi pigmenti yaklaşık olarak 30 saniye içinde ortadan kaldırmaktadır. Yirmi gün geçen zaman diliminden sonra göz rengi değişerek maviye dönüşebiliyor. Ancak bu değişimi yaşamadan önce göz renginizi gerçekten değiştirip değiştirmek istemediğinizi sorgulamalısınız. Aksi takdirde, uzmanlar bu ameliyatın geri dönüşünün olmadığının altını çiziyor.

Göz Rengi Değiştirme Ameliyatı Riskleri ve Zararları

Göz rengi değiştirme ameliyatı zararları, uzmanlar tarafından uzun zamandır net bir tanı şeklinde ortaya konulmaya çalışılıyor. Nitekim kullanılan Lumineyes yöntemi tüm Dünyada uygulanan oldukça yeni bir deneyim. Deneme aşamasında olan Lumineyes ile insan gözüne verilen hasar tam olarak saptanamıyor. Fakat göz rengi değiştirme ameliyatı riskleri için en net olarak göz tansiyonunun meydana gelebileceğinden bahsedebiliriz. Aynı zamanda katarakt da bu riskler arasında bulunuyor. Kullanılan implantlar gözlerin tahriş olmasına kapı aralıyor. İris yırtılması ve astigmatizm oldukça yaygın görülen riskler arasında. İnsan gözünde bulunan iris tabakası, göz parlak ışınların kötü etkisinden koruyor. Bu durumda göz rengi koyu olan insanların güneş ışığından da en az etkilendiklerini söylemek mümkün.Bu nedenle, bu ameliyatı olmadan önce iris tabakasına gelebilecek olan zararı da göz önünde bulundurmak gerekiyor. İris tabakasına gelebilecek herhangi bir hasar, kalıcı görme bozuklularını meydana getirebilir.

Göz Rengi Değiştirme Ameliyatı Fiyatı Ne Kadar?

Göz rengi değiştirme ameliyatı fiyatı, ülkeden ülkeye göre farklılık gösterebileceği gibi işin piyasa dengesinin de sabit olmadığını söyleyebiliriz. Şuan piyasa da kullanılan tek yöntem Lumineyes yöntemidir. Bugün bu işlemden faydalanmak isteyen birinin yaklaşık olarak 5 bin doları gözden çıkarması gerekir. Lumineyes yöntemi yaygınlaştıkça fiyat açısından da düşüş yaşanacağı biliyor. Yapılan araştırmalar insanların %90'ının koyu renkli gözlere sahip olduğunu ortaya koyuyor. Bu durumda yapılan işlemin estetik amaçlı yapıldığı aşikar. Bu hizmetten faydalanmak istiyorsanız öncelikle belirli testlerden geçmeniz gerekiyor. Bu durumda doktor kontrolünde ve onayında göz renginizde değişiklikler yapabilirsiniz.

Yorumlar
Canan Özkaya 13 Eylül 2017 - 11:15:02 Gözlerim kahverengi ve ela yapmak istiyorum. Lensler çok belli olduğundan bu ameliyatı düşünüyorum. İstanbul'da yapan yerler var mı?cevapla
Başak Burcu Değirmen 29 Eylül 2017 - 11:47:22 Lumineyes lazer yönteminin yeni yeni deneniyor olmasına yazınızda değindiğiniz için teşekkürler. İnternet üzerinde yaptığım araştırmada insanların bu konuya hiç takılmasıdığını sadece fiyat konusunda birbirlerini bilgi aktardıklarını gördüm ve şaşırdım. Tabi hata olmadan tam doğruyu kestirmek de zor. Bu ameliyat için kişinin tam kararlı olması gerektiğini geriye dönüşünün olmadığını belirtmeniz de çok güzel. Bir de göz rengini değiştiren ilaçlar var. Bu konuda net bilgim yok. Ama ameliyatın risklerinin öncesinde belki ilaçlar daha kullanılabilir olabilir. Bu konuda bilgisi olan arkadaşların yorumlarını takip edeceğim.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: