Sağlık 24 Mart 2021 - 15:49:55

Kafein Nedir, Ne Demek? Zararları ve Faydaları Nelerdir?

Kafein Nedir, Ne Demek? Zararları ve Faydaları Nelerdir?

Birçok bitki içerisinde bulunan bir bileşen olan kafein, en çok kahve ve çayda yer alır. Bunun dışında çikolata ve asitli içeceklerde de bulunmaktadır.

Kafein Nedir, Ne Demek?

Kafein denildiğinde ilk akla gelen genel olan kahve ve kahve çeşitleridir. Sinir sistemini uyaran etkiye sahip olan bu bileşen aslında sinir sağlığını koruduğu gibi fazla tüketiminde zarar verebilmektedir. Tüketim miktarından fazla tüketilmesi kişinin sinir sitemine kalıcı hasarlar verebilir. Bunun için mutlaka uygun ölçüde tüketilmesi önerilir.

Kafeinin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

 • Kafein sinir siteminin uyarılması için gerekli bileşen olarak bilir. Astım gibi hastalıkların tedavisinde yardımcı olduğu bilinmektedir. Uzmanların astım hastalığı olan kişilerde kafein alımının tedaviyi desteklediği görüşünü onayladığı gerçeklerden biridir.
 • Metabolizmanın hızlandırılmasında ve uyarılmasında büyük rol oynar. Hızlanan metabolizma sayesinde kalori yakımı da gerçekleşmektedir. Kilo vermek isteyen birçok kişi kafeinden faydalanabilmektedir.
 • Karaciğer hastalıklarını engelleyici bir etkiye sahiptir. Özellikle karaciğer yağlanması gibi durumların önüne geçmektedir.
 • Sinir sitemini uyarıcı olduğundan hafıza güçlendirici olarak tercih edilir. Bunun yanı sıra dikkat dağınıklığının engellenmesi için kullanılabilmektedir. Atletlerde genel olarak performans arttırıcı olarak kullanılabilmektedir. Daha aktif ve daha hızlı bir vücut yapısının olmasına yardımcı olur.

Kafeinin Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

 • Her şeyin fazlası zarar olduğundan fazla tüketimi kişinin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Özellikle sinir sisteminin çok fazla uyarılması depresyon ve sinirlilik halinin meydana gelmesine sebep olabilmektedir. Depresyon eğilimi olan kişilerde çok fazla kahve ve çay tüketiminin olmaması gerekir.
 • Kişiyi daha agresif ve sinirli hale getiren kafein uygun miktarda tüketildiğinde fayda sağlayabilmektedir. Bunun yanı sıra çok fazla tüketilmesi uykusuzluk sorununu meydana getirecektir. Düzenli uyku uyumayan kişilerde fazla tüketilmesi kaynak olarak gösterilebilmektedir.
 • Migren ağrılarının artmasına sebep olabilir. Gün içerisinde yüksek miktarda tüketilen kafein ertesi günü şiddetli baş ağrısı yaparak migreni tetikleyebilmektedir.
 • Kalp hastalarında kafein tüketimi olmamalıdır. Kalp ritmini tamamen bozulmasına neden olur. Ritim bozukluğu da çeşitli kalp hastalıklarının meydana gelmesine neden olmaktadır.
 • Vücudun ihtiyacı olan demir ve çinko tüketilen kafeinden dolayı emilimi azaltabilir. Özellikle yemek öncesi ya da yemek sonrasında hemen tüketilen kahve, vücutta demir ve çinko emilimini azaltarak kansızlık ortaya çıkarabilmektedir.
 • Yüksek miktarda tüketilmesi gastrit sorununu oluşturabilmektedir. Midenin asit dengesi fazlalaştığında mide rahatsızlıkları çok sık görünür.
Kafein Nelerde Bulunur? Ne Kadar Tüketileli?

Kafein gün içerisinde içilen sıvılarda bol miktarda yer almaktadır. Günlük olarak iki fincan kahve vücut için yeterli kafein miktarının alınmasına yardımcı olabilir. Bu durumda ayrıca çok fazla tüketilir ise mutlaka su tüketiminin olması gerekmektedir. Olumsuz etkilerini azda olsa su tarafından önlenebilir. Sağlıklı bir bireyin günlük yeterli miktarından fazla tüketmemesi uzmanlar tarafından da tavsiye edilmektedir. Fazla tüketim vücut sağlığı tehdit edecektir.

 • kafein
 • kafein nedir
 • kafeinin faydaları
 • kafeinin zararları
Yorumlar
Özlem Özoğuz Kafein nelerde bulunur? Hangi yiyecekler ve içecekler içerisinde kafein bulundurur? Kafeinin vücuda hem faydası hem zararı var diye biliyorum. Zararlarının oluşmaması için gün içerisinde ne kadar tüketmek gerekiyor? cevapla
yorum yaz
Troponin T ve I Nedir, Ne Demek? Troponin Yüksekliğinin Nedenleri Nelerdir?