Diyet 19 Mayıs 2021 - 21:51:08

Akdeniz Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Akdeniz Diyeti ile Zayıflama

Akdeniz Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Akdeniz Diyeti ile Zayıflama

Akdeniz diyeti kilo problemine sahip yoğun bir kitle tarafından tercih edilen ve zayıflamak için uygulanan beslenme programıdır.

Akdeniz Diyeti Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Akdeniz diyeti sağlıklı yaşam tarzı olarak İtalya ve Girit bilgelerinde tanınmaktadır. Bu alanlarda yaşayan kişilerin fit olduğu ve sağlıklı beslendikleri görülebilir. Beslenme tarzları zaman içerisinde dikkat çektiği için diğer kişiler tarafından uygulanmaya başlanmıştır. Zorlayıcı bir diyet türü olmadığından dolayı gün içinde uygulanabilmektedir. Bahsedilen diyette hayvansal gıdalara kısıtlama getirilmektedir. Beslenme tarzı genellikle meyve ve sebze ağırlıklıdır. Bu yüzden C vitamin oranı yüksek olan yeşil sebzelerden yardım alınmaktadır.

Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır?

Zeytinyağının çok önemli bir yer edindiği beslenme programıdır. Yemek ve salatalarda sadece zeytinyağı kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra tüketilen meyve ve sebzeler tazedir. Tercih edilen oranda yeşil sebzelerden tüketmek serbesttir. Ayrıca günlük bir öğün balık veya tavuk eti tüketilmektedir. Akdeniz diyeti içerisinde sebzeden hariç bol oranda meyve tüketimi vardır. Fakat meyvelerin şeker seviyelerine dikkat edilmesi ve bu miktarlara göre dengeli tüketilmesi gerekir. Kişinin bu diyet sayesinde metabolizması hızlanmakta ve süreç içerisinde yorulmamaktadır. Vücudun yorulmasına neden olan ve organlar için sağlıksız içeceklerin kullanılmaması gerekir. Günde 2 bardak yeşil çay içilmesi tavsiye edilir. Sade maden suyu, ıhlamur, papatya, adaçayı kilo vermeyi destekleyen çay türleridir. Maden suyu içmek midenin rahatlamasını sağladığı gibi yağ yakımını hızlandıran bir içecek türüdür.

Akdeniz Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Beslenme programında meyve, sebze ve lifli besinler olduğu için bağırsaklar sorunsuz bir biçimde çalışmaktadır. Mide sindirimi sürecinde problem yapıcı besinler bu diyette yer almamaktadır. Dolayısı ile mide problemi olan kişilerin problem yaşamadan uygulayabileceği diyet listesi önerilerinden biridir. Sağlık bir yağ türü olan zeytin yağını tüketmek, meyve, sebze ağırlıklı beslenmek insan vücudu için çok faydalıdır. Diyet aracılığı ile birçok hastalığın meydana gelmesi düşük bir ihtimal olarak ifade edilebilir.

Akdeniz Diyeti ile Zayıflama Nasıl Olur?

Kilo aldıran, mide asit seviyesini arttıran içecekler tüketilmemelidir. Özellikle alkolün bu diyet içerisinde yeri yoktur. Vücuttaki insülin artışını arttırmakta ve yağ bağlanmasına yol açmaktadır. Bu tip olumsuz durumların oluşmaması için alkol tüketilmemesi gerekir. Asit ve kafein içeren içecekler metabolizmanın yavaşlamasına neden olduğu için kola gibi içeceklerin tüketilmesi zararlıdır. Bunun yanı sıra Türk kahvesi metabolizmayı hızlandırdığı için bu kahvenin şekersiz bir şekilde tüketilmesinde sakınca yoktur. Sütlü, şerbetli tatlı çeşitleri, hamur işi tüketilmemelidir. Kurabiye, yaş pasta, tuzlu, şekerli kurabiyeler kilo almaya yol açar. Margarin gibi zararlı yağların kullanılmaması bunun yerine zeytin yağı kullanılması gerekmektedir. Ayrıca Akdeniz diyeti içerisinde makarna gibi sağlığa yarar sağlamayan gıdaların tüketilmesi tavsiye edilmemektedir. Kilo vermek için sebze ve meyvelerden yardım almak tavsiye edilen yöntemdir.

  • akdeniz diyeti
  • akdeniz diyeti nedir
  • akdeniz diyeti nasıl yapılır
  • akdeniz diyetinin faydaları
Yorumlar
Selda Toklu Akdeniz diyeti özellikleri nelerdir? Kolesterol için etkili olabileceğini düşündüğüm için uygulamak istiyorum. Bu diyeti uygulayanlar var mı? Kilo vermeye yardımcı oluyor mu? Nasıl yapılır? Diyetin listesinde neler var tam olarak? cevapla
yorum yaz
Selülit Yapan Şeyler, Yiyecekler ve İçecekler