Yaşam

Balina Kusmuğu Nedir? Ambergris Ne İşe Yarar? Nerede Satılır? Fiyatı Ne Kadar?

05 Haziran 2020 - 08:50:18
Balina Kusmuğu Nedir? Ambergris Ne İşe Yarar? Nerede Satılır? Fiyatı Ne Kadar?

Balina kusmuğu; amber balinaların sindirim sisteminde üretilen, kayaya benzeyen katı ve mumlu bir yapı, maddedir.

Balina Kusmuğu Nedir? Özellikler Nelerdir?

Oldukça değerli bir madde olan ambergris, rengi gri ya da siyah olan yanıcı bir maddedir. Balinaların sindirim sisteminde kendiliğinden ve doğal bir şekilde üretilen bu madde, sivri ve sert cisimlerin bağırsaklarda kaymasını sağlamaktadır. Asıl olarak balinaların sindirim sisteminin sağlığı için doğal olarak üretilen bir yapıdır. Fakat insan açısından kullanım alanı farklılaştığı için yasaklanmıştır.

Balina kusmuğu pahalı ve güzel kokulu parfümlerin ana maddelerinden birini oluşturmaktadır. İlk üretildiği zaman dışkıya benzer bir koku meydana getiren balina kusmuğu, aradan belli bir zaman geçtikten sonra tazeleyici kimyasal bir esansa dönüşmektedir. Balinalar normalde dışkısını normal bir şekilde dışarı atar. Fakat bazı zamanlarda dışkısı normalden büyük olur ve bunu normal yollarla atamazlar. Böyle bir durumda kusarak atarlar. Bu maddenin balina kusmuğu olarak nitelendirme nedeni tamamen bu durumdan ötürü gelmektedir. Amber balinaların olduğu okyanuslarda bu kusmuklar bazen suyun yüzeyinde bazense kıyıya vurmaktadır. Çok değerli ve kıymetli bir madde olarak nitelendirilen balina kusmuğu kolay bulunan bir madde değildir.

Ambergris

Ambergris Ne İşe Yarar?

Doğal bir şekilde üretilen balina kusmuğu, kimyasal reaksiyonlardan daha güçlü ve etkili bir maddedir. Parfümlerin kalıcılığının arttırılması konusunda yararlanılan etken bir maddedir. Genel olarak en fazla rastlanılan bölge Atlantik Okyanusu'dur. Fakat bunun haricinde Brezilya, Yeni Zelanda, Maldivler'de de buna rastlanılabilmektedir.

Denizde durdukça sertleşen ve rengi açılan ambergris zaman içerisinde keskin ve kötü kokusunu kaybeder, yerine hafif ve güzel bir koku bırakır. Bu madde ısıtıldığı zaman ya da alkol ile birleştiğinde kolayca erimektedir. Bu madde çok eski yıllarda kan yapıcı, hafızayı güçlendirici, hararet verici, sinir sisteminin güçlenmesini sağlayıcı ve felç gibi hastalıkların iyileşmesini sağlayıcı etkileri için ilaç yapımında kullanılmıştır. Hatta birtakım ihtiyarlık hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Bunun haricinde afrodizyak etkisi sayesinde eski dönemlerde kuvvet macunu olarak kullanıldığı da söylenmektedir. Hatta bunların yanı sıra eski zamanlarda merhem, parfüm ve krem yapımında da bu maddeden kullanıldığı dile getirilmektedir.

Balina Kusmuğu Nerede Satılır?

Çok değerli bir madde olan balina kusmuğu amber pek çok sektörde kullanılmaktadır. Ayrıca kolay bulunmaz ve bu nedenle rastgele satılmamaktadır. Satışı illegal şekilde değil, izin verildiği prosedürde olmalıdır. Genel olarak en fazla Atlantik okyanusunda çıkartılmaktadır. Satışı da yine çıkarıldığı yerlere bağlı olarak gerçekleştirilmektedir.

Balina Kusmuğunun Fiyatı Ne Kadar?

Piyasa değeri oldukça yüksek olan balina kusmuğunun fiyatı binlerce lira ile eşdeğerdir. Özellikle pahalı ve kalıcı parfümlerin etken maddesi olduğu için kullanım alanı koku olarak yönlendirilse de pek çok şekilde kullanılabilmektedir. Bu kimyasal yapıların satışı resmi olmalıdır ve izin verilerek kullanılmalıdır. Harici suç ve ceza kapsamındadır.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: