Sağlık 27 Nisan 2021 - 11:31:11

Basura İyi Gelen Şeyler Nelerdir?

Basura İyi Gelen Şeyler Nelerdir?

Basur; hemoroid ya da mayasıl olarak da bilinen, makat bölümünde meydana gelen, rektumun alt kısmında yer alan şişmiş damarlar ile karakterize edilen ve yetişkinlerin pek çoğunda görülen bir rahatsızlıktır. Yazımızın içeriğinde basura iyi gelen şeyler, bitkiler, yiyecekler, kürler ve bitki çayları hakkında bilgi vereceğiz.

Basura İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Genel olarak kabızlık ile artış gösteren basuru iyileştirmenin en etkili yolu kabızlığı önlemektir. Kabızlığa iyi gelen bitkilerin tercih edilmesi ve tüketilmesi sindirimin kolaylaşmasına yardımcı olur. Bu dışkıyı yumuşatır ve basur problemlerinin giderilmesine etki sağlar. Basur memesini yok eden bitkiler hakkında bilgi vermek gerekirse; maydanoz, dereotu, ahududu, böğürtlen,kapari, keçiboynuzu ve keçiboynuzu kahvesi, madımak otu, yenibahar baharatı, hurma gibi bitkiler faydalı olabilmektedir. Basur memesini kurutan bitkiler ile kür yapılabilir ya da çay şeklinde tüketim sağlanabilmektedir.

Basura İyi Gelen Bitkiler

Basura İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Anal kanalın üst bölümünde yer alan ve genişlemiş damar yumakları şeklinde ifade edilen basur her zaman belirti vermeyebilen ve zaman zaman ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Çoğunlukla ağrılı ve kaşıntılı olan bu duruma iyi gelen gıdalar bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Yüksek lif barındıran tahıllar, sindirim kolaylaştırıcı etki meydana getirmektedir. Bu da kabızlığı önleyerek basur şikayetlerinin azalmasına destek olur.
 • Havuç, patlıcan, tatlı biber ve domates gibi sebzeler basura iyi gelen besinler arasında yer almaktadır. Domatesin içerisinde yer alan çözücü asit, basur memesinin ağrısını zaman içerisinde azaltmaktadır.
 • Avokado, kavun ve ananas meyveleri içerisinde yer alan yüksek oranda antioksidan sayesinde basur memesinin küçülmesine ve yok olmasına yardımcı olmaktadır.
 • İçerisinde yer alan doğal bileşenler sayesinde kefir, basurun gelişmesini önlemektedir. Sindirimi rahatlatan bu besin aynı zamanda dışkının yumuşamasını da sağlamaktadır.
 • Probiyotik etkisi bulunan yoğurt, basur memesinin büyümesini önleyen ve aynı zamanda düzenli tüketim sonrasında basurun iyileşmesini sağlayan bir besindir. Bağırsakta yer alan yararlı bakterilerin artmasını sağlar ve bu da midede sindirilmeyen besinlerin bağırsakta düzgün bir şekilde sindirilmesine yardımcı olur. Kabızlık riski azalır ve bu da basurun giderilmesi için etkilidir.

Basuru azdıran yiyeceklerden uzak durmak basura iyi gelen diğer etkenler arasındadır. Pek çok kişi yumurta basura zararlı mı diye merak etmektedir. Atak zamanlarında kesinlikle tüketilmemesi tavsiye edilmektedir. Çünkü bu gaz yapan yiyecekler arasında yer almaktadır. Basur zorlanma ile meydana geldiği için sindirim kolaylaştıran posalı meyve ve sebzeler tercih edilmelidir. Hemoroidi tetikleyen yiyecekler arasında yer alan baharatlar, kızartma yemekler, fast-foodlar ve kahve tüketimi sağlanmamalıdır.

Basura İyi Gelen Yiyecekler

Basura İyi Gelen Kürler Nelerdir?

Pek çok kişide yer alan basura evde ne iyi gelir diye baktığımızda sizler için birkaç bitki çayı tarifi sunmamız mümkündür:

Çobançantası Kürü: Eğer ki basur kanaması nasıl geçer diye merak ediyorsanız bu kürden faydalanabilirsiniz. 4 bardak suyun içerisine 4 tatlı kaşığı çobançantası bitkisini kıyıp atınız. Yaklaşık olarak 8 saat bekletiniz. Bu süre sonrasında süzüp tüketebilirsiniz. Bu kürü sonrasında pamuk yardımı ile basurlu bölgeye sürebilirsiniz.

Dereotu Kürü: Bir tutam dereotunu parçalayıp, suyu çıkana kadar eziniz. Ezmiş olduğunuz dereotunu 1 bardak içme suyunun içerisine koyunuz. Hazırlamış olduğunuz kürü sabahları ve gece yatmadan önce tüketiniz. Aç karna içilmesi önerilmektedir. Düzenli tüketim sonrasında etkili sonuçlar alınabilmektedir.

Kişniş Tohumu: Çok eski zamanlarda bu yana basura iyi gelen bitki tohumu olarak kullanımı sağlanmaktadır. Bir miktar kişniş tohumunu 1 gece suda bekletip ertesi gün suyu tüketebilirsiniz. Kanama, yanma ve kaşıntı problemlerinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olmaktadır.

Basurun en önemli nedenlerinden biri strestir. Stresten uzak durmak, her gün düzenli yürüyüşler yapmak bu problemin giderilmesi konusunda beslenme kadar önemlidir. Basura iyi gelen bitki çayları da bulunmaktadır. Sindirimi destekleyen ve iyi gelen bitkilerden elde edilen çaylar tüketilerek bitkisel bir çözüm elde edilebilir. İyileşmeyi hızlandırmak için basura iyi gelen bitkisel yağlardan faydalanmak da şifalı olabilmektedir.

Basura İyi Gelen Krem ve İlaçlar

Bitkisel yöntemlerin ve düzenli beslenmenin yanı sıra doktorun önermesi üzerine krem ya da ilaç gibi yöntemler ile de iyileşme sağlanabilmektedir. Basura iyi gelen ilaçlar gerekli görüldüğü taktirde doktor tarafından verilmektedir. Kabızlık ya da sonrasında geline hemoroid problemleri için doktora danışınız. Doktor krem ya da hap gibi ilaç ile de tedavi uygulayabilir.

 • basura iyi gelen bitkiler
 • basur memesini yok eden bitki
 • basur memesini kurutan bitki
 • basura iyi gelen yiyecekler
 • basuru azdıran yiyecekler
 • yumurta basura zararlı mı
 • hemoroidi tetikleyen yiyecekler
 • basura iyi gelen kürler
 • basure evde ne iyi gelir
 • basura iyi gelen bitki tohumu
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Cildi Gençleştiren Besinler, Çaylar, Bitkisel Yağlar ve Maskeler