Beyaz turpun faydaları, zararları ve kalorisi
Sağlık

Beyaz Turpun Faydaları, Zararları ve Kalorisi

14 Aralık 2018 - 09:50:03

Sebzelerin vücudumuz için farklı faydaları yer alırken beyaz turpun faydaları da saymakla bitmeyecek kadar çoktur.

Beyaz Turpun Faydaları Nelerdir?

Sebzeler arasında Japon turpu ya da beyaz turp olarak bilinen ürün, hem kökü hem de gövdesi yenilebilen bir sebze olma özelliği göstermektedir. Diğer turp çeşitlerinde bu özellik yer almamaktadır. Beyaz turpu düzenli olarak tüketen kişiler bunun faydasını kısa süre içerisinde görmeye başlarlar. İlk olarak kansere karşı verilen savaşın en ön safhalarında yer alan bir üründür. Buna ek olarak kemik erimesine karşı kullanılabilen bir üründür. Özellikle kadınlarda sıklıkla yaşanan bu rahatsızlık için iyi bir destek ürünü olacaktır. Kalp ve karaciğer sağlığında etkili bir üründür. Karaciğerin korunmasında çok önemli etkiler gösterebilmektedir. Son olarak insan vücudunda böbrekleri temizleyici bir etkisi bulunur.

Beyaz Turpun Zararları Nelerdir?

Beyaz turpun çok fazla tüketilmesi durumunda vücut için zararlı olabilecek durumlar ortaya çıkmaktadır. Bunların ilk sırasında gaz yapıcı etkisi gösterilmektedir. Çok fazla tüketildiğinde gaz yapan beyaz turp, karın ağrısına sebebiyet verebilirken sosyal açıdan insanların zorlanmasına da sebep olabilmektedir. Bunun yanı sıra çok fazla tüketildiğinde bağırsakları etkileyen ürünler arasında yer almaktadır. Bağırsakları etkileyerek ishal gibi boşaltım sistemi hastalıklarına sebep olabilir. Bunun yanında çok fazla tüketimi bazı minerallerin vücuttan atılmasını tetiklemektedir. Yanlış bir biçimde tüketilirse bu minerallerin eksikliğine yol açmaktadır.

Beyaz Turp Hangi Durumlarda Fazla Tüketilmemeli?

Beyaz turpun zararlı etkileri genel olarak çok fazla tüketildiği takdirde ortaya çıkmaktadır. Ancak bunun yanında bazı kişilerin özel durumları normal düzeyde beyaz turp tüketilse dahi bundan zarar görmeye sebep olabilir. Böbreklerinden kum döken kişilerin bu üründen uzak durması oldukça önemlidir. Buna ek olarak hali hazırda haz ya da ishal gibi sorunları olan kişilerin beyaz turp tüketimi doğru olmayacaktır. Gastrit rahatsızlığı olan kişilerin bu turpu kesinlikle pişmiş bir şekilde tüketmesi gerekir. Ülser hastalarının ise kesinlikle tüketmemesi gerekmektedir.

Beyaz Turp Kalorisi Ne Kadar?

Diyet dönemlerinde olan kişiler, kullandıkları ürünlerin kalori değerlerine büyük bir dikkat gösterirken beyaz turp tüketirken de dikkat etmeye devam edebilirler. Bu aşamada bir porsiyon tüketiminde 21 kalori alınmaktadır. Bu değer de diyetlerinde olan kişiler için oldukça uygun bir seviyedir. Buna ek olarak büyük bir beyaz turp bir porsiyon olarak gösterilmektedir. Genelde insanlara bu seviyede bir turp tüketimi yeterli olacaktır. Farklı şekillerde tüketimi mümkün olan bu ürünün en yaygın tüketimi salatalara katılması şeklindedir. Yoğurt ile birlikte kombin edildiğinde rahatlıkla istenen baharatlar da bu karışımın içerisine eklenebilmektedir. Kendi lezzet düzeyi çok üst seviyelerde olmadığından katılan baharatlar ile daha iyi seviyelere yükselmek mümkün olur. Son dönemde en çok tercih edilmeye başlanan sebzeler arasında yer alan beyaz turp insan vücudu için çok büyük faydalar göstermektedir.

Yorumlar
Ayşen Başar 14 Aralık 2018 - 10:00:03 Beyaz turpun tadı çok güzel ve çok faydalı. Ben bunun turşunu yapmak istiyorum. Bunun tarifini ve yapılışını bilmiyorum bilen varsa yazsın lütfen. Kalori olarak çok yüksek olmadığı için kiloya da neden olmuyor. Rahatça tüketilebilir.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: