Sağlık 25 Aralık 2020 - 09:50:05

Cushing Hastalığı ve Sendromunun Farkı Nedir? Bitkisel Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cushing Hastalığı ve Sendromunun Farkı Nedir? Bitkisel Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cushing hastalığı; kortizol hormonunun kontrolsüz ve aşırı salgılanmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Daha çok 20-50 yaş gruplarında görülmektedir.

Cushing Hastalığı Nedir? Neden Olur?

Hastalık, kortizol hormonunun normalden yüksek olması sonucunda oluşmaktadır. Bu hormon stres hormonu olarak tanınmaktadır. Sağlıklı bir yaşam için oldukça önemlidir. Ancak kortizol hormonunun fazlalığı insan vücudunda olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Bu sendrom insanlarda nadir olarak görülmekte olup, uzun süre kortikosteroid içerikli ilaçlar tüketen bireylerde daha fazla görülmektedir. Bazı tümör çeşitleri de vücudun çok fazla kortizol üretmesine sebep olabilmektedir. Sendromun fiziksel belirtilerinin başlıcaları; ödem, ense ve omuzda aşırı yağlanma, yuvarlak yüz, deride mor çatlakların oluşması, deride incelme görülmesi gibi durumlardır.

Cushing Hastalığı ve Sendromunun Farkı Nedir?

Cushing hastalığı ve sendromunun farkı şudur; Cushing sendromunda oluşan kortizol fazlalığı dışarıdan kaynaklı olmaktadır. Örneğin; romatizmal bir hastalığa sahip olmak ya da MS gibi nörolojik bir hastalığa sahip olmak gibi sorunlar neticesinde doktorlar hastalara kortizol başlayabilmektedir. Hastalığı tedavi etmek için yüksek dozda kullanılan kortizol, kişilerde cushing sendromuna neden olabilmektedir. Eğer kortizol fazlalığı, dışarıdan verildiği için değil de, vücuttaki iyi huylu bir tümör neticesinde oluşuyorsa, vücut bunu kontrolsüz bir şekilde salgıladığı için bu duruma da Cushing hastalığı denilmektedir. Temel fark; sendroma dışarıdan kullanılan ilaçlar sebep olurken, hastalığa tümör gibi, kişilerde bulunan rahatsızlıkların sebep olmasıdır.

Cushing Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Bu sendroma yakalanan kişilerde aşırı kilo, kol ve bacakların ince olması ve yüzün yuvarlak oluşu dikkat çekmektedir. Göğüste, karında, uyluklarda mor çatlaklar oluşması ve cilt ya da akne enfeksiyonlarının görülmesi de mümkündür. Sırt ağrısı, kasların zayıf olması, kemiklerde hassasiyet ve ağrılar da sendromun olumsuz etkileri arasında yer almaktadır. Cushing sendromunun belirtileri şunlardır;

 • Aybaşı kanamalarında düzensizlik ve değişiklik görülmesi.
 • Kilo artması, obezite, şişlik ve ödem, ense ve omuzlarda yağlanma oluşması.
 • Deride çizgilerin oluşması, ezik ve berelerin meydana gelmesi.
 • Karın, sırt ve baş ağrılarında artış görülmesi.
 • Kas gücünde azalma, bitkinlik, kemik erimesi ve kırılmalar gibi hastalıkların oluşması.
 • Damar sertliği, kıllanma, şekere karşı aşırı duyarlılık, ergenlik sivilceleri ve akne oluşması.
 • Cinsel isteğin azalması, kadınlarda kelleşme ve saçların dökülmesi gibi belirtiler görülmektedir.
Cushing Sendromunun Tedavisi Nedir? Bitkisel Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cushing sendromunun tedavisi vücuttaki kortizol değerlerini düşürmeye yönelik yapılmaktadır. Eğer sendromun oluşmasına tümör sebep oluyorsa, ameliyat yöntemiyle tümörün alınması gerekmektedir. Bu cerrahi tedavi yöntemidir. Bir de radyasyon tedavisi bulunmaktadır. Cerrahi müdahale sonrası tümör çıkarılamazsa tercih edilir. Cushing sendromunu tamamen ortadan kaldıran bitkisel bir ürün bulunmamaktadır. Fakat bu sendrom sonucu oluşan vücuttaki çatlakların hafiflemesi, baş ağrılarının, kemik ve karın ağrılarının giderilmesi gibi tüm olumsuz etkilerini hafifletecek doğal yöntemler tercih edilebilir. Cushing sendromu ve hastalığının sağlığı olumsuz etkileyen belirtilerinin hafifletilmesi için tercih edilecek bitkisel ürünler uzman kontrolünde kullanılmalıdır.

 • cushing hastalığı
 • cushing hastalığı nedir
 • cushing sendromu
 • cushing hastalığının belirtileri
 • cushing sendromunun tedavisi
Yorumlar
Türkan Kaya Cushing sendromunda hipokalemi neden olur ve kortizol değerleri nasıl olmalı onları araştırıyorum. İyi gelen bitkileri ilaçlar yerine kullanmak faydalı olursa tedavisi daha etkin olabilir diye düşünüyorum. Bu hastalık sırasında beslenme nasıl olmalıdır? cevapla
yorum yaz
Vücut Kırgınlığı Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Geçer?