En çabuk kilo verdiren hareketler ve yiyecekler
Sağlık

En Çabuk Kilo Verdiren Hareketler ve Yiyecekler

25 Aralık 2018 - 13:40:36

Fazla kilo; enerji alımının, harcanan enerjiden fazla olması durumunda vücutta oluşan yağ birikimidir. Diyet ve spor eşliğinde fazla kilolardan kurtulmak mümkündür.

En Çabuk Kilo Verdiren Yiyecekler Nelerdir?

Kişilerin çabuk kilo vermesine yardımcı olan yiyecekler şunlardır;

  • Yulaf: Yağ yakması ve tokluk hissi oluşturması yönüyle kilo vermek isteyenler için mucizevi bir etkiye sahiptir.
  • Yoğurt: İçeriğindeki protein sayesinde uzun süre tokluk hissi veren yoğurt, evde yapıldığı takdirde probiyotik olması yönüyle göbek bölgesindeki yağları yakmaya yardımcıdır.
  • Yumurta: Halsizliğin önüne geçerek enerji verir. Uzun süre tok tutma özelliğiyle çabuk kilo vermeye de yardımcıdır.
  • Acı biber: Metabolizmayı hızlandırır. İçerdiği kapsaisin isimli madde sayesinde yağ yakımını artırır.

En Çabuk Kilo Verdiren Hareketler Nelerdir?

Herkes hayalindeki fit vücuda kısa sürede ulaşmayı istemektedir. Diyetin yanı sıra yapılacak egzersiz hareketleri de çabuk kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Çabuk kilo verdiren hareketler şunlardır;

  • Superman hareketi: Yere yüzüstü uzanılır. Eller ileride ve ayaklar geride olacak şekilde yukarı kaldırılır. Bu egzersize superman hareketi denilir. Hem kilo vermeye hem de vücudun sıkılaşmasına yardımcı olur.
  • Karın - kalça hareketi: Sırt üstü yere uzanılır. Bacaklar masa pozisyonunda kaldırılır. Eller boynun altında birleştirilir ve dirsekler yanlara doğru açılır. Ve sağ kol dirseği ile sol diz birbirine değdirilir. Aynı hareket diğer dirsek ve diz için de tekrarlanır. Bu hareket karın ve kalçadaki yağların erimesine yardımcı olur.
  • Sandalye egzersizi: Bir sandalyeye 15 saniye sağ ayakla, 15 saniye de sol ayakla inip çıkma hareketidir. Bu hareket düzgün bacaklara sahip olmaya yardımcı olur.

Hızlı Kilo Vermenin Yolları Nelerdir?

Hızlı kilo vermenin püf noktaları vardır. Bunlara uyulduğu takdirde daha fazla kilo verilmesi mümkündür. Kişi ana yemeğe yoğurt ve salatayla başladığında az kalorili besinler ile midesini doldurmuş olur, böylelikle yüksek enerjili ana yemekten daha az yemeyi başarır. Karbonhidrat değeri yüksek olan besini yemeyi sona bırakmak çok önemlidir. Yemek öncesinde ve yemek esnasında su içmek hızlı kilo vermede etkilidir. Hem çabuk doymayı hem de besinlerin daha hızlı parçalanmasını sağlar. Yemekte acı biber, yoğurt, ceviz ya da limon tüketmek de kilo vermeyi hızlandırmaktadır.

Hızlı Kilo Vermenin Zararları Nelerdir?

Her ne kadar hızlı kilo vermek güzel gibi gözükse de, zararları göz önünde bulundurulduğunda tehlikeli olabileceği anlaşılmaktadır. Hızlı kilo vermenin zararları şunlardır;

  • Karaciğer ve böbrekte kas erimesine bağlı olarak fonksiyon bozukluğu görülebilmektedir.
  • Hızlı verilen kiloların daha çabuk geri alındığı bilinmektedir. Kilo vermenin yanı sıra kiloyu korumak daha da önemlidir.
  • Bunların haricinde hızlı kilo vermenin zararları arasında; safrakesesi taşı, sindirim sistemi bozuklukları, saç dökülmeleri ve tansiyon dengesizliği gibi rahatsızlıklar da yer almaktadır.

En çabuk kilo verdiren yöntemler, kilo vermek isteyen kişiler için cazip gözükse de en doğru olanı uzman denetimi altında istenmeyen kilolardan kurtulmaktır.

Yorumlar
Emine Bozok 25 Aralık 2018 - 13:50:36 En çabuk kilo vermenin yollarını arıyorum. Hızlı zayıflamak zararlı olabilir diyorlar ama benim kilo vermem gerekiyor. 1 ayda kaç kilo verirsem bir zarar ya da yan etki ile karşılaşmam? Kolay ve çabuk kilo vermenin bitkisel yöntemleri ve evde uygulanabilecek egzersizlerini denemeyi düşünüyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: