Sağlık 25 Aralık 2020 - 17:30:58

Erken Adet Olmak İçin Egzersiz ve Hareketler

Erken Adet Olmak İçin Egzersiz ve Hareketler

Adet; rahim içi tabakasında oluşan dokuların kan ile vücuttan atılmasıdır. Kadınlarda görülen bu duruma regl ya da aybaşı da denilmektedir.

Erken Adet Olmak İçin Hangi Hareketler Yapılmalı?

Erken adet olmak için yapılacak hareketler şunlardır;

 • Mekik: Adet söktürücü hareketler arasında en etkili hareket olarak bilinmektedir. Karın kaslarının çalışmasına yardımcı olarak aybaşı kanının erken gelmesini sağlar. Yere sırt üstü uzanılır. Ayaklar yere basacak şekilde dizler bükülür. Ve üst gövde kaldırılarak tekrar yatırılır. Setler halinde bu hareket tekrar edilmelidir.
 • Squat: Alt vücut hareketi olarak bilinen squat, karın bölgesindeki kasları çalıştırarak adet olma süresini kısaltmaktadır. Ayaklar omuz genişliğinde açılır. Sırt dik olacak şekilde oturup kalkma hareketleri yapılır.
 • Koşu: Adet düzensizliği olan kadınlar için koşu oldukça etkili bir spordur. Adet söktürücü özelliğiyle, erken adet olmaya yardımcı olmaktadır.

Erken Adet Olmak İçin Yapılacak Egzersizler Nelerdir?

Adet düzensizliği yaşayanlar için erken adet olmaya yardımcı olacak hareketler şunlardır;

 • Gövde hareketi: Ayaklar omuz hizasında açılır. Eller bele konularak, vücudun alt kısmı sabit kalacak şekilde üst gövde sağa ve sola döndürülür. En önemli adet söktürücü hareketlerinden biridir.
 • Makas hareketi: Erken adet olmak için karın bölgesinin çalıştırılması oldukça önemlidir. Yere uzanılarak sırasıyla sağ bacak ve sol bacağın makas gibi açılıp kapanmasıyla karın kaslarının çalışması sağlanır.
 • Stability ball knee tuch hareketi: Plates topu üzerine sırt gelecek şekilde uzanılır. Ellerin hareketiyle top üzerinde ileri geri gelerek pelvik kaslarının çalıştırılması sağlanır. Bu hareket de adet söktürücü etkiye sahiptir.

Erken Regl Olmak Hamilelik Belirtisi Midir?

Kadınların erken regl olmaları hamile olma konusunda onları telaşa soksa da, çoğu zaman başka sebeplerden dolayı da kaynaklanıyor olabilmektedir. Düzensiz hafif kanamalar kadınların üreme döneminin her çağında görülebilmektedir. Lekelenme de olabilecek bu durum vajinadan bir miktar kan gelmesi olarak tanımlanmaktadır. Kırmızı ya da kahverengi olan bu kanamalar hamilelik belirtisi olabileceği gibi farklı rahatsızlıkların habercisi olabilir. Böyle bir durumla karşılan kadınların öncelikle eczaneden hamilelik testi alarak sonucuna bakmaları gerekmektedir. Eğer şiddetli ağrı gibi olumsuz sonuçlar söz konusuysa mutlaka kadın doğum uzmanına başvurmaları gerekmektedir.

Adet Söktürücü Besinler Nelerdir?

Kadınları gerek fizyolojik gerekse psikolojik olarak olumsuz etkileyen adet gecikmelerinin önüne geçebilmek için adet söktürücü besinler tüketmek oldukça faydalıdır. Başlıca adet söktürücü besinler şunlardır;

 • Soğan: Çiğ ya da suda kaynatılarak tüketilebilen soğan adet gecikme ihtimalini ortadan kaldırmaktadır.
 • Dereotu: Salatada ve yemeklerde kullanılabilecek dereotu çiğ olarak tüketildiğinde adet söktürücü özelliğe sahip olmaktadır.
 • Kereviz: Adet sancılarının hafiflemesine yardımcı olan kereviz, mineral ve vitamin açısından oldukça zengindir. Salatası ve çorbası tüketilerek adetin sökülmesi kolaylaştırılmaktadır.

Erken adet olmak için egzersizlerin ve besinlerin yanı sıra erken regl olmaya yardımcı olan bitki çayları da tüketilebilmektedir.

 • erken adet olmak
 • adet söktürücü besinler
Yorumlar
Semra Özoğlu Erken adet olmak için aspirin içenlerin olduğunu duydum bu ne kadar doğru tam olarak bilmiyorum. Ben genelde soğan suyu içmeyi tercih ediyorum. Bitkisel bir yöntem ve adet söktürücü olarak baya işlev görüyor diyebilirim. cevapla
yorum yaz
Saç Bakımı Evde Nasıl Yapılır? Doğal Saç Bakım Kürleri ve Yağları