Sağlık 07 Nisan 2021 - 17:01:11

Defne Nedir? Defne Yaprağının Faydaları, Zararları ve Kullanımı

Defne Nedir? Defne Yaprağının Faydaları, Zararları ve Kullanımı

Akdeniz ikliminde gelişen en güzel ağaçlardan birisi olan defne, hoş kokusu ve yemeklerde kattığı muhteşem tat ile bilinmektedir.

Defne Nedir? Neye Yarar?

Defne ağacı, Akdeniz kıyılarında yetişirken yaprakları yılın her döneminde yeşil kalabilmektedir. Boyu yaklaşık olarak 18 metreye kadar uzayabilen bu ağacın yaydığı hoş koku birçok farklı alanda kullanılmasını sağlamaktadır. Yaprak kısımları günümüzde yemeklerin içerisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Akdeniz bölgesinin dışında yetişen defne ağaçlarının yaprakları büyük oranda zehirli olmaktadır. Bu sebeple bilinçsiz bir biçimde tüketilmesi oldukça tehlikelidir. Ülkemizin dışında Fas, İspanya ve Suriye gibi ülkelerde de sıklıkla üretilmektedir. Ancak iklimde yaşanan bozukluklar bu ağacın da miktarının azalmasına ve yapraklarının daha değerli hale gelmesine sebep olacaktır.

Defne Yaprağının Faydaları Nelerdir? Yararları Nedir?

Birçok farklı şekilde kullanılabilen defne yaprakları, insanların sindirim sistemlerini rahatlatan ürünlerden birisidir. Yemeklerde sıklıkla kullanılması genel olarak sunduğu koku ve tat sebebiyle olsa da sindirim sisteminde de rahatlamayı sağlamaktadır. Bayanların adet sancılarını hafifleten ürünlerden birisidir. Ancak bunun için bu yaprakların kullanım şekli farklı olacaktır. Bu yapraklar ile kaynatılan suyun içerisine uygun sıcaklığa geldiğinde oturan bayanlar sancılarının geçmesini bu şekilde bekleyebilirler. Yapraklarının kaynatılarak çay haline getirilmesi ve sonrasında tüketilmesi uyku bozukluklarına karşı da son derece doğru bir tercih olmaktadır. Yüksek ateş ile mücadele edildiği saatlerde tüketimi ile birlikte bu sorunun ortadan kalkması da daha hızlı bir şekilde gerçekleşebilmektedir.

Defnenin Zararları Nelerdir? Yan Etkileri Nedir?

Defne yaprağının insanlar üzerindeki zararları çok fazla değildir. Ancak yanlış bir amaçla ya da yanlış bir şekilde kullanımı ile ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra insanların hamile ya da emzirme dönemlerinde olması sebebiyle vücutlarının daha hassas bir halde olması sebebiyle zarar verebilmektedir. Fazla kullanımda ishal gibi sindirim problemlerine sebep olabilmektedir. Bunun yanında Akdeniz bölgesinin dışında yetişen bu bitkiler zehirli olabilmektedir. Bu ürünlerin kullanımında insan bünyesinin farklı bölgeleri bundan etkilenebilir. Genelde tüketilen miktara göre öldürücü bir etki göstermez. Ancak farklı sorunları ortaya çıkarabilmektedir.

Defne Nasıl Kullanılır? Kullanımı Nasıldır?

Bu yaprakların yemeklerin hazırlanma aşamasında direkt olarak kullanıldığı bilinmektedir. Ülkemizdeki en yaygın kullanım biçimi bu şekildedir. Bunun yanında kozmetik alanında defne yağı ve sabunu da bulunmaktadır. Bunlara ek olarak kokusunun güzel olması sebebiyle parfümlerin içeriğinde de sıklıkla kullanılmaktadır. Defne sabunu ya da yağını aktarlardan direkt olarak almak mümkündür. Bunun yanı sıra aktarlardan defne yaprağı alındığında demleme işlemi ile birlikte çayı da yapılabilmektedir. Uyku problemi çekildiği dönemlerde tüketimi ile birlikte uykusuzluk sorunu ortadan kalkacaktır. Bu çaylar kilo verme üzerinde de olumlu etkiler göstermektedir. Muhteşem bir kokuya sahip olan defne yaprağı, yemeklerdeki kullanımının yanında kozmetik alanında da sıklıkla kullanılabilen mucize bitkilerden arasında gösterilmektedir.

  • defne
  • defne nedir
  • defne yaprağı
  • defne yaprağının faydaları
  • defnenin zararları
  • defne nasıl kullanılır
Yorumlar
Nalan Duman Defne bitkisi nasıl yetiştirilir? Yetiştiriciliği nasıl yapılır? Bahçemde defne yetiştirmek istiyorum ama bakımını bilmiyorum. Birçok hastalığa faydası olduğunu duymuştum. Organik olarak kendim nasıl ekebilirim? cevapla
yorum yaz
Kakule Tohumu Nedir? Nasıl Tüketilir? Kakulenin Faydaları ve Zararları