Sağlık

Diş Eti Hassasiyeti Nasıl Geçer? Neden Olur?

28 Şubat 2018 - 10:53:04
Diş eti hassasiyeti nasıl geçer? Neden olur?

Belirli gıdaların tüketiminden sonra ağızda yaşanan ağrı ve sızlamalar, diş eti hassasiyeti olarak isimlendirilmektedir.

Diş Eti Hassasiyeti Nedir?

Gün içerisinde sürekli olarak dişler çeşitli gıdalar ile etkileşim halinde olurlar. Bu durum diş ve diş etlerinin bazı durumlarda zorlanmasına sebep olurken bu zorlanmalar kişilerde ağrı ve sızı olarak kendisini gösterir. İnsanların çok sıcak ya da çok soğuk bir gıda tüketiminde diş ve diş etlerinde yaşanan sızlamalar diş eti hassasiyeti olarak isimlendirilirken insanların çok büyük bir kısmında görülebilen bir rahatsızlıktır. Genelde insanlar bunu oldukça normal karşıladığından tedavisi için de herhangi bir adım atmazlar. Ancak birçok farklı olumsuzluğun oluşmasına sebep olabilir.

Diş Eti Hassasiyeti Neden Olur?

Diş eti hassasiyetinin birçok farklı sebebi olabilir. Bu sebeplerden ilki kişilerin diş eti çekilmesi sorunu yaşamasıdır. Eğer diş etleri çekilirse tüketilen gıdalar köklere çok daha yakın bölgelere erişim göstermektedir. Çok sıcak ya da çok soğuk bir gıda tüketildiği takdirde kişilerin diş köklerine çok yakın olan bu gıdalar arılara ve sızlamalara sebep olacaktır. Bunun gibi farklı diş eti hastalıkları da bu hassasiyetin oluşmasına sebep olmaktadır. Çok hızlı ve sert bir biçimde diş fırçalamak ya da fazla macun kullanımı benzer etkileri tetikleyebilir. Bu etmenlere dikkat edildiğinden ya da tedavi olunduğu takdirde hassasiyet problemleri ortadan kalkacaktır.

Diş Eti Hassasiyeti Nasıl Tedavi Edilir?

Genelde bu rahatsızlığa sebep olan etmenlerin ortadan kaldırılması ile birlikte tedavi işlemi gerçekleşmektedir. Ağız bakımlarını iyi bir şekilde yapmayan kişiler, bakım adına ciddi adımlar atarak dişlerinin sızlamasını ve ağrısını ortadan kaldırabilirler. Bunun için günde 2 defa diş fırçalamak gerekirken diş iplerinin de belirli aralıklarla kullanılması gerekli görülmektedir. Ağzın iç kısmının tamamen temizlenmesi gerekirken kesinlikle artık yiyeceklerin bulunmaması gerekmektedir. Bu durumda besinler dişlerin ve diş etlerinin zarar görmesini sağlayacaktır. Sürekli olarak asitli içeceklerin tüketilmesi de diş etlerinin ve köklerin zayıf düşmesine sebep olurken diş eti hassasiyeti problemlerinin ortaya çıkmasında etkili olacaktır.

Diş Eti Hassasiyeti İçin Hangi Diş Macunu Kullanılmalı?

Diş hassasiyeti oldukça ciddi bir sorun olurken kullanılan diş macunu bu konuda yardımcı olabilmektedir. Birçok diş macunu üreticisinin reklamlarda ettikleri vaatlerin bir kısmı gerçekleşmektedir. Diş eti çekilmelerini önlemesi ya da diş köklerini koruması gibi olumlu yönleri olan diş macunları bu aşamada tercih edilebilmektedir. Kişilerin geneli diş macunlarını seçerken beyazlatıcı etkisine göre karar vermektedir. Ancak bu doğru bir tercih olmazken ağız sağlığının ön planda olması gerekir. Diş ve diş etlerine çok iyi bakan diş macunları varken bunların tercih edilmesi ve bu şekilde ağrı ya da sızı gibi şikayetlerin ortadan kaldırılması gerekir. Birçok kişide görülen diş eti hassasiyeti gerekli önlemlerin alınması ile birlikte ortadan kaldırılabilir.

Yorumlar
Birsen Öksüz 28 Şubat 2018 - 11:03:04 Soğuk su içtiğim zaman dişlerim çok kötü oluyor. Bunu engellemek ve diş hassasiyetini ortadan kaldırmak için ne yapmam gerekiyor? Diş macunu olarak ne kullanmak gerekiyor? En iyi macun hangisidir?cevapla
Yağmur Özdemir 07 Ocak 2019 - 11:56:21 Diş eti hassasiyeti ve kanaması için çözüm yolları arıyorum. Soğuk su içtiğim zaman dişlerimde hemen bir sızlama meydana geliyor. Bu yüzden yaz aylarında rahat bir şekilde dondurma bile yiyemiyorum. Bu durumu engelleyen diş macunu ya da diş fırçası hangileridir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: