Yaşam

Domates Çorbası Nasıl Yapılır? Domates Çorbası Tarifi

21 Haziran 2018 - 11:26:17
Domates çorbası nasıl yapılır? Domates çorbası tarifi

Kış ayları geldiğinde çorbaya verilen öne hızlı bir şekilde artarken domates çorbası da sevilme oranı son derece yüksek olan ve besleyici çorbalar arasında yer alır.

Domates Çorbası Nedir? Faydaları Nelerdir?

Sebzelerin insana vücudu için çok sayıda farklı faydasının oluşu çorbalarda ana malzemeleri oluşturmalarına sebep olmaktadır. Domates de vücut için son derece faydalı olan sebzelerden birisi olduğundan ve insanların çoğu tarafından sevildiğinden domates çorbası son derece popüler bir seçenek olarak gösterilebilir. Düzenli olarak tüketildiğinde diyabet, kanser ve kalp hastalıklarına karşı direkt olarak olumlu etkiler gösterebilmektedir. Bunun yanı sıra cilt ve saç sağlığında da kullanılan doğal ürünlerden birisidir. Kişilerin günlük sahip oldukları enerji arttırmak adına domates tüketmeleri de bu mucize sebzenin faydaları arasında gösterilebilir.

Domates Çorbası Malzemeleri Nelerdir?

Domates çorbası yaparken çok karmaşık ve zor bulunan ürünler kullanılmaz. Malzemelerin kolay bulunmasının yanı sıra son derece az sayıda olması da hazırlayacak olan kişiler için avantajdır. Domates çorbası yapacak olan kişiler;

  • 5 adet büyük ve sulu domates,
  • 1 yemek kaşığı un,
  • 1 yemek kaşığı tereyağı,
  • 4 su bardağı et suyu,
  • 2 çay bardağı süt kullanırlar.

Bu malzemelerin yanı sıra sunum aşamasında kullanmak için kaşar peynirinin tercih edilmesi de oldukça popülerdir. Birçok restoranda domates çorbasının yanında rendelenmiş şekilde kaşar peyniri sunumu da gerçekleşmektedir.

Domates Çorbası Tarifi Nedir? Nasıl Yapılır?

İlk olarak tavaya tereyağını bırakan kişiler, sonrasında üzerine un ekleyerek unu kavurmaya başlarlar. Karışımın kokusu gelmeye başlayana kadar kavurma işleminin devam etmesi gerekecektir. Sonrasında 5 adet iri domatesin kabuklarının soyulması ve rendelenmesi gerekir. Rendelenen domateslerin direkt olarak tavaya bırakılması gerekir ve ardından 5 dakika daha pişirilmeye devam edilir. Üzerine sıcak halde et suyu ve süt eklenir ancak sütün kesilmemesi için ılık halde yavaşça eklenmesi gerekir. Çorbanın kaynamaya başlayana kadar orta ateşte ve sonrasında kısık ateşte pişirilmesi gerekir. Pişirme işlemi için 15 dakikanın ayrılması yeterli olacaktır. Bunun ardından sıcak halde servis kaselerine alınan domates çorbasının yanında rendelenmiş kaşar sunulabilmektedir.

Domates Çorbasının Püf Noktası Nedir?

Bu çorbayı hazırlarken zamanı olmayan ve daha kısa sürede bu çorbayı hazırlamak isteyen kişiler domatesleri bütün halde alıp rendelemek yerine hazır domates pürelerini de kullanabilirler. Birçok farklı markanın domates püresi bulunurken bu ürünler arasından rahatlıkla seçim yapılabilir. Bunun ardından domates çorbasının yapımına direkt olarak belirli bir aşamadan başlanacağından daha kısa sürede tamamlanır. Ayrıca kişiler ellerinde et suyu bulunmuyorsa onun yerine tavuk suyu kullanarak da karışımı hazır hale getirebilirler. Domates ya da domates püresi kullanılarak hazırlanan domates çorbası insan vücudu için büyük faydalar gösterirken lezzet konusunda da son derece tatmin edici düzeylerde olacaktır.

Yorumlar
Münevver Açıkalın 21 Haziran 2018 - 11:36:17 Domates çorbası tarifi sütsüz nasıl olur? Yapımı nasıldır? Kalorisi çok yüksek mi? Diyetteyim ve her gün farklı bir çorba içiyorum. Domates çorbasını çok severim normalde ama kalori değeri yüksek midir? Süt olmadan yapılır mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: