Yaşam 21 Haziran 2021 - 07:36:13

Erik Kompostosu Nasıl Yapılır? Erik Kompostosu Tarifi

Erik Kompostosu Nasıl Yapılır? Erik Kompostosu Tarifi

Yemeklerde doğal içecekleri tercih etmek isteyenler için muhteşem bir seçenek olan erik kompostosu vücut için son derece faydalı olacaktır.

Erik Kompostosu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Farklı meyvelerin özel olarak soyulduktan sonra dilimlenmesi ve kaynatılması ile oluşturulan malzemelere belirli oranda su ve şeker eklenmesiyle komposto oluşturulur. Erik kompostosu da bu işlemlerde ana madde olarak erik kullanıldığında ortaya çıkan üründür. Vücut için son derece faydalı olan bu içecek, ilk olarak lifli yapısı sayesinde kişilerin daha uzun süre tok kalmasını sağlayacaktır. Diyetlerde birçok kez erik kompostosuna yer verilmesinin amaçlarından birisi de budur. Ancak hazırlanırken çok fazla şeker kullanılmaması önem arz eder. Bunun yanı sıra kırmızı eriğin kansere karşı verilen savaşta da çok büyük bir yeri vardır.

Erik Kompostosu Malzemeleri Nelerdir?

Erik denildiğinde birçok kişinin aklına yaz aylarında tüketilen yeşil erik gelir ancak bu erik, komposto yapımında kullanıma uygun değildir. Yapısının çok sert oluşu tüketimini zorlaştırmaktadır. Bu sebeple de erik kompostosu yapılırken kişilerin kırmızı erik kullanmasına gerek vardır. Erik kompostosu yaparken;

  • 1 kilo kırmızı erik,
  • Damak tadınıza göre 5-6 yemek kaşığı ya da daha az toz şeker,
  • 6 su bardağı su,
  • Karanfil,
  • 1 adet çubuk tarçına ihtiyaç duyulmaktadır.

Erik Kompostosu Tarifi Nedir? Nasıl Yapılır?

Erik kompostosu hazırlanabilmesi için ilk olarak eriklerin hazır olması gerekir. Bu aşamada kişiler ilk olarak eriklerin çekirdeğini çıkarmalıdır. 1 kilo eriğin çekirdekleri bir bıçak yardımıyla çıkartılabilir. Bunun sonrasında yalnızca yenilen kısımları kalan eriklerin küçük ve eşit parçalara bölünmesi gerekmektedir. Bunun ardından tencereye alınan eriklerin üzerine 6 bardak suyun dökülmesi aşamasına geçilir. Su döküldükten sonra kaynayana kadar beklenir ve erikler yumuşamaya başladığında içerisine istenilen miktarda şeker atılır. İyice karıştırıldıktan sonra ocaktan alınarak bu muhteşem içecek soğumaya bırakılır. Servis edilirken isteyen kişiler karanfil ve çubuk tarçın ile servislerini daha şık bir şekilde gerçekleştirebilirler.

Komposto Hangi Meyvelerden Yapılır?

Komposto kültürü ülkemizde son derece fazla geliştiğinden kullanılan meyveler de farklılık gösterir. Genelde insanlar kendi yaşadıkları yörede yetişen ve en taze şekilde ulaşabilecekleri ürünleri tercih etmektedirler. Bu aşamada komposto denildiğinde akla ilk geren meyvelerden birisi kayısıdır. Birçok bölgede yetişiyor oluşu ve insanlar tarafından beğenilmesi kayısının çok popüler bir komposto malzeme olmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra vişne kompostosu da çok fazla tercih edilir. Özellikle serinletici etkiyi en iyi şekilde yansıtışı vişnenin en önemli özelliğidir. Elma, üzüm, portakal ve ayva da diğer popüler olan komposto meyveleri olarak gösterilebilir. İsteyen kişiler birbiriyle uyum sağlayan meyveleri beraber kullanarak karışık meyve kompostosu da elde edebilirler. Son derece lezzetli ve doğal olan kompostolar sayesinde önemli günlerde sofralar çok daha lezzetli bir hal alacaktır.

  • erik kompostosu
  • erik kompostosu nedir
  • erik kompostosu malzemeleri
  • erik kompostosu tarifi
Yorumlar
Handan Gezer Erik kompostosu gaz yapar mı? Kabızlığa iyi gelir mi? Kalorisi ne kadar acaba? Emziren bir anneyim içsem süt yapar mı acaba? Bebekte gaz yapar mı endişesi nedeniyle henüz içmedim. Herhangi bir sorun olur mu deneyenler var mı? cevapla
yorum yaz
Trüf Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Ne Kadar?