Sağlık

Endivyen Nedir? Endivyen Marul Faydaları Nelerdir? Nasıl Yenir? Fiyatı Ne Kadar?

15 Eylül 2021 - 08:50:07
Endivyen Nedir? Endivyen Marul Faydaları Nelerdir? Nasıl Yenir? Fiyatı Ne Kadar?

Endivyen; saçaklı yaprakları ile kıvırcık marula benzeyen, bol vitaminli, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan, hindiba bitkisinin bir türüdür.

Endivyen Nedir? Diğer Adı Nedir?

İnce ve saçaklı yaprakları ile bilinen endivyen, çiğ ya da pişmiş hali ile tüketilebilen, salata süslemelerinde sıklıkla tercih edilen, tadı biraz acı olan bir bitki türüdür. İnce ve uzun yaprakları ile marulu andıran Endivyen diğer adı radika ya da hindiba olarak tanımlanmaktadır. Farklı yörelerde sofralarda yerini alan endivyen açık yeşil ve beyaza yakın bir renktedir. Beyaz iç yaprakları salata ve süslemelerde kullanılır. Oldukça narin bir bitki olmasına rağmen tadı biraz acımsıdır.

Lezzetli içeriği ile endivyen salatası yapılabilir ve aynı zamanda pişmiş olarak da yenebilir. Her ne şekilde olursa olsun insan sağlığı açısından pek çok faydası bulunmaktadır. Marula benzemesi sayesinde bu şekilde de betimlenen endivyen bitkisi vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir.

Endivyen Marul Faydaları Nelerdir?

İçeriğinde bol miktarda vitamin barındıran endivyen radika faydaları hakkında biraz bilgi verecek olursak eğer;

  • Antioksidan açısından zengin olan endivyen vücudun serbest radikallerden arınmasını ve toksinlerden kurtulmasını sağlar.
  • Sindirim problemlerinin giderilmesini sağlar ve hem bağırsakların hem de midenin fonksiyonlarını düzenler.
  • Vücutta kolesterol düzenleyici etki meydana getirmektedir. Bu sayede kalp hastalıklarına karşı da koruyucudur.
  • Soğuk algınlığına karşı etkilidir. Kış aylarında hasta olmamak ve grip, nezle gibi rahatsızlıklara yakalanmamak için bu bitkiyi tüketebilirsiniz.
  • İştah açma özelliği bulunan endivyen, yemek yeme düzeni sağlar ve daha sağlıklı beslenmenize yardımcı olur.
  • Besin değeri oldukça yüksek olan endivyen, bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
  • C vitamini açısından zengin olan endivyen, hastalıklara karşı vücut direncini artırmaktadır.
  • Zayıflamaya yardımcı olan ve sağlıklı bir şekilde yağ yakımı meydana getiren endivyen marul vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minerali karşılarken aynı zamanda forma girmeye de destek olur.

A, B1, B2 ve bol miktarda C vitamini içeren endivyen otu kendine has lezzeti ile oldukça ilgi görmektedir. Bağışıklığı güçlendiren ve sağlık için faydalı olan bu bitkiyi tüketerek vücudunuzun sıhhat bulmasını sağlayabilirsiniz.

Endivyen Marul Nasıl Yenir?

Bu otu tüketmek için öncelikle güzelce yıkayıp kirden arınmasını sağlamalısınız. Daha sonra üzerine limon ve zeytinyağı sosu döküp, hafif acımsı tadını giderip yiyebilirsiniz. Endivyen yararları bakımından sıklıkla tercih edilmektedir. Biraz sert olduğu için sıcak suyun içerisinde 5 dakika bekletilmesi gerekir. Ardından soğuk suda yıkayıp haşlama bir meze elde edebilirsiniz.

Haşlanmış halede bulunan endivyenleri baharat ve sos ekleyerek tüketebilirsiniz. Yoğurtlu meze, kısır, sebzeli salataların süslemesinde kullanabilirsiniz. Sunumlarının daha renkli ve lezzetli olması için sağlık açısından da birçok faydası bulunan bu bitkiyi tüketebilirsiniz.

Endivyen Fiyatı Ne Kadar? Nerede Yetişir?

Daha çok Ege ve Marmara Bölge'sinde yetişen endivyen ülkemizde çok fazla yaygın bulunmayan bir bitki türüdür. Fideleme yöntemi ile tarımı yapılan bu bitki, ön fideleme işleminden sonra toprağa aktarılıp büyütülür. Serin iklim koşullarını seven endivyen yağış alan yerleri sevmektedir. Bu tarz yerlerde verimli bir şekilde yetişebilir. İlkbahar ve sonbahar ılık geçiyorsa bu bitkiyi tüketebilirsiniz. Bu bitkinin sağlıklı bir şekilde büyümesi için sıcaklığın 4 derecenin altına inmemesi gerekir. Yetişmesi sırasında %60 oranında nem istemektedir.

Oldukça uygun olan endivyen ne işe yarar diye baktığımızda, insan sağlığı açısından pek çok yararı olduğunu belirtebiliriz. Uygun fiyatlar ile internet üzerinde ve çeşitli marketlerden bu bitkiyi satın alabilirsiniz.

Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz