Sağlık

Göze Limon Sıkmak Zararlı mı? İyi Gelir mi?

25 Temmuz 2020 - 08:50:02
Göze Limon Sıkmak Zararlı mı? İyi Gelir mi?

Göze limon sıkmak; gözlerin daha parlak görünmesini ve gözlerin temizlenmesini sağlamak amacı ile yapılan bir uygulamadır.

Göze Limon Sıkmak Zararlı mı?

Vücudumuzun en hassas organı olan göz, bazı durumlarda mikrop kapabilmektedir. Göze limon sıkmak, çok eski zamanlardan bu yana bilinen bir yöntemdir. Fakat doğruluğu tartışılmaktadır. Limon içerisine yüksek oranda asit barındıran bir besindir. Bu asitin göze direkt olarak temas etmesi, birtakım yan etkilerin oluşmasına sebebiyet verebilir. Gözün deforme olmasına ve uzun zamanlı bir süreçte kalıcı hasar oluşmasına sebebiyet verebilir. Gözün en üst kısmında kornea bulunmaktadır. Limonun içerisindeki asitler kornea hücrelerinin ölmesine ve bunun sonucunda deforme etkisinin oluşmasına sebebiyet verirler. Korneada meydana gelen hasarlar göze gelen ışığın tam olarak kırılmamasına ve buna bağlı olarak görme bozukluklarının oluşmasına neden olur.

Göze limon sıkma uygulaması devamlı olarak uygulandığı zaman, göz zaman içerisinde hasar görür ve bu durum kalıcı hale gelir. Zaman içerisinde kornea ve göz oldukça hasar alır ve bununla birlikte birtakım göz problemleri ortaya çıkar. Görme bozuklukları meydana gelebileceği gibi beraberinde göz kapağı şişmesi, yanma, kızarıklık ve batma gibi sorunlar da meydana gelebilmektedir. Göz oldukça hassas bir organ olduğu için kesinlikle kimyasal ya da doğal herhangi bir şekilde müdahale edilmemesi gerekir. Eğer göz problemleriniz varsa bunun için uzman doktorlardan destek almanız gerekmektedir.

Göze Limon Sıkmak İyi Gelir mi?

Halk arasında genel olarak göze limon sıkmanın göz sağlığı için faydalı olduğu bilinse de bu aslında doğru olmayan bir düşünce ve eylemdir. Gözlerin daha parlak olacağı düşüncesi ile uygulanan bu yöntem gözlerde hasar meydana getirebilmektedir. Gözlerin parlak olması genel olarak herkes için arzulanan bir durumdur. Bilinçsiz olarak yapılan bazı uygulamalar gözlerin zarar görmesine ve görme yetisinin azalmasına sebebiyet verebilir. İlerleyen süreç içerisinde gözün yapısına zarar verebilecek bir durum olan göze limon sıkmak kesinlikle sanıldığı gibi faydalı bir uygulama değildir.

Göze limon sıkıldığı zaman içerisinde yer alan asit gözlerin parlak görünmesini sağlarken aynı zamanda kornea başta olmak üzere gözün diğer dokularına zarar vermektedir. Ayrıca bu parlaklık kalıcı değildir. En fazla 1-2 gün kadar etki gösterir ve sonrasında göz aynı şekilde eski haline geri döner. Bu yöntem aynı zamanda göz yaşı kanallarına zarar verir ve kuruluk meydana getirir. Bu nedenlerden ötürü göze limon sıkmak gibi doğal ve faydalı olduğuna inanılan yöntemlerden uzak durulması gerekmektedir.

Göze Limon Sıkmak Göz Rengini Açar mı?

Göze renk veren iris kısmıdır. İrisin pigmentasyonu ve ışığın irise yansıması şeklinde iki etkene bağlı olarak göz rengi meydana gelmektedir. Dolayısı ile göz rengi limon suyu ile değişebilecek bir şey değildir. İris hücrelerinde melanin pigmentinin fazla olması gözlerin koyu, lipokrom fazla ise açık renkte olmasını ifade etmektedir. Göze limon sıkmak göz rengini açıcı herhangi bir etki meydana getirmemektedir.

Mikrop Kapan Göze Limon Sıkılır mı?

Eğer gözlerinizde mikrop kapma belirtileri varsa ve buna bağlı olarak yanma, batma, kaşınma, sulanma, şişme ya da arpacık gibi durumlar söz konusu ise göze limon sıkmak gibi yöntemler yerine doktora gidilmesi tavsiye edilmektedir. Gözlerinizde meydana gelen herhangi bir problem için doktor desteği almanız gerekmektedir.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: