Sağlık

Gümüş Düğme Bitkisi Fiyatı ve Faydaları

10 Kasım 2018 - 21:25:09
Gümüş düğme bitkisi fiyatı ve faydaları

Gümüş düğme bitkisi; yüksek ateşin düşürülmesi, migren ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan şifalı bir bitkidir. Koyungözü adıyla da bilinmektedir.

Gümüş Düğme Bitkisi Nedir?

Gümüş düğme, çiçekleri papatyaya benzeyen ve boyu 60 cm kadar uzayabilen dayanıklı bir bitkidir. Çay olarak hazırlandığında yüksek ateşe, soğuk algınlığına ve migrenin tedavi edilmesine oldukça iyi gelir. Doğu Avrupa Balkan Dağları'nda yetişen bu bitkinin, Avrupa, Kuzey Amerika ve Güney Amerika'da da yetiştirildiği söylenmektedir. Koyungözü bitkisinin çiçek ve sapları ve kurutulmuş yaprakları yağ, tablet ve kapsül olarak üretilip takviye amaçlı kullanılmaya başlanmıştır.

Gümüş Düğme Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Koyungözü bitkisinin pek çok hastalığa faydası vardır. Başlıca faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Kadınlarda adet düzensizliğinin giderilmesinde,
 • Yüksek ateşin düşürülmesinde,
 • Mide ağrılarında ve şiddetli baş ağrılarında,
 • Böcek ısırmasıyla oluşan kaşıntının giderilmesinde,
 • Sedef hastalığında,
 • Baş dönmesiyle oluşan bulantı ve kusmalarda,
 • Kulak çınlaması, astım ve alerji gibi hastalıkların tedavisinde koyun gözü bitkisi yüzyıllardır bitkisel ilaç olarak kullanılmaktadır.

Gümüş Düğme Otu Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

Bu şifalı ot kurutulduktan sonra çay şeklinde demlenerek tüketilebildiği gibi, kurutulan çiçek - yaprak ve sapları kapsül, yağ, tablet olarak üretilip takviye olarak da kullanılabilmektedir. En çok merak edilenlerden birisi de gümüş düğme bitkisinin yan etkileri var mıdır? sorusudur. Her bitkide olabildiği gibi koyungözü otu da bazı durumlarda yan etki yapabilir. Bazı yan etkileri şunlardır;

 • Bünye durumuna göre kimi insanlar koyungözü otuna alerjik reaksiyon gösterebilir.
 • Dudaklarda ve dilde tahriş, aft ve şişlik oluşumu, tat kaybı gibi ender yan etkiler görülebilir.
 • Bir müddet bu bitkinin ürünlerini kullandıktan sonra bırakan kişilerde, uykusuzluk, baş ağrısı, eklem ağrısı, sinirlilik ve kaslarda sertleşmeye rastlanabilir.
 • Rahim kasılmalarına sebep olabildiği için hamile kadınların kullanmaması gerekir. Kasılmalar düşük veya erken doğuma sebep olabilir.
 • Ağız yaraları olanların kullanmamaları tavsiye edilir.
 • Bu bitkinin herhangi bir alternatif ürününü ya da tamamlayıcısını kullanmadan önce doktorunuza danışın. Kullandığınız başka ilaçlarınız varsa, bitki kapsülleriyle olumsuz reaksiyona geçmemesi için uzman onayı önemlidir.
Gümüş Düğme Bitkisi Nerede Yetişir? Fiyatı Nedir?

Ateş otu adıyla da bilinen bitki; Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya'da yabani olarak yetişmektedir. Çiçekleri aynı papatyaya benzemektedir. En çok bilinen yararı ateş düşürücü etkiye sahip olmasıdır. Ülkemizde de Doğu Anadolu, Karadeniz ve Trakya bölgesinde yetişmektedir. Yaprakları kısa saplı, koyu yeşil ve parçalıdır. Koku bir kokuya sahip olup rengi beyazdır. Çayı tüketileceği zaman çiçek ve yaprakları gölgelik bir yerde kurutularak muhafaza edilmelidir. Saksıda da yetiştirilebilen bu bitkiye güneşli ortamlarda bakılması gerekir. Sürekli güneş almak kaydıyla kapalı ortamlarda yetiştirilmesi de mümkündür. Gümüş düğme bitkisi fiyatı kapsül, tablet ya da yağ şeklinde yapacağınız tercihlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Yorumlar
Nilay İpek 10 Kasım 2018 - 21:35:09 Gümüş düğme papatyaya benzeyen bir çiçek gibi geldi bana ama sanırım biraz daha farklı. Bu çiçeği hep görüyordum ama adının bu şekilde olduğunu bilmiyordum. Ekstresi ve kapsülü de varmış sanırım. Ne işe yarıyor bilen var mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: