Sağlık 26 Ocak 2021 - 19:38:44

İnfluenza A Virüsü Nedir? H1N1 Tedavisi Nasıl Yapılır?

İnfluenza A Virüsü Nedir? H1N1 Tedavisi Nasıl Yapılır?

İnfluenza A virüsü; H1N1 virüsü olarak nitelendirilen ve domuz gribi olarak adlandırılan, bağışıklık sistemini önemli ölçüde zayıflatan bir hastalıktır.

İnfluenza A Virüsü Nedir?

Konak yelpazesi oldukça geniş olan influenza A virüsü hem insanları hem de bazı hayvanları etkileyen bir bakteridir. Boğaz, burun ve boğazları etkisi altına alan, bulaşıcı bir hastalık olan domuz gribine neden olan bu virüs bulaştığı yüzeyde yaklaşık olarak 8 saate kadar yaşamını sürdürmektedir. Kişinin konuşması, hapşırması, öksürmesi ve solunum yolu ile bulaşan bu hastalık genel olarak bağışıklığı zayıf olanları, çocukları ve yaşlıları etkisi altına almaktadır. Bu gruplar riskli olarak kabuk edilmektedir.

Havaların soğuması ile birlikte özellikle ekim ayından itibaren mart sonuna kadar çok sonuna kadar grip hastalığı ile karşılaşmak oldukça mümkündür. İnfluenza A virüsü asıl olarak domuzlarda görülen grip ile benzerlik göstermektedir. Normalde insan virüslerinden farklıdır. Fakat sınırların aşılması ve mikropların yayılması ile birlikte insanlarda gribe neden olan virüsle birlikte etkileşim kurarak kısa süre içerisinde yayılma göstermiş ve 2009 yılından bu yana domuz gribi vakası olarak karşımıza çıkmaktadır.

İnfluenza A Virüsü Belirtileri ve Teşhisi

Normal bir grip gibi başlasa da vücudu kısa süre içerisinde etkisi altına alan domuz gribinin en önemli belirtilerinden bir tanesi ateştir. Vücut bu bakteri ile savaşmak için çaba verir ve bunun sonucunda ateş yaklaşık olarak 38 derecenin üzerine çıkar. Ateş ile birlikte boğaz ağrısı, baş ağrısı, yaygın şekilde vücut ağrısı, burun akıntısı, öksürük, solunum güçlüğü, kusma ve ishal gibi belirtiler de yoğun bir şekilde gözlemlenmektedir. Vücut ağrıları virüsün vücuda enfekte olması ile birlikte şiddetlenmektedir.

Domuz gribi asıl olarak 1 hafta gibi bir süre içerisinde geçmektedir. Fakat bazı riskli gruplar için daha tehlikeli sonuçlara yol açabilmektedir. Bu nedenle kesinlikle doktor tedavisi gerekmektedir. Hastalığın belirtileri ortaya çıktığında ilk olarak doktora gitmelisiniz. Burundan sürüntü alarak teşhis konulduktan sonra doktor gerekli olan tedaviye başlamaktadır. Yüksek ateş çoğu vakada görülürken bazılarında görülmemektedir. Bu nedenle yanıltıcı olabilir ve test sonuçlar ile belli olur.

H1N1 Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu hastalığın tedavisi uygun ilaçlarla gerçekleştirilmelidir. Eğer ki yapılan testler sonucunda vücutta h1n1 virüsüne rastlanılmışsa doktor ilk olarak antibiyotik tedaviye başlayabilir. Buradaki amaç virüsü yok etmek, bağışıklığı güçlendirmek ve ateş, ağrı gibi belirtilerin azalmasını sağlamaktır. Tedavilerde genel olarak antiviral ilaçlar tercih edilir. Vücut bu ilaçların kullanımı ile bir direnç meydana getirmektedir. Bu ilaçların haricinde belirtilere yönelik ilaçlar da uygulanır.

H1N1 Virüsünden Korunma Yolları

Bu virüs öncelikle bağışıklığı düşük olan kişileri tehdit etmektedir. Sağlıklı beslenmek bu açıdan oldukça önemlidir. Ayrıca grip olan kişi ile aynı ortamda bulunmamak, elleri süreli olarak temiz tutmak diğer önlemler arasında yer almaktadır. Kronik hastalığı olanlar, 2 yaş altı çocuklar, 65 yaş üstü kişiler, astım gibi rahatsızlığı olan kişiler için kesinlikle tehlikelidir. Domuz gribinden korunmak için gerekli olan tüm önlemlerin alınması gerekmektedir.

  • influenza
  • influenza a virüsü
  • influenza a virüsü belirtileri
  • domuz gribi
  • h1n1
  • h1n1 tedavisi
  • h1n1 virüsünden korunma yolları
  • domuz gribinden korunmak
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Dövme Nasıl Yapılır? Dövme Yapılacak Şekil Vücuda Nasıl İşlenir?