Mide ağrısı için ne yapılmalı? Neden olur?
Sağlık

Mide Ağrısı İçin Ne Yapılmalı? Neden Olur?

13 Aralık 2017 - 09:03:09

İnsanların günlük yaşamını olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olan mide ağrısı, sindirimi etkilyen bir rahatsızlıktır.

Mide Ağrısı Neden Olur?

Mide ağrısı problemi yaşayan birçok kişi bu ağrının geçmesi adına çeşitli yöntemlere başvurmaktadır. Bazı besinler özelliklerinden kaynaklı olarak bu ağrının geçmesi için destek sağlamaktadır. Vücuda yabancı gelen besinlerin tüketilmesi, gıda zehirlenmesinin yaşanması, mide üşütmesi rahatsızlığı ve gereğinden fazla yemek tüketmek bu ağrıya yol açmaktadır. Bahsedilen etkenlerden ziyade ağrıyı meydana getiren çeşitli nedenler bulunmaktadır.

Mide Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

Mide ağrısı nedenleri arasında kabızlık problemi yer almaktadır. Kişi yemek yedikten sonra uzun süre sindirim sorunu yaşıyorsa bu durum ağrılara yol açar. Aşırı ishal veya kabızlık sorunu ağrılara neden olduğu için bu sorunun ortadan kaldırılması için gerekli işlemlerin yapılması önemlidir. Uzun süre aç kalmak ve açlık ihtiyacını hemen gidermeye çalışmak sorunlara neden olur. Uzun süre aç kalındığı zaman yemek tüketme süreci olması gerektiğinden daha hızlı bir şekilde tamamlanır. Sindirim sistemine bir anda yüklemek ağrılara yol açar. Dolayısı ile besinler iyi bir şekilde çiğnenmeden yutulur, bu durum sindirim problemine, kabızlığa yol açar. Bunun yanı sıra uzun süre aç kalmak metabolizmayı da yavaşlatmaktadır. Bu sebeplerden dolayı uzun süre aç kalmamak, besinleri çiğneyerek yutmak mide ağrılarının önüne geçilmesi için gereklidir.

Mide Ağrısı Neden Olur?

Gün içinde yoğun çalışan, kendine zaman ayırmayan ve stres altında olan kişilerde bu ağrılar oluşmaktadır. Stresin birçok farklı nedeni olabilir. Fakat strese yol açan etkenler ortadan kaldırılmadığı taktirde ağrılar nizami bir şekilde devam edebilir. Bunun için dikkat edilmesi gereken durum beden ve ruh sağlığıdır. Birçok zararlı hastalığın nedeni olan kilo problemi mide ağrılarına yol açan etkenler arasında bulunur. Kilolu olmak rahatsız edici ağrı nedenlerinden biridir. Ağrıların ortadan kalkması ve yaşam kalitesinin yükselmesi için kilo vermek gerekir. Kilo vermek için uzman bir diyetisyene gidilmesi tavsiye edilmektedir. En çok rastlanan nedenlerden bir diğeri ise gaz sıkışmasıdır. Bazen gaz sıkışması alt karın alanında meydana gelir. Ağrı sebebinin nereden kaynaklandığını anlamak için uzman hekime gidilmesi önerilir.

Mide Ağrısı İçin Ne Yapılmalı?

Ağrıya iyi gelen besinlerden en bilindik olanı zeytinyağıdır. Mide sağlığını en iyi şekilde koruyan ve ağrının giderilmesine destek olan doğal zeytinyağı kullanılabilir. İçerisinde omega3 barındıran ve lif açısından zengin olan keten tohumu ağrılara iyi gelmektedir. Özellikle şişkinlik ve kabızlık sorunu gibi durumlarda doğal tedavi edicidir. Ağrıları en az seviyeye indirerek kişinin rahatlamasını sağlar. Keten tohumu yoğurt ile tüketilebilir. Birçok hastalığa iyi gelen zencefilin mide ağrılarının üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Sindirim sistemini yatıştıran zencefilin kullanımı çay olarak tüketilebilir. Karın bölgesinde yaşanan ağrıların ve ekşimelerin geçmesine yardım eden zencefili rahatlıkla tüketebilirsiniz. Mide ağrısı birtakım önlemler ve doğal besinlerle engellenebilmektedir. Eğer uzun süre devam ediyorsa ve şiddetliyse mutlaka bir doktora başvurunuz.

Yorumlar
Şule Yalın 13 Aralık 2017 - 09:13:09 Mide ağrısı için ne iyi gelir? Hazımsızlık problemleri yaşadığımda midemde aşırı bir ağrı meydana geliyor. Devamlı olmasa da arada sırada yaşıyorum bu problemi. Ağrı oluştuğunda ne yapmak gerekiyor, nasıl geçer?cevapla
Durdane Karaman 28 Eylül 2018 - 16:37:07 Bende genel olarak strese ve gaz sıkışmasına bağlı olarak mide ağrısı oluşuyor. Uzun süre aç kaldıktan sonra yemek yediğimde midem mutlaka bir ağrı meydana geliyor. Bunun için hiç doktora gitmedim çünkü biraz korkuyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: