Kas ağrısı için ne yapılır? Tedavisi ve masajı nasıl yapılır?
Sağlık

Kas Ağrısı İçin Ne Yapılır? Tedavisi ve Masajı Nasıl Yapılır?

13 Aralık 2017 - 06:13:01

Kas ağrısı, birçok kişide meydana gelebilen hafif ve aralıklarla devam eden ızdıraplı ağrılardır.

Kas Ağrısı Neden Olur?

Kas ağrısı sebebi olarak kasları fazlası ile yoran davranışlar gösterilebilir. Kaslar yorulduğu zaman süreç içerisinde yıpranmaktadır. Bu duruma herhangi bir müdahalede bulunulmadığı zaman ağrılar artış gösterir. Kasların gerekli düzeyde kasılmaması ile yorgun düşmeleri olağandır. Bu durumdan kaynaklı olarak çeşitli ağrılar ve hastalıklar meydana gelir. Kaslar normalden fazla kasıldığı zaman uyarılar almaktadır. Kasların kuvvetinin azalması ya da yorgun düşmesi yorgunlukla ilgili olabilir. Bu yorgunluktan dolayı kas hücrelerinde bulunan potasyum iyonları etrafa yayılmaktadır. Potasyumu kasın dış kısmına kan taşır. Bu şekilde kasın içinde bulunan potasyum yetersiz bir noktaya gelir. Bu sayede kasılma durumu engellenir.

Kas Ağrısı Nasıl Olur?

Kaslar ağrıdığı zaman dinlenme isteği doğar. Kasların yorulması ile dinlenilir ve dinlenme süreci bittikten sonra yeniden eski hale geri dönülür. Kas ağrısı masajı ya da tedavisi yanı sıra genel olarak sıcak tutularak ağrı hafifletilir. Çoğunlukla kas ağrıları birkaç gün sürer. Fakat bazı insanların ağrıları çok uzun süreler devam edebilmektedir. Ağrıların geliştiği yerler bacak, boyun, sırt ve ellerdir. Vücudun her bölgesinde meydana gelebilen ağrılar için doktora gidilmesi sağlıklı bir çözümdür. Bu ağrıların meydana gelmesinin nedenleri arasında yaralanmalar, stresli olmak, kaygı, gergin olmak gibi etkenler bulunur. Vücutta meydana gelen ağrıların çözümü ertelenmemelidir. İleride daha büyük sorunların oluşmaması için doktor muayenesi önemlidir. Bu tür ağrılar çeşitli ağrıları veya hastalıkları işaret edebilir. Bunun için öncelikli davranış doktor muayenesidir. Doktorun önerdiği yöntemler eksiksiz bir biçimde uygulanmalı, ilaçlar düzenli olarak alınmalıdır.

Kas Ağrısı İçin Ne Yapılır?

Kasların en fazla ağrıması üç gün olabildiği için süreyi aşan ağrılarda doktora gitmek gerekir. Kaslar yırtılmadan, darbe görmekten ya da ezilmekten kaynaklı olarak ağrıyabilir. Bunun nedenin anlaşılması için hekime muayene olmak ve tanıyı hekimin koyması gerekir. İlk hasarda kişi ağrıyı hissetmeyebilir fakat beş saatten sonra ağrıları kişi hissetmeye başlar. Ağrının derecesinin ne olduğu ve nasıl geçeceği ile ilgili doktorlar net bir bilgi verecektir. Bu sırada bedeninize iyi bakabilir ve kaslarınızı sıcak tutabilirsiniz. İnsan sağlığı her şeyin üstündedir bu yüzden sağlıkla ilgili konuları ihmal etmek ilerleyen zamanlar için daha büyük problemlere yol açabilir.

Kas Ağrısının Belirtileri Nelerdir?

Kişi bu ağrıların belirtisini ilk olarak gücünü kaybettiği zaman veya bir işi yapmakta zorlandığı zaman vücudunda bir problem olduğunu anlayabilir. Günlük hayatın içerisinde elleri yukarı doğru kaldırırken zorluk yaşama, merdiven çıkarken zorlanma, saçları tararken acı hissetme gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu durumlar belirtiler arasında yer alır. Ağrıların herhangi bir hastalığa yol açıp açmadığını öğrenmek, sebeplerini anlamak ve kas ağrısı tedavisi için zaman kaybedilmeden doktora başvurulması gerekir.

Yorumlar
Gülay duman 13 Aralık 2017 - 06:23:01 Kas ağrısı ne kadar sürer? Daha önce böyle şikayetlerim yoktu ama yaş ilerledikçe artık vücudumda birtakım ağrılar oluşmaya başlıyor. Masajla geçer mi ne yapmak gerekiyor? Genelde kendimi biraz yorduğumda oluyor bu tarz ağrılar.cevapla
Erdal Temur 28 Eylül 2018 - 16:22:50 Kas ağrısı ile kalp ağrısı nasıl ayırt edilir bilen var mı? Bazen vücudumda kasılmalar oluyor ama bunun kalple mi bağlantılı yoksa kas ağrısı mı olduğunu ayırt edemiyorum. Ayırt edebilmek için nasıl bir yöntem uygulamam gerekiyor.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: