Sağlık 23 Nisan 2021 - 19:30:09

Küçük Dil Ne İşe Yarar? Neden Şişer? Görevleri Nelerdir?

Küçük Dil Ne İşe Yarar? Neden Şişer? Görevleri Nelerdir?

Küçük dil, konuşurken ve yutkunurken yardımcı olan bunun yanında birçok vücut hareketinin gerçekleşmesini sağlayan organdır.

Küçük Dil Ne İşe Yarar?

Damağın arkasından sarkan, küçük ve parmak şeklinde olan küçük dil kişi ağzını açtığı zaman gözüken bir organdır. Küçük bir organ olmasına rağmen birçok işlevi bulunmaktadır. Özellikle konuşma ve yutkunmada önemli görevler üstlenen bu organın düzgün çalışmaması sonucunda vücutta birçok sorun meydana gelebilir. Çok fazla bilinmese de aslında bu organın birçok faydası bulunmaktadır.

Küçük Dilin Görevleri Nelerdir?

Küçük dilin vücut için sağlamış olduğu birçok görev bulunmaktadır. bunları şu şekilde nitelendirebiliriz:

 • Konuşma ve yutkunma sırasında yukarı doğru hareket ederek havayolunu kapatan bir kapakçık görevi üstlenmektedir. Böylece buruna herhangi bir cismin kaçmasını engellemektedir.
 • Sesi titreştirme özelliği bulunmaktadır.
 • İspanyolca ve İbranice gibi bazı dillerin konuşulmasında oldukça etkilidir.
 • Yemek yerken yiyeceklerin nefes borusuna kaçmasını engellemektedir.
 • Küçük dil sesin düzgün çıkmasını sağlar. Aynı zamanda harflerin belirgin bir şekilde söylenmesini de sağlar.
 • Düzgün bir şekilde konuşmak ve kelimelerin doğru telaffuz edilmesine katkı sağlar.
 • Aşırı tükürük salgılanmasının da önüne geçmektedir.

Yapılan birtakım araştırmalar sonucunda aslında oldukça ufak olan bu organın vücut için büyük anlamlar ifade ettiği gözlemlenmektedir. Bu nedenle oldukça önemli işlevlere sahiptir.

Küçük Dil Olmazsa Ne Olur? Tam Çalışmazsa Neler Meydana Gelir?

Küçük dilin olmaması uyku bozukluğu ve konuşma bozukluğu gibi problemlerin oluşmasına neden olabilir. Bu organın tam olarak çalışmaması burundan konuşmaya neden olur. Bunun sonucunda n ve b harflerinin söylenmesi de oldukça zor olur. Küçük dilin sarkması genelde horlama gibi problemlerin oluşmasına neden olur. Aynı zamanda uzamış küçük dil uyku apnesi gibi problemlerin görülmesine neden olur. bunun yanında öksürük gibi durumlar da meydana gelebilir.

Küçük Dil Neden Şişer? Neden Büyür?

Küçük dil bazı durumlar sonucunda şişebilir ya da büyüyebilir. Bu durum genelde geçici olsa da birtakım olumsuzluklar meydana getirebilir. Bu organın şişmesi genel çok fazla sıcak ya da soğuk gıdaların tüketilmesi sonucunda olabilir. Ufak bir ihtimalle dil kanseri durumunda da olabilir. Başka bir nedeni öpücük hastalığı olarak bilinen başkasının tükürüğünde bulunan bir virüsün size bulaşması sonucunda olabilir. Aynı zamanda alerjik reaksiyonlar, birtakım enfeksiyonlar ve genetik durumlarda bu duruma neden olabilir.

 • küçük dil
 • küçük dil ne işe yarar
 • küçük dilin görevleri
 • küçük dil neden şişer
 • küçük dilin sarkması
Yorumlar
Sevgi Özal Küçük dilin işlevini hep merak ediyordum şu an öğrendim artık:) Küçük dil şişmesi durumunu bir keresinde yaşamıştım. Bunun tam olarak nedeni nedir? Küçük dil sarkması sonucunda ameliyat olmak gerekiyor mu? cevapla
yorum yaz
Pirinç Zayıflatırmı? Pirinç Yutarak Zayıflanır mı?