Sigaranın zararlarını azaltan içecekler, yiyecekler, besinler, gıdalar, kürler
Sağlık

Sigaranın Zararlarını Azaltan İçecekler, Yiyecekler, Besinler, Gıdalar, Kürler

28 Nisan 2018 - 07:16:42

Sigaranın zararları kullananlar tarafından da bilinmektedir. Bu sebeple de birçok kişi sigaranın zararlarını azaltan şeyleri düzenli olarak kullanmayı tercih etmektedir.

Sigaranın Zararlarını Azaltan Yiyecekler Nelerdir?

Sigara tüketimi insana vücuduna çok ciddi seviyede zarar verir. Bu durumdan hem kullananlar hem de kullanmayan kişiler haberdardır. Ancak sigaranın içerisinde yer alan nikotin, bağımlılık yaratarak kullanıcıların sigarayı bırakmasını zorlaştırmaktadır. Bu sebeple de sigara kullanan kişiler, sigarayı bırakamıyorlarsa zararlarını azaltan besinlere yönelirler. Sebzeler bu aşamada kullanılabilen en önemli gıda ürünleridir. Sigaranın zararlarını azaltan sebzeler arasında ilki havuçtur. İçeriğinde yer alan A vitamini ile birlikte nikotinin cilde verdiği zararı olabildiğince azaltacaktır. Havucun ardından brokoli gelir. Karaciğer sağlığı için çok önemli bir rol oynayan brokoli aynı zamanda A ve C vitamini yönünden oldukça zengin bir üründür.

Sigaranın Zararlarını Azaltan Meyveler Nelerdir?

Sigaraya karşı verilen savaşta C vitamini çok önemli bir yer tutar. C vitamini dendiğinde birçok kişinin aklına ilk olarak portakal gelirken kivi, portakalın iki katı kadar C vitaminine sahiptir ve sigaraya karşı verilen savaşta çok önemli bir rol oynar. Bunun yanında portakal tüketimi kanın temizlenmesine katkı sağladığından kivinin yanında kullanılabilmektedir. Meyveler arasında sigaranın etkilerini minimum düzeye indiren seçimler arasında kayısı ve limon da gösterilebilmektedir. İçerisinde yer alan mineral ve vitaminler bu meyvelerin de sigaranın etkilerini vücuttan uzaklaştırmada etkili olduğunu göstermektedir.

Sigaranın Zararlarını Azaltan İçecekler Nelerdir?

İçecekler de sigaranın zararlarını azaltmada oldukça etkili ürünler olmaktadır. Bu aşamada içeceklerin zirvesinde su bulunur. Sigaranın zararlarını azaltmak isteyen kişilerin bolca su içmesi son derece doğru bir hamle olacaktır. Bilindiği üzere su, vücuttaki zararlı maddelerin dışarı atılmasında rol oynar. Bu etkisi sayesinde hem nikotinin hem de vücudumuza sigara ile giren diğer maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasında çok önemlidir. Bunun yanı sıra kişiler meyve ya da sebzelerden hazırladıkları meyve sularını kullanarak da sigaranın zararlarını daha düşük seviyelere çekme imkanı bulurlar.

Sigaranın Zararlarını Azaltan Kürler Nelerdir?

Bitkiler, insanların hayatında sorunları sürekli olarak çözebilen ürünler arasında yer almıştır. Sigaranın zararlarının düşürülmesi aşamasında da bitkiler üzerine düşen görevi en iyi biçimde gerçekleştirirler. Bitkiler aleminde zerdeçal ve zencefil sigaranın etkilerini azaltan ürünler olarak gösterilebilir. Bu iki bitki, kilo vermek isteyen kişiler tarafından da sıklıkla kullanılmaktadır. Bunun sebebi vücut içerisindeki zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırarak sindirimi kolaylaştırması ve ödem oluşmasını engellemesidir. Bu etkisi sigara kullanan kişilere de fayda sağlamaktadır. Bu bitkileri çay olarak demleyen kişiler, düzenli olarak bunları tüketerek sigara ile vücuda giren zararlı maddeleri daha kolay bir şekilde vücuttan uzaklaştırmaktadır. Sigaranın zararlarını azaltan yiyecekler, içecekler ve bitkiler kullanılarak nispeten daha sağlıklı bir hayat sürmek mümkün olacaktır.

Yorumlar
Duygu Erdoğan 28 Nisan 2018 - 07:26:42 Ben günde 2 pakete yakın sigara içiyorum. Vücudumda meydana gelen yan etkileri azaltmak için ne yapmam gerekiyor? Sigaranın zararlarını azaltan şeyler nelerdir? Neler yemeliyim nasıl beslenmeliyim?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: