Sağlık 14 Kasım 2021 - 13:40:09

Soğuk Buhar Makinesi Fiyatları, Yapımı ve Kullanımı

Soğuk Buhar Makinesi Fiyatları, Yapımı ve Kullanımı

Soğuk buhar makinesi; titreşimlerin yüksek frekansta üretilerek suyu ısıtmadan suyun buharlaşmasını sağlamaktadır. Farklı model ve şekilde pek çok buhar makinesi bulunmaktadır.

Soğuk Buhar Makinesi Nedir?

Suyu ısıtmadan titreşimlerin yüksek frekansta üretilmesiyle suyun buharlaştırılması olayını soğuk buhar makinesi gerçekleştirir. Şuan pek çok ev yaygın olarak kombilere bağlı petekler ya da doğalgaz sobaları ile ısıtılmaktadır. Camlarda bulunan pimapen isimli plastik yapılı maddeden dolayı odadaki nem oranı otomatik olarak düşmektedir.Gece uyandığınız zaman burnunuzda kuruluk, tıkanıklık ya da ağzınızda kuruluk hissediyorsanız bulunduğunuz odadaki nem oranının düşüklüğünden kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla sizin de soğuk buhar makinesine ihtiyacınız var demektir. Buhar makineleri buhar yardımıyla odadaki eksik olan nemi havaya üfleyerek rahatlamanıza yardımcı olur.

Soğuk Buhar Makinesi Kullanımı Nasıl Olur?

En çok merak edilenlerden birisi de soğuk buhar makinesinin hangi durumlarda kullanıldığıdır. Kullanım alanları kısaca şu şekildedir:

 • Boğazda ve burunda kuruluk hissinin arttığı durumlarda
 • Isınmak için petek kullanılan evlerde, petek ısısının artırıldığı dönemlerde
 • Burun ameliyatlarından sonra
 • Bebeklerde burunda kuruluk sonucunda görülen burun tıkanıklığı ve kabuklanma oluştuğu dönemlerde
 • Bebeklerde beslenmede ve emmede zorlanmanın gözlemlendiği zamanlarda
 • Bademcik ameliyatından sonra boğazda görülen kuruluk neticesinde kulağa yansıyan şiddeti ağrılar sonucunda
 • Çocukların burunlarını parmakla karıştırmalarına bağlı olarak yaşanan burun kanamalarında
 • İlaçlara bağlı olarak boğaz ve burun kuruluğu yaşandığında
 • Ağız açık bir şekilde uyumaya bağlı olarak burunda kıkırdak eğriliği, geniz eti veya burun eti büyümesine rastlandığı durumlarda
 • Boğaz enfeksiyonları sonucu, uyurken boğaz kuruluğunda ve ağrılarında artış gözlemlendiği zaman soğuk buhar makinesi kullanılır.

Soğuk Buhar Makinesinin Yapımı ve Fiyatları

İçerisindeki suyun belli miktarda dolu tutulmasıyla, yüksek frekansta titreşim üreterek suyun buharlaşmasını sağlayan bir sistem kullanılarak yapılır. Buhar makinelerinin fiyatları marka, model ve özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Mesela Wi-fi iyonizerli buhar makineleri diğer makinelere göre daha pahalıdır. Wi-fi destekli buhar makinelerini kablosuz bağlantı ile akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlardan uygulamaları yardımıyla uzaktan kontrol edebiliyorsunuz. Manuel olarak çalıştırılan buhar makineleri ile uzaktan kumanda yardımıyla çalıştırılan buhar makineleri arasında da fiyat farkı bulunmaktadır. Özellik durumuna göre 140 liraya buhar makinesi bulabileceğiniz gibi özelliklerinin artması durumunda 650 liraya da buhar makinesi bulabilirsiniz.

Soğuk Buhar Makinesi Nasıl Temizlenir?

Buhar makinelerinde belli bir süre sonra görülen kireçlenme durumunun önüne geçebilmek için günlük hayatınızda uyguladığınız kimyasal olmayan temizlik yöntemlerini buhar makinesi için de uygulayabilirsiniz. Rezistansı kireçlenen buhar makinesinin haznesine sirke doldurup bekleyebilirsiniz. Sirke hem çok iyi bir kireç çözücüdür hem de bakterilerin temizlenmesinde etkilidir. Eğer buhar makinenizde yoğun bir kireçlenme durumu varsa limon, karbonat ve sirke karışımını da makinenizin haznesinde beklettikten sonra yıkayarak temizliğini yapabilirsiniz. Soğuk buhar makinesi odadaki nem seviyesini dengeleyerek ağız ve burun kuruluğunu engellemesi yönüyle, hem bebekler hem de yetişkinler için oldukça faydalıdır.

 • soğuk buhar makinesi
 • soğuk buhar makinesi nedir
 • soğuk buhar makinesinin yapımı
 • soğuk buhar makinesi kullanımı
Yorumlar
Kadriye Yıldırım Soğuk buhar makineleri bana biraz pahalı gibi geldi. En ucuz nerenden bulabilirim? Bebeğim için gerekliymiş. Doktor evde olması gerekiyor dedi. Araştırıyorum ama bütçeme uygun bir fiyata bulmaya çalışıyorum. Kullanımı da umarım kolaydır. cevapla
yorum yaz
Ultrason Cihazı Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar? Fiyatları Ne Kadar?