Sağlık

Uykuda Diş Gıcırdatması Neden Olur? Uykuda Diş Gıcırdatmasının Tedavisi

27 Ağustos 2018 - 06:28:55
Uykuda diş gıcırdatması neden olur? Uykuda diş gıcırdatmasının tedavisi

Birçok kişinin şikayeti arasında yer alan uykuda diş gıcırdatması istemsiz olarak dişlerin birbirine sürtünmesi durumuna verilen isimdir.

Uykuda Diş Gıcırdatması Nedir?

Uykuda diş gıcırdatma işlemi insanların normal şartlar altında istemli bir şekilde rahatlıkla yapabildiği işlemlerden birisidir. Ancak bazı insanlarda uyku sırasında istemsiz olarak yapılır. Bu durum tıp dilinde bruksizm olarak isimlendirilmektedir. İlk etapta insanlar çok fazla önemsemese de oldukça ciddi bir rahatsızlıktır ve tedavi edilmesi önemlidir. Çocuklarda da sıklıkla görülen sorunlardan birisi olduğu için ebeveynler sıklıkla bu şikayet ile doktorlara başvururlar. Çocuklarda ortaya çıkan bruksizm sorunu genelde diş çıkaracakları dönemlerde ortaya çıkar ve sonrasında ortadan kaybolur. Ancak devam ederse bu durumda tedavi edilmesi gerekmektedir.

Uykuda Diş Gıcırdatması Neden Olur?

Genelde insanlarda uykuda diş gıcırdatması sorununun ortaya çıkması için birçok farklı etmenin bir araya gelmesi gerekir. Bunlardan ilki dişlerde yaşanan sorunlar olurken diğerleri sistem bazlı sorunlar ve psikolojik sorunlardır. Dişteki sorunlar genel olarak gereğinden düşük ya da yüksekte yapılmış olan protez dişlerdir. Ağzın açılması ya da kapanması durumunda yanlış protezler birbirine sürtebilir. Sistem bazlı sorunlar ise yetersiz beslenme, bağırsak parazitleri ve alerjik reaksiyonlardır. Psikolojik etmenler ise kişilerin gün içerisinde sürekli olarak stresli ortamlarda zaman geçirmesi ile ortaya çıkmaktadır. Çok fazla dişlerini sıkmak zorunda kalan kişilerde sıklıkla görülebilmektedir.

Uykuda Diş Gıcırdatmasının Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalığın belirtilerinin ilk sırasında yüksek seviyedeki ağrılar gelmektedir. Sürekli olarak çene hareketinin yanlış bir biçimde yapılması ve buna paralel olarak dişlerin gıcırdaması ciddi bir ağrının oluşmasına sebep olmaktadır. Özellikle konuşurken ciddi çene ağrıları oluşurken bazı kişilerde boyunda ağrılar da oluşabilmektedir. Bunun yanı sıra dişlerin çiğneme yüzeylerinde çok ciddi düzeyde aşınmalar görülebilmektedir. Bu durumda kişiler günlük beslenmelerini gerçekleştirirken zorluk yaşayabilirler. Dişlerin sürekli olarak birbirine sürtmesi diş minelerinin zarar görmesine sebep olurken bu sebeple dişlerin kısalması görülen belirtiler arasında yer almaktadır. Son olarak dişte yapılan dolguların kırılmaya başlaması uykuda diş gıcırdatması rahatsızlığının belirtisi olarak görülebilir.

Uykuda Diş Gıcırtamasının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi aşamasında teşhisin doğru bir şekilde koyulması oldukça önemlidir. Bu hastalığa sebep olan etmenlerin birer birer tedavi edilmesi gerekir. Eğer yapılan protezlerde bir yanlışlık varsa bu düzeltilebilir. Kendi dişlerinde sorun olan kişilerin birbirine sürten kısımları çok küçük yerlerse belirli oranda törpüleme ile bu sorun aşılabilir. Sistemsel sorunlar varsa ilaç tedavisi ile bunların çözülmesi sorunun ortadan kalkması için önemlidir. Genel olarak antibiyotik kullanımı doğru bir tercih olacaktır. Son olarak stres ile tetiklenen bir durum söz konusu ise bu durumda strese sebep olan etmenlerin günlük hayattan çıkarılması gerekir. Uykuda diş gıcırdatması çok yaygın görülen sorunlardan birisi olurken birçok farklı sebebi ve etkisi olabilmektedir.

Yorumlar
Erol Kaynar 27 Ağustos 2018 - 06:38:55 Uyurken diş sıkma ve gıcırdatma neden olur? Bunun dişlere zararı nedir? Bunu engellemek için ne yapmak gerekiyor? Son 1 aydır uyku sırasında dişlerimi gıcırdatıyormuşum ve bunu engellemek istiyorum.cevapla
Aynur Hekimoğlu 28 Ağustos 2018 - 15:44:37 Çok yoğun çalışma dönemlerinde, asabi ve sinirli olduğum dönemlerde genelde bu problemle karşılaşıyorum. Her zaman olmadığı için henüz bir etkisini görmedim. Sanırım bunun da esas sebebi psikolojik etkenler stres ve sıkıntılı ruh hali.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: