Yaşam 29 Haziran 2021 - 15:53:56

Vişne Reçeli Nasıl Yapılır? Vişne Reçeli Tarifi

Vişne Reçeli Nasıl Yapılır? Vişne Reçeli Tarifi

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan vişne reçeli kendine has hafif ekşi tadı reçel sevmeyenlerin bile oldukça ilgisini çekmektedir. Taneli reçellerden biri olduğu için çeşitli tatlılarda da tercih edilen bir reçel olarak bilinmektedir.

Vişne Reçeli Nasıl Yapılır?

Yaz aylarında toplanmış olan vişnelerinin çekirdeklerinden ayrılarak kaynatılıp soğuk içecek olarak da tüketilebilmektedir. Fakat reçel yapmak kış aylarına da hazırlık olacaktır. Vişne reçelinin çekirdeksiz hazırlanmasının yanı sıra ayrıca çekirdekli olarak hazırlanması mümkündür. Çekirdeklerin ayıklamadan çekirdekleri ile beraber reçelin hazırlanması daha sonra reçel içerisine çekirdeklerin olması tamamen tercih meselesidir. Daha rahat yeme kolaylığı için çekirdeklerinin ayıklanarak hazırlanması çocuklar için de daha iyi olacaktır. Kış aylarına hazırlık yapmak için yaz meyvelerinin reçel haline getirilerek tüketilmesi kahvaltı sofralarının da daha keyifli olmasını sağlayacaktır.

Vişne Reçelinin Malzemeleri Nelerdir?

  • 1 kg vişne
  • 1 kg toz şeker
  • Yarım sıkılmış limon suyu
  • 1 adet limon tuzu

Vişne Reçeli Tarifi Nedir?

Taze alınmış vişnelerin çekirdekleri çıkartılarak reçel yapılacak ise öncelikle vişne tanelerine zarar vermeden çekirdeklerinin ayıklanması gerekmektedir. Bunun yanı sıra sapları alınmış olan vişnelerin bol su ile yıkandıktan sonra iyice suyu süzülmelidir. Kürdan yardımı ile vişnelerin çekirdekleri temizlenmelidir. Kolay olması için çekirdekleri ayıklayan aparat kullanımı da tercih edilebilir. Vişnelerin tepe kısmından kürdan batırılarak çekirdek etrafında kürdan döndürülür ve daha sonrasında çekirdekler vişnelerden ayrılır. Ayıklanmış olan vişneler tencereye yerleştirilirken bir kat vişne bir kat toz şeker olacak şekilde koyulur. Tencerenin kapağı kapatılarak bir gece boyunca bu şekilde bekletilir. Vişne reçeli öncelikle bu aşamalardan geçmelidir.

Vişne Reçeli Nasıl Kaynatılır?

Reçeli kaynatmadan önce vişneler 1 gece bekletilir ve ertesi gün ocağa alınır. Şekerin iyice eridiği ve vişnelerin kendi suyunu bıraktığı görülecektir. Tencere kısık ateşe alarak karıştırmadan kaynamaya bırakılır. Kıvam alıncaya kadar kaynatılması gerekir. Kıvamı oturan vişne reçeline limon suyu ve limon tuzu ilave edilir ve 5 dakika daha kaynatılır. Ocaktan alınan vişne reçeli ılınması için kenara alınır. Ardından temiz kavanozlar içerisine yerleştirilerek kavanozun kapağı sıkı bir şekilde kapatılır. Serin ve karanlık bir yerde vişne reçelinin saklanması gerekmektedir. Kahvaltı sırasında yenilecek miktarda alınarak tekrar kavanoz kapağı kapatılır.

Vişne Reçelinin Püf Noktaları Nelerdir?

Vişne reçelinin şekerlenmemesi için konulan limon suyu ve limon tuzu tencerede kaynatılırken tencere kenarlarının da şekerlenmemesi için kaynama esnasında çok fazla karıştırılmaması gerekmektedir. Vişne reçelinin çekirdekleri ayıklanmadan yapılması arzu ediliyor ise yine bir gün öncesinden şekere yatırılmalıdır. Fakat çekirdekler çıkmadığı için şeker emilimi az olabilir. Bu nedenle bir bardak su ilave edilebilmektedir. Vişne reçelinin tanelerinin dağınık olmaması için taze ve küçük vişnelerin tercih edilmesi gerekir. Ekşi tatta olan vişnelerin reçeli daha mayhoş bir tat vermektedir. Yoğun rengi ile de iştah kabartan bu reçel kış hazırlıkların da en çok tercih edilen reçeller arasında yer alır.

  • vişne reçeli
  • vişne reçelinin çekirdekleri
  • vişne reçeli tarifi
  • vişne reçeli nasıl yapılır
Yorumlar
Seçil Polat Vişne reçeli kalorisi çok yüksek mi? Yağımı kolay olduğu için her sene mutlaka yaparım. Bu reçeli gerçekten çok seviyorum. Şimdi diyete başladığım için sabahları yemiyorum ama çok canım çekiyor. Diyeti bozar mı? cevapla
yorum yaz
Korse ile Zayıflama Metodu