Keçi boynuzu pekmezi faydaları nedir? Kaç kaloridir? Fiyatı ne kadar?
Sağlık

Keçi Boynuzu Pekmezi Faydaları Nedir? Kaç Kaloridir? Fiyatı Ne Kadar?

06 Temmuz 2018 - 09:38:33

Keçi boynuzu pekmezi harnup pekmezi olarak da bilinmektedir. Özellikle eskiden bu yana iktidarsızlığa iyi geldiği bilinen keçi boynuzu meyvesinden elde edilen pekmezin sağlık açısından da etkisi oldukça fazladır.

Keçi Boynuzu Pekmezi Ne İşe Yarar?

Düzenli kullanımda astım krizlerinin azalmasını sağlar. Nefes darlığı gibi sorunlarda kişinin rahat nefes almasını sağlayarak özellikle akciğer hastalıklarını önlemektedir. Cinsel gücü arttırıcı özelliği her zaman bilinen keçi boynuzu pekmezinin çocuklar tarafından da kullanılması zihin açıklığına yardımcı olur. Doğal yollar ile keçi boynuzu pekmezinin elde edilmesi içerisindeki vitamin ve minerallerin daha aktif hale gelmesini sağlar. Kaynatılan keçi boynuzları güneşte bırakılarak pekmez haline getirilir. Doğal bir tatlandırıcı olduğundan kalori bakımından da düşüktür.

Keçi Boynuzu Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

  • Nefes darlığı ve astımda başarılı olan keçiboynuzu pekmezi akciğerlerde oluşan her türlü sorunun tedavisinde tercih edilebilir. Vücudun direncini arttıran bu pekmez bağışıklık sisteminin de güçlenmesine yardımcı olmaktadır.
  • Kışın çok fazla hastalanan kişiler için bağışıklığı güçlendirici doğal bir ilaç olan keçi boynuzu pekmezinin gribe ve soğuk algınlığına karşı vücut direncinin korunmasına yardımcı olur. Kış rahatsızlıklarına karşı vücudun direnç göstermesini sağlayarak salgınlara da engel olmaktadır.
  • Kalp dostu olan bu pekmezin özellikle kalbin sağlıklı çalışmasını sağladığı bilinmektedir. Kalp damarlarında tıkanıklığı önleyerek kalbi korumaktadır.
  • Güçlü bir E vitamini olan keçi boynuzu pekmezi hücre yenilemesi sağlayarak yaşlanma belirtilerinin engellenmesini sağlar. Böylece erken yaşlanmaya karşı da vücudun daha dirençli olmasına destek sağlamaktadır.

Keçi Boynuzu Pekmezi Neye İyi Gelir?

Enerji verdiğinden gün içerisindeki halsizliği engeller. Özellikle okul çağındaki çocuklarda zihin açıcı özelliği bulunmaktadır. Öksürüğü önleyici etkisi sayesinde gıcık gibi durumları engeller. Bunun yanı sıra kolesterol seviyelerin dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Kalsiyum bakımından zengin olduğu için kemik yapısını güçlendirici etkiye sahiptir. Erken yaşlarda çocuklara verildiğinde kemiklerin daha güçlü olmasına yardımcı olarak kemik sağlığını korur. Kansere karşı koruyucu görev görmektedir. Özellikle kanser geçmişi olan kişilerde kansere karşı kanser hücrelerinin büyümesini engeller. Bunun yanı sıra toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayarak her türlü zararlı maddenin vücuttan uzaklaştırmasında etki göstermektedir. Karaciğer sağlığı açısından özellikle karaciğerde salgılanan hormonların düzenlenmesi için tercih edilebilir. Sağlık deposu olan keçi boynuzu pekmezinin düzenli olarak tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Keçi Boynuzu Pekmezi Nasıl Kullanılır?

İnsan vücudunun sağlığı için büyük önem taşıyan keçiboynuzu pekmezi düzenli kullanılması gereken bir yiyecektir. Sadece keçi boynuzunun tüketilmesi tam bir fayda sağlayamayabilir. Bu nedenle pekmez olarak tüketmek daha iyi sonuç alınmasını sağlayacaktır. Sabahları aç karnına tüketilen bir tatlı kaşığı keçi boynuzu pekmezi vücut sağlığı koruyucu etki sağlayacaktır. Bununla beraber yoğurt ya da süt ile de gün içerisinde tüketilebilir. Bitki çaylarında doğa tatlandırıcı olarak da tüketilen keçi boynuzu pekmezi mutfaklarda tatlı yapımında da kullanılabilmektedir.

Yorumlar
Damla Çelik 06 Temmuz 2018 - 09:48:33 Keçi boynuzu pekmezi özünün faydaları nelerdir? Fiyatı ne kadar? Yapılışı nasıl olur? Kalorisi çok yüksek mi? Neye iyi gelir? Dışarda da satılıyor ama ben kendim yapmak istiyorum. Nasıl yapabilirim? Tarifi nedir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: