Judo nedir, ne demek? Teknikleri ve hareketleri nelerdir?
Yaşam

Judo Nedir, Ne Demek? Teknikleri ve Hareketleri Nelerdir?

13 Haziran 2018 - 19:20:16

Japonların milli sporlarından biri olan judo ülkemizde de gençler tarafından sevilerek yapılmaktadır.

Judo Nedir, Ne Demek?

Dövüş sanatlarında ilk sırayı alan bu spor genellikle erkekler tarafından tercih edilen bir spor dalıdır. İyi bir judo sporcusu olmak için kişinin rakibinin hareketlerini sezmesi ve yerinde rakibine cevap vermesi gerekmektedir. Erkeklerin yanı sıra kadınlar tarafından da son yıllarda ilgi gören judo savunma sporu olarak da adlandırılabilmektedir. Judoda rakibe tekme ve yumruk atmak tamamen yasaktır. Bu sporun nezaket sporu olduğu unutulmamalıdır. Böylece bu sporu yapan kişiler genel olarak şiddetten uzak spor yapmak isteyenler içindir. Dövüş sporu olmasına rağmen rakibin canının acıması ya da rakibe yasaklı hareket etmek yasak ve tehlikelidir. Rakibin yere serilmesi sonrasında yenilgiye uğraması sporun ana koşullarından biridir. Rakibin boğulması, ya da domine edilmesi yere serilmesine sebep olur. Böylece rakip yenilmiş olur.

Judo Nasıl Yapılır? Nasıl Uygulanır?

Nezaket sporlarından biri olan judonun kesin olan kuralları bulunmaktadır. Rakibe asla şiddete dayalı bir hareket söz konusu değildir. Döşemeler üzerinde yapılan bu spor iki kişinin karşılıklı birbirlerini yere sermesi ile yapılır. Güçlü ve doğru hareket ederek rakibin serildikten sonra yerden kalkmaması rakibini yere yatıran kişinin galibiyeti ile sonuçlanır. Mantık sporlarından biri olduğu için satrançla çok benzerlik gösterir. Amaç rakibin bir sonraki hareketini tahmin ederek rakibin mindere yatışını sağlamaktır. Rakip minder üzerinde sırt üst yattığında maçı kaybeder. Judo gençler arasında sıkça tercih edilen spor dallarından biri olduğundan çok küçük yaşlarda başlanabilen bir spordur. Keyifli ve ruh halinin iyileşmesini sağlar. Japonların bu konuda ilerlemiş olması judonun çok eski tarihlerden beri bu topraklarda yapılıyor olmasıdır.

Judo Teknikleri ve Hareketleri Nelerdir?

Judo teknikleri birbirinden farklı olarak kişinin mantığı ile hareket ederek doğru hareket ile rakibini alt etmesi ile gerçekleşmektedir. Dünyada bu spor dalı ile ilgili turnuvalar ve festivaller düzenlenerek judo sporunun daha çok kişi tarafından tercih edilmesi sağlanmaktadır. Her spor dalında farklı teknikler bulunur. Judo sporunda da kendine has teknikler her iki taraf tarafından da bilinmelidir. Yere düşüş, ayakta vuruşlar ve diğer tüm hareketler judo sporunda nezaket kuralları içerisinde oynanır. Rakibin canının acımaması için farklı yapıda hareketleri olduğundan judo tekniklerinde de dikkat edilmesi gereken koşullar bulunmaktadır. Judoda bulunan teknikler kişinin kendini judo konusunda geliştirdikçe her aşamada farklılık göstermektedir.

Judo Kuşak Renkleri ve Sıralaması Nedir?

Judo sporunda da kuşak renkleri farklılık gösterebilmektedir. Bu kişinin eğitim seviyesine ve edindiği tecrübeye göre farklılık göstermektedir. Judo sanatının nezaket sporlarından biri olması kadınlar tarafından da ilgi görmesini sağlamaktadır. Erkeklerin yanı sıra kadınlarda da judo sporunu başarılı bir şekilde uygulanan isimler bulunmaktadır. Bu sporun detaylı bilgisi için mutlaka judo konusunda bilgili kişi tarafından bilgi alınarak yapılması tavsiye edilir.

Yorumlar
Alper Dündar 13 Haziran 2018 - 19:30:16 Judonun zararları var mı? Kuralları nelerdir? Çok ilgimi çeken bir spor ve başlamak istiyorum. Judo sporunda turuncu kuşaktan sonra hangi kuşak gelir? Bu spor hakkında bilgi almak istiyorum. Yapanlar var mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: