Sağlık 13 Aralık 2020 - 17:44:02

Anemi Hastalığı Nedir, Ne Demek? Çeşitleri ve Sebepleri Nelerdir?

Anemi Hastalığı Nedir, Ne Demek? Çeşitleri ve Sebepleri Nelerdir?

Anemi, halk dilinde kansızlık olarak adlandırılan, vücutta bulunan kırmızı kan hücrelerinin azalması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır.

Anemi Nedir, Ne Demek?

Vücudumuz içerisinde sürekli olarak kan dolaşımı gerçekleşirken organların ihtiyaçları bu kan dolaşımı ile karışlanmaktadır. Bu sebeple insanlarda ortaya çıkan kan ile ilgili hastalıklar her zaman çok büyük önem taşır. Tıp dilinde anemi olarak isimlendirilen hastalık, halk arasında kansızlık olarak da bilinmektedir. İnsanların sahip oldukları kanın içerisinde birçok farklı madde yer alırken bu maddelerin oranları da kanın kalitesi hakkında fikir verebilir. İnsan vücudunda hemoglobin ya da kırmızı kan hücresi sayısı azalırsa vücutta üretilen kan miktarı ya da kanın kalitesi düşebilir. Bu durum da kansızlık olarak isimlendirilir. Kansızlığın farklı çeşitleri olurken bu sorunlarda atılabilecek belirli adımlar bulunur. İlaç tedavisinin yanı sıra insanların günlük yaşantılarında da belirli etmenleri değiştirmeleri gerekmektedir.

Anemi Çeşitleri ve Türleri Nelerdir?

Bu hastalık, genel olarak kansızlık olarak nitelendirilse de kendi içerisinde farklı çeşitleri bulunur. Bu çeşitlere göre tedavi yöntemi de farklılık gösterebilmektedir. Bu kansızlık rahatsızlığı alyuvarların çapları üzerinde etki gösterirken bu çaplara göre sınıflara ayrılabilirler. Eğer alyuvarların çapının küçük olması problemi varsa bu rahatsızlık demir eksikliği kansızlığı ya da Akdeniz anemisi olabilir. Bu iki kansızlık çeşidi birbirinden farklıdır. Bunun yanı sıra alyuvarların çapı büyükse vitamin eksikliği sebebiyle kansızlık oluşmuştur ve bu durum B9 ya da B12 eksikliğine göre çeşitlere ayrılır. Genel olarak vitamin eksikliği sebebiyle oluşan bu durum halk arasında çok yaygındır.

Aneminin Sebepleri Nelerdir? Neden Olur?

Anemi nedenleri olabilecek birçok farklı davranış varken bunlardan bazıları insanlar tarafından düzenlenebilir. Bazıları için yapılabilecek tek şey önlem almaktır. Vücutta yer alan kanamalar, bu problemin ortaya çıkmasına sebep olabilirken mide kanaması ya da bağırsak ülseri gibi rahatsızlıklarda kansızlık yaşanabilir. Buna ek olarak bayanların adet dönemlerinde vücuttan uzaklaştırılan kanın miktarına göre kansızlık sorunları ortaya çıkabilmektedir. Demir eksikliği insanlarda kansızlığa sebep olduğundan demire fazla ihtiyaç duyulan dönemlerde bu ihtiyaç karşılanmazsa kansızlık ortaya çıkar. Bayanların hamilelik dönemlerinde ya da emzirme dönemlerinde ihtiyaçları olan demir miktarı çok daha fazla olur. Bu sebeple de bu dönemde daha fazla demir içeren gıdaların tüketilmesi gerekmektedir. Demir, vücut içerisinde bağırsaklarda emilir ve bu şekilde kan üretimine katkı sağlar. Eğer vücuda demir alınmasına rağmen bağırsaklar tarafından emilimi sağlanmıyorsa boşaltım yoluyla dışarı atılır ve bu da demir eksikliğine sebep olur.

Anemi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Anemi problemi yaşayan kişilere demir içerikli ilaçlar ağızdan ya da damar yoluyla verilebilir. Genel olarak ağızdan alınan ilaçlar demir eksikliğinin ve kansızlığın atlatılmasında yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra gün içerisinde tüketilen besinlere dikkat edilmesi gerekirken içerisinde demir bulunan gıdaların alınması kansızlığa karşı önemli olacaktır. Kırmızı et, yumurta, pekmez, soya fasulyesi, kuru üzüm ve kayısı gibi ürünlerde bolca demir bulunmaktadır.

  • anemi
  • anemi nedir
  • anemi nedenleri
Yorumlar
Melahat Sarar Kansızlık hastalığı nasıl anlaşılır? Benim kan değerlerim düşük çıkıyor ve ilaç kullanıyorum. Anemi hangi mineralin eksikliğinde görülür? Meydana çıkar? Bu hastalığı önlemek için nasıl beslenmek gerekiyor? Neler yemeli? cevapla
Asuman Korkmaz Anemi hastalığına hangi doktor bakar? Bu hastalığa neden olan bir mineral varmış aslında bunu öğrenmek istiyorum ben. Kansızlık problemi yaşıyorum ve ilaç da kullanıyorum. Doğal beslenmeye de dikkat ediyorum ama zaman zaman değerlerim yine düşüyor. cevapla
yorum yaz
Limon Diyeti Zayıflatır mı? Limon Diyeti ile Zayıflama