Avokado Çekirdeği Zehirli mi? Nasıl Saklanır?
Yaşam

Avokado Çekirdeği Zehirli mi? Nasıl Saklanır?

09 Nisan 2019 - 21:40:52

Tropikal meyveler arasında yer alan avokado insan sağlığı için çok önemli olurken avakado çekirdeğinin doğru bir şekilde kullanılması insanların zarar görmemesi için önemlidir.

Avokado Çekirdeği Zehirli mi?

İnsanlar için muhteşem faydalar sağlayan avokadonun düzenli olarak tüketilmesi son derece faydalı olmaktadır. Genel olarak avokadonun dış kısmı tüketilirken çekirdekleri atılmaktadır. Çekirdekleri doğru bir şekilde kullanıldığından faydalı olan malzemeler arasında yer almaktadır. Bazı kaynaklarda çekirdeğinin zehirli olduğu belirtilmektedir. Avokadonun çekirdeği normal şartlarda zehirli değildir ve rahatlıkla kullanılabilir. Ancak çekirdeğin çok fazla dışarıda bekletilmesi durumunda içerisinde bazı maddelerin miktarı artmaya başlamaktadır. Bu maddelerin yükselmesi sebebiyle zehirli bir hale gelebilmektedir. Bunun için taze olarak kullanılması ya da iyi bir şekilde saklanması gerekmektedir.

Avokado Çekirdeği Nasıl Saklanır?

Avokado kullanmayı alışkanlık haline getiren kişiler, düzenli olarak bu meyveyi satın almaktadır. Ancak her mevsimde rahatlıkla avokado bulmak zor olabilir. Bunun yanı sıra yılın belirli dönemlerinde fiyatları da çok yüksek seviyelere gelebilmektedir. Bu sorunların yaşanmaması için insanların taze olarak tüketmeye özen göstermesi gerekir. Oldukça hassas bir meyve olduğundan hemen renginde değişimler meydana gelebilmektedir. Bunun yanı sıra fazla dışarıda kaldığında çekirdeği de zararlı olabilmektedir. Bu aşamada avokadoyu her istediğinde bulundurmak isteyen kişilerin dondurması gerekmektedir. Dondurulan avokado, buzluktan çıkarıldığında istenildiği gibi kullanılabilmektedir. Herhangi bir zararının dokunması söz konusu olmayacaktır.

Avokadonun Çekirdeği Nasıl Kullanılır?

Cilt üzerinde kullanılmak istenen çekirdeklerin belirli işlemlerden geçmesi gerekmektedir. Bunun için ilk olarak avokado çekirdekleri bir fırının içerisine atılarak ısıtılmaya başlanmaktadır. Bunun sonrasında fırından çıkarılarak rendelenebilmektedir. Rendelenmiş olan avokado çekirdeğinin içerisine toz kahve ve deniz tuzu katılmalıdır. Bu şekilde istenen karışım elde edilirken direkt olarak cilde uygulanabilmektedir. Sivilcelerinden kurtulmak isteyen kişiler rendelenmiş olan avokado çekirdeğine çay ağacı yağı ekleyerek istenen karışımı elde edebilmektedir. Bunu yüzüne düzenli bir biçimde uygulayan kişiler de kısa süre içerisinde olumlu etkiler görecektir. Yüz maskesi olarak yapıldığında ise toz kil ile karıştırılarak üzerine su eklenmesi ve maske haline getirilmesi gerekmektedir.

Avokado Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Avokadonun içerisinde yer alan amino asitlerin %70'i çekirdeğinin içerisinde yer almaktadır. Çekirdeğinin rendelenerek kullanımı sayesinde bu amino asitlerden faydalanılmış olacaktır. Kas ve kelem ağrılarının geçirilmesinde çekirdeğin etkileri oldukça büyüktür. Bunun yanı sıra antioksidan etkisi bulunduğu için hücrelerin ömrünü uzatabilmektedir. Cilt üzerinde uygulanması durumunda yaşlılık etkilerini geciktiren malzemelerden birisidir. Bunun yan ısıra kalp ve damar hastalıklarının ortadan kaldırılmasında da oldukça etkili olmaktadır. İnsanlarında afrodizyak etkisinin de bulunduğu belirtilmektedir. Son olarak epilepsi sorununu önlemede yardımcı olan doğal ürünlerden birisidir. Doğru bir şekilde saklanan ya da taze olarak kullanılan avokado çekirdeği insan vücudu için çok önemli olmaktadır. Doğru tarifler ile hazırlanması etkilerinin maksimum seviyeye çıkaracaktır.

Yorumlar
Güneş Yiğit 09 Nisan 2019 - 21:50:52 Daha önce hiç yemedim ama faydalarından dolayı avokado meyvesinden tüketeceğim. Fakat kimisi bu meyvenin çekirdeğini kaynattığını dile getiriyor. Ben yenir mi ya da nasıl tüketilir bunu öğrenmek istiyorum. Ne gibi faydalar ya da zararlar sağlar bilirsem iyi olur. Maskesi cilde iyi geliyor sanırım. Deneyeceğim bakalım.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: