Sağlık 10 Nisan 2021 - 12:56:56

Ayak Şişmesi Nedenleri Nelerdir? Ne İyi Gelir?

Ayak Şişmesi Nedenleri Nelerdir? Ne İyi Gelir?

Ayaklarda ve bileklerde farklı sebeplerden dolayı genleşmeler yaşanırken bu durum ayak şişmesi olarak nitelendirilir.

Ayak Şişmesi Nasıl Olur?

İnsanların ayakları, sürekli olarak onları taşıyan ve onlara hareket kabiliyeti sunan organlarıdır. Bu süreç içerisinde uyku dışında her zaman kullanılıyor olmaları onların da sorun yaşamalarına ve yorulmalarına sebep olur. Birçok farklı sebepten dolayı ayaklarda şişeler yaşanmaya başlayabilir. Ayak şişmesi problemi başladığında bileklerden bu durum rahatlıkla sezilebilmektedir. Bileklerin yanı sıra ayak parmaklarında da şişmeler görülebilir. Bazı durumlarda şişmelere ek olarak renk değişimleri de sıklıkla görülen bir durum olmaktadır. Bu aşamalarda sebeplerin iyi analiz edilmesi ve ona göre bir tedavinin uygulanması gerekmektedir.

Ayak Şişmesi Nedenleri Nelerdir?

Ayaklarda yaşanan şişmelerin ilk sebebi olarak hamilelik gösterilebilir. Hamile olan bayanların neredeyse tamamının bileklerinde şişmeler yaşanmaktadır. Bu süreç içerisinde alınan kilolar ve hormonal düzeylerde yaşanan değişiklikler bayanlarda bu durumların gerçekleşmesine sebep olabilmektedir. Bunun ardından ayakların ya da bileklerin incinmesi durumu gelmektedir. Bu durumda da kişilerin ayaklarında şişmeler yaşanırken çoğu zaman morarmalar ya da sararmalar buna eşlik etmektedir. Lenf ödemi denen rahatsızlık da insanlarda ayak şişmesi problemlerine sebep olmaktadır. Eğer lenfatik sistem yeteri kadar çalışmazsa bu durumda ayaklarda şişmeler görülebilir. Son olarak toplardamarın yetersiz olması ya da damarda kan pıhtısının oluşması insanların şişkinlikleri görmesi ve hareket açısından zorlanmasına sebep olmaktadır.

Ayak Şişmesinin Zararları Nelerdir? Nelere Yol Açar?

İnsanlarda yaşanan ayak şişmesi durumunda günlük hayat ciddi biçimde etkilenmektedir. Hamile bayanlarda yaşanan şişmeler, onların hareket kabiliyetlerini genel anlamda düşürmez. Yalnızca bileklerinin daha güzel gözükmesi için bayanlar ince olmasını tercih etmektedir. Bu durumdan şikayetçi olabilmelerinin yanında ayakkabılarının artık olmamaya başlaması da yaşanan sorunlardan birisidir. Darbeye karşı yaşanan şişliklerde üzerine basamama gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu durum, bileğin ya da ayağın aldığı darbenin seviyesine göre değişir. Bazı durumlarda yalnızca ters basmaktan dolayı daha küçük bir alana vücudun tüm yükü biner. Bu durumda da kişilerin yürümeye devam etmeleri oldukça zor olacaktır.

Ayak Şişmesi Tedavisi Nasıl Yapılır? Ne İyi Gelir?

Ayak şişmesi tedavisi için eğer bir darbe alınmışsa ayaklar yukarı kaldırılıp buz yöntemi uygulanabilmektedir. Eğer bu şekilde bir yöntem uygulanırsa kişiler şişmeyi engellemiş olabilirler. Ancak şişmeler gerçekleşmişse ve tedavisinin gerçekleşmesi bekleniyorsa bu durumda ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Genel olarak tablet şeklinde bir hap ve yanında krem ile birlikte kişiler tedavilerini uygularlar. Ayaklarına krem ile masaj yaptıktan sonra sararak bu sancılı dönemi daha rahat geçirme imkanları olacaktır. Daha ciddi sorunlarda küçük operasyonlara ve sonrasında alçıya alma gibi durumlara da ihtiyaç duyulabilir. Ancak çoğu durumda ilaç tedavisi yeterli olacaktır. Sıklıkla yaşanan ayak şişmesi problemlerinin çözümü için doktora görünen kişiler, bir yandan ayaklarına olabildiğince iyi bakarak bu süreci atlatabilirler.

  • ayak şişmesi
  • ayak şişmesi nedenleri
  • ayak şişmesi nasıl olur
  • ayak şişmesi tedavisi
Yorumlar
Şenay Şenol Ayak şişmesi hangi hastalıkların sebebi olabilir? Şişmeye ne iyi gelir? Nasıl önleyebilirim? Ayaklarımda genel olarak bu problemi yaşıyorum. Bunun için krem ya da farklı bir tedavi yöntemi var mı? Böbreklerle alakası olabilir mi? cevapla
yorum yaz
Greyfurtla Zayıflama Yöntemi Nedir? Greyfurtla Zayıflayanlar ve Kilo Verenler