En kolay ne zaman hamile kalınır?
Sağlık

En Kolay Ne Zaman Hamile Kalınır?

17 Ocak 2019 - 09:50:03

Çiftlerin düzenli ve korunmasız olarak ilişkiye girmesi sonrasında, herhangi bir sorun olmaması durumunda hamile kalma durumu meydana gelmektedir. Bu durum kadının yaşına göre değişkenlik gösterebilmektedir.

En Çabuk Ne Zaman Hamile Kalınır?

Düzenli bir şekilde adet olan ve ayda 1 kez adet gören her kadın korunmasız bir şekilde düzenli olarak ilişkiye girdiğinde hamile kalmaktadır. Yumurtlama süreci genel olarak adetin başlamasından yaklaşık 14 gün önce olmaktadır. Eğer adetiniz düzenli bir şekilde oluyorsa bir sonraki adet tarihinizi hesaplayabilirsiniz. Buna göre adet olacağınız tarihten 14 gün geriye sayarak ilişkinizi buna göre ayarlayabilirsiniz. Yumurtlamanın gerçekleşmesinden 2-3 gün önce ilişkiye girmeye başlamalısınız. Yani kısacası adet olma tarihinden 17 gün önce ilişkiye girmek daha kolay hamile kalmaya yardımcı olmaktadır. Bu dönem içerisinde gebelik şansı yüksek olduğu için düzenli olarak ilişkiye girmeniz gerekmektedir. Eğer ki adetiniz düzenli değilse yumurtlama dönemleri de değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle gebelik herhangi bir zamanda meydana gelebilmektedir. Belirtilen hesaplama hamileliğin yüksek olabileceği günlerdir. Diğer günlerde de ilişkiye girmenin bir zararı olmadığını belirtmek isteriz.

Hamile Kalma Yolları Nelerdir?

Adetin başlamasından sonraki 10-14'üncü günleri hamilelik şansının en yüksek olduğu dönemlerdir. Bu durum her kadına göre değişkenlik göstermektedir. Kimi kadınlar 26 günde bir adet görmektedir. Kimileri 30 kimileri için ise bu süre 28 gündür. 28 günde bir adet gören kadın için 14. gün, 26 günde bir adet gören kadın için 12. gün 30. günde bir adet gören kadın için ise 16. gün baz alınmalıdır. Bu günler içerisinde sık ve düzenli olarak ilişkiye girilmesi gerekmektedir. Eğer ki adet dönemi düzensizse mutlaka bir doktora görünmeli ve ilk önce bu düzenin oturtulması gerekmektedir. Uzmanlar genel olarak haftada iki defa cinsel ilişki önermektedir. Haftada 3-4 kez ilişkiye girmek hamile kalma şansını daha da arttırmaktadır. Kadının yumurtlama döneminde daha fazla ilişkiye girilmesi şansı daha da arttırmaktadır. Hafta 1 ya da daha az ilişkiye giren çiftlerde hamile kalma durumu daha da azalmaktadır.

Kolay Hamile Kalmak İçin Ne Yapılmalı?

Hamile kalmak isteyen kadınların öncelikle düzenli beslenmeye dikkat etmesi gerekmektedir. Uyku düzeni bu süreçte önemlidir. Ayrıca eğer sigara ve alkol gibi alışkanlıklar varsa bunların da bırakılması gerekmektedir. Kronik bir rahatsızlık söz konusu ise doktora başvurulmalıdır. Eğer ki bir hastalık nedeniyle ilaç kullanmak zorundaysanız bu durumu doktorun değerlendirmesi gerekmektedir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken durum strestir. Stres vücuttaki bazı hormonların fazla ya da az salgılanmasına neden olur. bu tarz durumlar özellikle kadınlar üzerinde farklı etkiler meydana getirmektedir. Hamile kalma sürecinde stresten uzak durmak daha sağlıklı olacaktır. Bu dönem içerisinde omega 3 tüketiminin yeterli olmasına dikkat edilmelidir. Folik asit, demir ve çinko açısından zengin olan besinlerin tüketilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda kırmızı et, baklagiller, balık, ceviz, süt ve yeşil yapraklı sebzelerin tüketilmesi gerekmektedir.

Hangi Yaşlarda Hamile Kalınır?

Kadınlarından doğurganlığının en yüksek olduğu yaş aralığı 20-30 yaşlarıdır. Bu dönem içerisinde hamile kalmaları daha rahat olmaktadır. Gebe kalma olasılığı 35 yaşından sonra azalmaya başlar. 40 yaşından sonra ise bu olasılığın gözle görülür bir şekilde azaldığı bilinmektedir. 30-34 yaşları arasındaki kadınların 7'sinden 1 tanesinde hamile kalamama durumu söz konusu olmaktadır. Bu durum 35-40 yaşları arasında 5 kadından 1 tanesinde 40 yaşından sonra ise 4 kadından 1 tanesine düşmektedir. Yani yaşın ilerlemesine bağlı olarak doğurganlık durumunda azalma gözükmektedir. Hamile kalmak için uygulanan pek çok yöntem bulunmaktadır. Bu süreç içerisinde doktordan yardım alınması faydalı olacaktır.

Yorumlar
Nadide Teke 17 Ocak 2019 - 10:00:03 En kolay hamile kalma yöntemlerini ve pozisyonlarını öğrenmek istiyorum. 28 yaşındayım ve 1 yıllık evliyim. 3 aydır deniyoruz ama henüz bir sonuç alamadık. Doktor bir sorun olmadığını söyledi ama daha çabuk nasıl hamile kalabilirim onu araştırıyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: