Yaşam

Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir?

30 Temmuz 2018 - 07:16:21
Çamaşır makinesi nasıl temizlenir?

Çamaşır makineleri detaylı temizlik isteyen cihazlardan biridir. Uzun süre kullanılan ve temizliği konusunda herhangi bir şey yapılmayan makilerde çok kısa sürede bozulma meydana gelmektedir.

Çamaşır Makinesi Temizliğinin Önemi Nedir?

Makinenin düzenli aralıklar ile temizlenmesi için çeşitli yöntemler kullanılarak çamaşırların da daha temiz olması sağlanabilir. Yaz aylarında daha çok kullanılan çamaşır makineleri kış aylarında da devamlı olarak kullanılmaktadır. Yazın her gün çalıştırılan çamaşır makinesi kış aylarında da iki günde bir çalıştırılabilmektedir. Evde yaşayan kişi sayısına göre de farklılık gösterebilir. Çamaşırların mis kokulu ve temiz olması için tercih edilen çamaşır deterjanları ve yumuşatıcılar çamaşırların temizlenmesinde etkili olduğu gibi hoş kokuda olmasını da sağlamaktadır. Böylece çamaşırların yumuşatıcı kokması temiz giyinmeyi de sağlayabilmektedir.

Çamaşır Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır?

Her cihazda olduğu gibi çamaşır makinesinin de düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir. Özellikle deterjanda kireç sökücü özellik yok ise makinenin deterjan bölümü ve iç hazne delikleri kireçler ile dolabilmektedir. Bunun engellenmesi için kireç sökücü deterjanlar tercih edilmesi gerekmektedir. Çamaşır makinesinde kireçlenme arttıkça kötü koku oluşabilmektedir. Bu kötü kokular yayılarak ve çamaşırlar üzerinde kalarak rahatsız edici olabilmektedir. Bu durumda çamaşır makinesinin iç ve deterjan bölümünün temizlenmesi kötü kokuların oluşmasına da engel olacaktır. Makine içerisinde oluşmuş olan kireçlerin önlenmesi için özel üretilen deterjanlar tercih edilebilir. Her yıkamada kullanılan bu kireç sökücüler makinenin ömrünü de uzatmaktadır. Ayrıca çamaşırların daha iyi temizlenmesine yardımcı olmaktadır.

Çamaşır Makinesi Nasıl Kullanılmalı?

Çamaşır makinesinin çok fazla çamaşır ile doldurulması çamaşırların yıkanmasında sorun yaratacaktır. Bu yüzden alabildiği ağırlıkta çamaşırları yıkamak her zaman daha iyi sonucun alınmasını sağlar. Çamaşır makinesinin gider kısmında birikmiş olan atıkların mutlaka temizlenmesi gerekmektedir. Aksi halde bu kalıntılar boruların tıkanmasına sebep olarak pis suyun temiz su ile karışarak çamaşırların yıkanmasına engel olur.

Çamaşır Deterjanı Nasıl Seçilir? Nasıl Kullanılır?

Bir çamaşır makinesinin uzun süre kullanılması ve çamaşırları temiz bir şekilde yıkaması için doğru deterjanlar tercih edilmelidir. Hem deterjan hem de yumuşatıcı kullanımı mutlaka olmalıdır. Bunun yanı sıra kireç sökücü toz ya da kapsül deterjanlar kullanılmalıdır. Çamaşır makinesi çalıştırılırken tek çalıştırmada yıkadığı çamaşır miktarına dikkat edilmelidir. Ayrıca çamaşırlar doğru ayarda çalıştırılması gerekmektedir. Çamaşır makinesinin deterjan haznesinin çıkartılarak yıkanması ve temizlenmesi sağlanmalıdır. Kireç zamanla taşlaşarak makinenin verimini düşürebilmektedir.

Çamaşır Makinesini Nasıl Temizleyebilirim?

Çamaşırlar için tercih edilen deterjanın makineye de zarar vermemesi gerekir. Genellikle kireç sökücü deterjanlar çamaşır makinesinin doğru bir şekilde çalışmasını sağlar. Çamaşır makinesinin uzun süre kullanımı için mutlaka bakımlarının yapılmasına özen gösterilmelidir. Makine içerisinde oluşan kötü kokuların nedenleri çözümlenerek daha sonra dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Makine içi nemli kaldığında artan kötü koku için çamaşırlar yıkandıktan sonra mutlaka makine içinin havalandırılması gerekmektedir. Bu sayede çamaşır makinesinde kötü koku da önlenmiş olur.

Yorumlar
Sevgi Güngör 30 Temmuz 2018 - 07:26:21 Çamaşır makinesi temizleme tableti ve tozu işe yarar mı? Bunları kullananlar var mı? Makineyi temizleme yöntemleri nelerdir? Makinemde biraz koku var bunun gitmesi için ne yapmam gerkeiyor? Bitkisel yöntemleri var mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: