Sağlık 18 Eylül 2021 - 17:33:33

Damar Temizleme Kürü Nedir? Damar Açıcı Bitkiler Nelerdir?

Damar Temizleme Kürü Nedir? Damar Açıcı Bitkiler Nelerdir?

Damar temizleme kürü; damarlarda yağ birikimi sonrasında meydana gelen tıkanıklığın giderilmesi için etkili olan, organların ihtiyacı olan oksijenin sağlanmasına destek olan bitkisel karışımlardır.

Damar Temizleme Kürü Nedir?

Eğer vücudumuzun herhangi bir yerinde damar tıkanıklığı meydana gelirse bu organlarda oksijen yetersizliği oluşturmaktadır. Düzenli beslenme ve birtakım tedavi yöntemleri ile iyileşebilen damar tıkanıklığı için aynı zamanda damar temizleme kürü de bulunmaktadır. C vitamini eksikliği sonrasında damar çeperleri zarar görür ve bu da tıkanıklık problemlerinin gelişmesine sebebiyet verir.

Damar temizleme kürü, kan dolaşımının dengeli ve düzenli olmasını sağlayarak pek çok hastalığın oluşumuna engel olmaktadır. Dünya genelinde ölüm nedenlerinin çoğu kalp-damar hastalıklarından meydana gelmektedir. Yanlış beslenme damar tıkanıklığı problemlerini artırırken, aynı zamanda birtakım kronik rahatsızlıkları da beraberinde getirir. Vücuttaki kan basıncının dengelenmesini sağlayan mucize damar açıcı kürler yüksek tansiyon gibi hastalıkları da önler.

Damar Açıcı Bitkiler Nelerdir?

Tıkanan damarlara doğal bir çözüm yaratmak için bazı bitkiler faydalı olmaktadır. Damar açıcı bitkiler şöyledir:

Zencefil: Kök kısmı ilaç yapımında kullanılan bu bitki, tropik ve yarı tropik iklimlerde yetişir. Taze, kurutulmuş ya da toz halde kullanılabilir. Hem geleneksel hem de modern tıpta kullanılır. Ana bileşeni olan gingerol vücudu serbest radikallere karşı korur. Sodyum, demir, potasyum, C vitamini, B6 vitamini ve niasin içeren bu bitki aynı zamanda karbonhidrat, lif ve protein barındırır. Antioksidan özelliği sayesinde damarların porçözü olarak da nitelendirilir.

Sarımsak: Dünyada pek çok yerde yetişen ve Kastamonu ilimizde en kaliteli şekilde bulunan sarımsak, doğal antibiyotik etkiye sahiptir. Vitamin ve mineral açısından zengin olan bu besin B6 ve C vitamini barındırmaktadır. Sarımsakta yer alan aktif bileşenler kan basıncını düşürmektedir. Damar açıcı bitkiler arasında yer alır. Kötü kolesterolün dengelenmesini de sağlarken aynı zamanda birçok hastalık için de etkilidir.

Zerdeçal: En etkili besin takviyeleri arasında yer alan zerdeçal, hem vücut hem de beyin için faydalıdır. Güçlü antioksidan özelliğe sahiptir. Kronik iltihaplanmayı önlerken serbest radikalleri de giderir. Kalp hastalığı riskini azaltan bu bitki, damar tıkanıklığını da önlemektedir.

Yaban Mersini: Fundagiller familyasına ait olan yaban mersini, potasyum, magnezyum ve kalsiyum içermektedir. Bu özellikleri sayesinde ve lif, C vitamini, B6 vitamini etkisi ile kan basıncını dengeler ve aynı zamanda damar tıkanıklığına engel olur. Günde 1 fincan miktarında tüketilmesi yeterlidir. Taze olarak, dondurulmuş şekilde, jöle olarak, şurup kıvamında her türlü tüketimi sağlanabilir.

Keşişkülahı: Yüksek tansiyon için faydalı olan keşişkülahı, damar tıkanıklığını önlerken aynı zamanda kalp hastalıklarına karşı da faydalıdır. Ayrıca birçok hastalığa karşı da etkilidir.

Pek çok kişinin merak ettiği en iyi damar açıcı bitki olarak yukarıdaki doğal otlardan yararlanabilirsiniz. Fakat damar tıkanıklığı sorunlarınız için öncelikle uzman bir doktora gitmelisiniz.

Damar Açıcı Besinler Nelerdir?

Sağlıklı bir yaşam için dengeli beslenmek gerekmektedir. Damar tıkanıklığına zararlı yiyecekler uzak durmak ve faydalı olan besinleri tüketmek gerekmektedir. Bunları şöyle tanımlamak mümkündür:

Zeytinyağı: Sağlıklı yaşam için oldukça faydalı olan bu doğal yağ, kalp-damar rahatsızlıklarını azaltmaya yardımcı olur. Antioksidan bakımından zengin olması sayesinde uzmanlar tarafından sıklıkla tavsiye edilen bu yağ, hem kalbi korur hem de tansiyon gibi hastalıkları önler.

Badem: Damarların kan yollarını temizleyen badem, kalp sağlığını iyileştirmektedir. Lif, tekli doymamış yağ, antioksidan bileşenler barındıran bu besin kalp ve damar dostudur.

Tarçın: Kandaki şekeri dengeleyen bu besin, tam bir antioksidan deposudur. Kalbe giden damar yollarını temizlerken aynı zamanda tıkaıklıkların oluşmasını de önler. Günde 1 çay kaşığı kadar tarçın tüketmek damar sağlığını olumlu yönde etkiler.

Yulaf: Lif bakımından oldukça zengin olan yulaf, düzenli şekilde tüketildiği zaman kalp-damar yollarını açmaktadır. Kolesterolün düşürülmesini sağlayan yulaf, öğlen yemeklerinde tüketildiği zaman oldukça faydalı olmaktadır.

Nar: Kalp dostu olan bu meyve damarların daha aktif olmasını sağlarken aynı zamanda kalbin uzun ömürlü çalışmasını sağlar. İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde vücut sağlığını olumlu yönde etkilemektedir.

Brokoli: Demir açısından engin olan brokoli, K vitamini ve lif bakımından zengindir. Damarlardaki kalsiyum oranını dengeleyerek kolesterol probleminin ortadan kalkmasını sağlar.

Bu besinlerin yanı sıra damar açıcı bitki çayları da bulunmaktadır. Yeşil çay bunlardan biridir. Antioksidan özelliği sayesinde damarlarda açıcı etki meydana getirmektedir. En iyi damar açıcı ilaç olarak bu besinlerden yararlanabilirsiniz.

Damar Açıcı Kür Nasıl Yapılır?

Kalp sağlığını korumak için damar açıcı kürlerden yararlanmak gerekir. Bu kür için gerekli olan malzemeler;

 • Kabukları soyulmuş 1 adet sarımsak
 • 10-12 adet taze maydanoz
 • 2 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu
 • Yarım bardak klorsuz su

Tarifi: Mutfak robotunda ya da blendar yardımı ile tüm malzemeleri karıştırınız. Kahvaltıdan 20 dakika önce aç karnına içiniz. Bu kürü ilk 3 gün sarımsaklı, ikinci 3 gün sarımsaksız, üçüncü 3 gün ise sarımsaklı olarak uygulanır. 9 gün uygulandıktan sonra 3 gün ara verilmelidir. Daha sonra aynı şekilde tekrar uygulanır. Ardından kür sonlandırılır.

Damar açıcı kürler damar sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. Eğer damar tıkanıklığı yaşıyorsanız doktor onayı ile bu kürden destek alabilirsiniz.

 • damar temizleme kürü
 • damar temizleme kürü nedir
 • mucize damar açıcı
 • damar açıcı bitkiler
 • damarların porçözü
 • en iyi damar açıcı bitki
 • damar açıcı besinler
 • damar tıkanıklığına zararlı yiyecekler
 • damar açıcı bitki çayları
 • damar açıcı kür
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Dash Diyeti Ne Demek? Açılımı Nedir? Nasıl Yapılır?