Sağlık

Demir İçeren Yiyecekler, İçecekler, Besinler Nelerdir?

15 Ekim 2017 - 20:45:13
Demir içeren yiyecekler, içecekler, besinler nelerdir?

Demir minerali; vücutta kan üretiminde görev alan önemli bir vitamin olarak karşımıza çıkmaktadır.

Demir Minerali Nedir, Ne Demek?

Demir minerali, vücut içerisinde kırmızı kan hücrelerinin taşınmasında görevlidir. Eğer yeteri kadar alınmamışsa kişilerde kan hücreleri taşınmaz ve kan üretimi daha düşük seviyelerde kalır. Bu durumda kişilerde kansızlık ya da diğer bir adıyla anemi hastalığının oluşmasına sebep olmaktadır. Bu durumu yaşamamak için bu minerali içeren besinler düzeli olarak kullanılmalıdır.

Demir Mineralinin Önemi Nedir?

Vücudumuzun ihtiyacı olan çok sayıda vitamin ve mineral bulunmaktadır. Bu maddelerin vücuda doğal yollardan ya da direkt destek ürünü olarak hazır bir halde alınması gerekir. Ancak insanlar belirli bir hastalıkları ortaya çıkmadan doğal yollarla almayı tercih ederken yedikleri besinlerin besleyiciliğine çok fazla dikkat etmemektedirler. Kansızlık gibi yaygın olan rahatsızlıklar da bu mineral eksikliklerinden kaynaklanmaktadır. Demir minerali vücudumuz içerisinde en önemli minerallerden birisi olarak gösterilirken bu önemi görevine borçludur.

Demir İçeren Besinler Nelerdir?

Bu minerali içeren besinler hayvansal gıdalar ve bitkilerdir. Bu aşamada hayvansal gıdaların içerisinde yer alan bu mineral heme-demir olarak adlandırılırken bitkilerin içerisinde yer alan ise nonheme-demir olarak isimlendirilmektedir. Her iki mineral türü de insanlardaki ihtiyacı karşılayabilmektedir. Ancak hayvansal gıdalardan elde edilen bu mineralin emilimi %30 seviyesindeyken bitkilerden elde edilen bu mineralin emilimi %2 ile %10 arasında değişmektedir. Kişilerin aldıkları C vitamini bu emilim düzeylerini arttırarak bu mineralin eksikliğine katkı sağlamaktadır.

Demir İçeren Sebzeler Nelerdir?

Kansızlık problemi yaşayan kişiler için bu minerali içeren besinler her gün tercih etmeleri gereken gıda ürünlerini belirtmektedir. Bu aşamada sebzelerde bolca yer almaktadır. Ispanak, maydanoz, pazı, bezelye, fasulye ve lahana bu minerali içeren ürünlerdir. Ekmek ve tahılların içerisinde de yer alırken buğday ekmeği ve çavdar ekmeği bu mineral yönünden en zengin ekmek çeşitleridir. Ton balığı, midye ya da istiridye oldukça zengin demir kaynakları olurken deniz ürünleri kategorisini oluşturmaktadır. Bu ürünlerin ardından hurma, incir, karpuz, kuru üzüm ve kuru kayısı gibi meyveler kan yapıcı yiyecekler olarak etki göstermektedir. Sığır eti, kuzu eti, karaciğer, salam ve jambon gibi hayvansal ürünler de son derece yüksek miktara sahip besinler olarak gösterilmektedir.

Demir En Çok Hangi Gıdalarda Var?

Erkekler günde 8 mg. bu minerale ihtiyaç duyarken bayanlarda bu değer 18 mg. seviyesindedir. 100 gramında en çok demir içeren besinler sıralamasının ilk sırasında istiridye ve midye yer almaktadır. Bu besinler 28 mg. barındırmaktadır. Bu besinleri tavuk ve hindi ciğeri takip ederken mineral değeri 23 mg. seviyesindedir. Birçok kişinin akşamları tüketmeyi sevdiği kabak çekirdeği 15 mg. ile üçüncü sırada gelir. Kaju, fındık, fıstık ve badem gibi kuru yemişler 6,1 mg. taşımaktadır. Son olarak sığır eti ve kuzu eti gelir. Bu besinlerin 100 gramında da 3,7 mg. bulunmaktadır. Bu değerlere göre kişiler aldıkları besinleri ayarlayarak günlük demir minerali ihtiyacını karşılayabilirler.

Yorumlar
Züleyha Kurt 10 Ekim 2017 - 09:55:30 Demir minerali eksikliğinde görülen hastalıklar nelerdir? Günlük ihtiyacı nasıl karşılayabilirim?cevapla
Hüseyin Çoklu 30 Ağustos 2018 - 09:48:08 Demir eksikliğinin ilk belirtisi kansızlık yani anemidir. Vücuttaki demir depolarını doldurunca bu durum ortadan kalkar. Zaman içerisinde vücut kansızlığa alışır aneminizi farketmezsiniz organlarınız bu durumdan zarar görür organların iyi beslenmesi için vücutta kana ihtiyaç her zaman vardır çünkü. Demir eksikliğinin tedavisi için bazen ilaç demir takviyeler gerekebilir bu konuda doktorunuzun tavsiyelerini kulakardı yapmayın. Bazen ilaç önemlidir bu konuda çünkü. Doktorlarının demir eksikliği için ilk önemli önerisi de kırmızı et olmaktadır. Bunun sebebini tam bilmiyorum ama burda kırmızı eti ayrıca vurgulamak gerekir diye düşünüyorum...cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: