Sağlık

Kan Yapıcı Yiyecekler ve İçecekler Neler?

16 Ekim 2017 - 00:46:41
Kan yapıcı yiyecekler ve içecekler neler?

İnsan vücudunun çok büyük bir kısmı kandan oluşurken demir eksikliği ile ortaya çıkan kansızlık son derece önemli bir problemdir. Kan yapıcı yiyecekler bu durumun giderilmesinde etkili olmaktadır.

Kan Yapıcı Yiyecekler Ne İşe Yarar?

Kansızlık problemi yaşayan kişiler içeriğinde demir bulunan gıdaları tüketirlerse herhangi bir kansızlık problemi çekmezler ve bu sayede birçok rahatsızlıktan da daha yakalanmadan kurtulmuş olurlar. Bunu sağlayan kan yapıcı içecekler ve yiyeceklerdir.

Kan Yapıcı Yiyecekler Nelerdir?

İçeriğinde demir olan kan yapıcı yiyecekler normal hayatta da sıklıkla tükettiğimiz yiyeceklerdir. Genel olarak bu sebepten dolayı insanlarda kansızlık çok sık görülen bir rahatsızlık olmamaktadır. Yetişkin bir erkeğin gün içerisinde 8 mg. demir akması yeterli olurken bu değer bayanlar için 18'dir. Buna ek olarak bayanların hamilelik döneminde ihtiyaç duydukları miktar 27 mg. seviyesine yükselirken emzirme dönemlerinde bu değer 9 mg. seviyesine gerilemektedir. Eğer kişiler bu miktarlarda demiri vücutlarına kan yapıcı içecekler ya da yiyecekler ile alırlarsa hiçbir sorun yaşamayacaklardır. Kadınların ihtiyacı daha fazla olduğundan bu rahatsızlık bayanlarda daha sık görülmektedir. Çok sayıda kişi bu sorunu yaşadığında hemen tedavi olmaya başlarken çeşitli ürünler ile kansızlık probleminin atlatılması daha kolay olabilir. Bu aşamada kişiler yediklerine ve içtiklerine dikkat ederlerse kansızlık problemi çekmeden rahat bir ömür sürebilirler.

Kan Yapan Besinler Hangileridir?

Kan yapıcı yiyeceklerin ilk sırasında koyu yeşil renkli sebzeler gelmektedir. Bu sebzeler kişilerin yüksek oranda demir alabilmesini sağlar. Ispanak ya da pazı gibi sebzeler demir oranı oldukça yüksek sebzelerdir. 1 su bardağı pişmiş ıspanağın içerisinde 6 mg. demir bulunur. Bu miktara göre kişiler kendi ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Buna ek olarak domates de içerisindeki demir miktarı ile kan yapıcı sebzeler arasında gösterilmektedir. 1 su bardağı domates bayanların günlük demir ihtiyacının %30'unu karşılamaktadır. Bunlara ek olarak kuru üzüm bu konuda oldukça önemli bir gıdadır. 100 gram kuru üzüm tüketen kişiler günlük ihtiyaçlarının %23'ünü karşılayacaklardır. Bunun yanında bitter çikolata tüketmeyi seven kişiler de eksik olan demir miktarlarını bu şekilde tamamlayabilirler. 100 gram bitter çikolata günlük ihtiyacın %35'ini karşılamaktadır. Birçok araştırmacıya göre bayanların bitter çikolatayı daha fazla sevmesinin sebeplerinden birisi budur.

Kan Yapıcı İçecekler Nelerdir?

İçecekler arasında kan yapıcı özelliği olanlar genel olarak sebze ya da meyvelerin sıvı haline getirilmiş olan formalarıdır. Bu aşamada kişiler domates suyu ile birlikte gerekli demirin bir kısmını alabilirler. Ancak hem domateste hem de diğer içeceklerde ihtiyacın çok daha küçük bir kısmı karşılanmaktadır. Herhangi bir meyvenin ya da sebzenin suyu çıkarıldığında içeriğindeki demir miktarı düşmektedir. Karpuz suyu son dönemde çok fazla tercih edilen içeceklerden birisi olurken kan yapıcı içecekler arasında sayılabilmektedir. Buna ek olarak mercimek çorbası da ülke mutfağımızın en çok tercih edilen ürünlerinden birisi olurken kan yapıcı özelliği bulunur.

Yorumlar
Cemile Güven 10 Ekim 2017 - 10:15:47 Kan yapan şeyler nelerdir? Kansızlık problemim var ve doğal bir şekilde bunu tamamlamak istiyorum. Ne yapmalıyım?cevapla
Hakan Koryürek 31 Ağustos 2018 - 17:52:46 Kan yapan besinleri, içecekleri ve meyveleri tüketmek oldukça sağlıklı oluyor. Ben kansızlık problemi yaşadığımda ilaç haricinde beslenmeye de çok dikkat etmiştim. Özellikle pekmez yemek kansızlık için oldukça etkili oluyor.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: