Sağlık

Protein İçeren Besinler, Yiyecekler, İçecekler Nelerdir?

16 Ekim 2017 - 04:50:22
Protein içeren besinler, yiyecekler, içecekler neler?

Protein doğduğumuz andan itibaren vücudumuz en önemli yapı taşlarından birisi olarak görev yapmaktadır. Bu aşamada kişilerin ihtiyaç duydukları enerjinin %15'i bu maddeden sağlanmaktadır.

Protein Eksikliği Sonuçları Nelerdir?

Protein eksikliğinde insanların gelişimleri yavaşlarken sürekli olarak yorgunluk ve bitkinlik ile mücadele etmeleri gerekecektir. Bu sebeple de kişiler alabildikleri kadar miktarı vücutlarına alarak enerji yönünden hiçbir sorun yaşamamak isteyeceklerdir.

Protein İhtiyacı Nasıl Karşılanır?

Özellikle spor yapan kişiler çok daha fazla ihtiyaç duyarlar. Bu sebeple protein içeren yiyecekler sporcular için çok daha önemlidir. Yaptıkları spor hareketleri kaslarının gelişimine katkı sağlarken bu madde olmadığı sürece kaslarının gelişimi yalnızca belirli bir hızla ilerleyecektir. Eğer kişiler bu maddeyi almazlarsa kaslarına yükleme yapsalar dahi kaslarında bir gelişme olmaz. Buna ek olarak vücutlarında yağın yanında kaslarından da kilo vermeye başlarlar ve fiziklerinin istedikleri düzeye gelmesi ciddi biçimde zorlaşır.

Protein İçeren Besinler Nelerdir?

Akla ilk olarak hayvansal gıdalar gelmektedir. Et, süt ve yumurta üçlüsü birçok kişinin ilk saydığı ürünler olarak gösterilmektedir. Birçok kişi gerekli miktarı vücuduna alırken yağsız bir şekilde almak isteyecektir. Bu maddenin ağırlıklı olarak kullanıldığı diyetler de bu şekilde işlemektedir. Kişiler rahatlıkla doyabilecekleri düzeyde yağsız protein deposu besinleri tüketirken spor ile birlikte hem kilo verip hem de kas yüzdelerini en üst düzeye çıkaracaklardır.

Protein Neler Vardır? Hangi Besinlerde Bulunur?

Protein içeren besinler lezzet açısından da oldukça tatmin edici olduğundan kilo vermenin en kolay ve doğru yolu olarak gösterilebilir. 100 gramındaki protein miktarlarına bakıldığında tavukgöğsü ve hindi eti en çok tercih edilen ürünler arasında gösterilir. Bu ürünlerin 100 gramının 30 gramı bu maddeden oluşmaktadır. Buna ek olarak somon ve ton balığı gibi deniz ürünlerinin 100 gramında da 26 gram yer alır. Süzme peynirin içerisinde de tam 32 gram bulunurken özellikle kahvaltılarda gerekli miktarda alınması için çok büyük önem taşımaktadır. Yumurtanın 100 gramında 13 gram yer alırken zirveyi kırmızı et almaktadır. Yağsız dana etinin 100 gramında 36 gram bulunmaktadır. Bu sebeple de beslenme listeleri ve diyetlerinde beyaz ve kırmızı et vazgeçilmez ürünler olarak gösterilir.

Protein İçeren İçecekler Nelerdir?

Bu liste son derece sade ve basit bir liste olarak görülür. Listenin içerisine doğal ürünler arasından yalnızca süt eklenebilmektedir. 1 litre sütün içerisinde 35 gram seviyesinde bulunur ve bu miktar oldukça iyi bir miktardır. Spor yapan ya da bu ihtiyacını maksimum düzeyde karşılamak isteyen kişiler sürekli olarak sütlerini içerken bu şekilde içecek konusunda da en doğru seçimi yapmış olacaklardır. Protein içeren yiyecekler ile birlikte süt tüketimi biraz uyumsuz olduğundan kişiler genel olarak spor öncesinde ya da sonrasında süt tüketebilirler. Buna ek olarak ara öğün olarak süt tüketimi de oldukça iyi bir tercih olacaktır.

Yorumlar
Taner Ağaoğlu 10 Ekim 2017 - 10:30:09 Protein nelerde var? Kas yapmak için günlük ne kadar protein almak gerekiyor?cevapla
Neslihan Akarsu 01 Eylül 2018 - 10:27:02 Protein içeren besinler tablosunu incelediğinizde birçok tahıl, meyve ve besin olduğunu görebilirsiniz. Süt ve süt ürünleri protein ihtiyacının büyük bir kısmını karşılarken aynı zamanda tahıllar ve meyvelerde destek olmaktadır. Sporcuyum ve protein tozu kullanmak yerine bu tarz besinler tüketiyorum. cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: