Sağlık

Yemek Borusu Kanseri Belirtileri Nelerdir? Ne Kadar Yaşar? Ameliyatı ve Kurtulanlar

16 Nisan 2021 - 08:50:47
Yemek Borusu Kanseri Belirtileri Nelerdir? Ne Kadar Yaşar? Ameliyatı ve Kurtulanlar

Yemek borusu kanseri; boğazdan başlayarak mideye kadar uzanan, yaklaşık olarak 25-30 cm uzunluğunda olan içi boş özofagusta meydana gelen bir kanser türüdür. Özofagus kanseri olarak da bilinmektedir.

Yemek Borusu Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Yemek borusunun içerisinde yer alan hücrelerde başlayan yemek borusu kanseri, özofagusun herhangi bir bölgesinde meydana gelebilmektedir. Erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülen bu kanser türü, dünya üzerinde en fazla ölüme neden olan kanser hastalıkları arasında altıncı sırada yer almaktadır. Tütün ve alkol kullanımı, bazı beslenme alışkanlıkları ve obezite bu hastalığın ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Yemek borusu kanserinin belirtilerine baktığımızda ilk olarak yutkunma güçlüğü karşımıza çıkmaktadır. Bu, hastalığın en belirgin belirtisi olarak nitelendirilmektedir. Ayrıca takılma hissi ve ağrılı yutkunma da söz konusu olabilir. Oluşan tümör yemek borusunun %60-70'lik bir kısmını kaplamadan belirti vermeyebilir. Genel belirtilere baktığımızda;

  • Yutkunma güçlüğü
  • İstemsiz bir şekilde kilo kaybı
  • Göğüs ağrısı, göğüste yanma ya da basınç oluşması
  • Hazımsızlık ve mide yanması
  • Öksürme ve ses kısıklığı

Eğer boyun bölgesine yakın yerde oluşursa ses kısıklığı görülebilir. Göğsün orta bölgesinde meydana gelirse öksürük görülebilir. Eğer altta mideye yakın yerde meydana gelirse reflü olarak belirti oluşturmaktadır.

Yemek Borusu Kanseri Evreleri Nelerdir?

Erken evrelerde belirti vermeyen yemek borusu kanserinin evreleri şu şekildedir:

  • 1. Evre: Bu evrede çoğunlukla herhangi bir belirti oluşmaz. Hastalığın ortaya çıkması çoğu zaman tesadüfen gerçekleşir. Ya da bazı taramalar sonucu anlaşılabilir.
  • 2. Evre: Bu evrede yutkunma güçlüğü görülmektedir. Boğaza bir şey takılması hissi ve bağırsak kanaması yaşanabilir.
  • 3. Evre: Yutkunma güçlüğü daha ileri bir seviyeye çıkar. Hasta katı besin tüketemeyecek duruma gelir. Yaşlı kişilerde salya akıntısı meydana gelebilir.
  • 4. Evre: Kanserin yemek borusunun hangi bölgesinde meydana geldiğine göre bazı semptomlar meydana gelir. Bu evrede ciddi anlamda kilo kaybı meydana gelir. Eğer tümör soluk borusuna bulaşmışsa öksürük meydana gelir. Karaciğere sıçradıysa yan ağrılar oluşabilir. Kemiklere sıçradıysa kemik ağrıları oluşabilir.

Alkol ve sigara kullanımı, aşırı oranda sıcak içecek tüketmek, tütsülenmiş ve yanmış besinleri tüketmek özofagus kanserinin oluşmasına neden olabilir.

Yemek Borusu Kanseri Ne Kadar Yaşar?

Genel olarak 60 yaş üzerinde görülen bu hastalık, diğer organlara mestaz yapmadığı zaman ameliyat ile tedavi edilebilmektedir. Tedavie dilmediği zaman hastanın ölmesine neden olabilir. Yemek borusu kanseri ölüm oranı çok düşük değildir. Ayrıca tehlikeli bir rahatsızlıktır.

Yemek Borusu Kanseri Ameliyatı

Kanserin giderilmesi ve hastanın iyileştirilmesi için yemek borusu kanseri tedavisinde cerrahi işlemler tek başına ya da ek tedaviler ile birlikte gerçekleştirilmektedir. Çok küçük tümörleri almak için uygulanabilir. Eğer tümör yayılmamışsa ve sadece yemek borusundaysa ameliyat ile iyileşme sağlanabilir. Yemek borusunun bir kısmını çıkarmak ya da hem yemek borusunun bir kısmını hem de midenin üst kısmını çıkarmak için ameliyat gerekli olabilir.

Yemek Borusu Kanseri Hasta Yorumları ve Kurtulanlar

Erken evrede teşhisi konulan yemek borusu kanserinden kurtulanlar oldukça fazladır. Hasta yorumlarına bakıldığında doğru tedavi ile iyileşme sağlandığı görülmektedir. Fakat alkol ve sigara gibi alışkanlıkların bırakılması, sağlıklı beslenmenin sağlanması gereklidir.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: