Doğal makyaj temizleme suyu ve yöntemleri
Yaşam

Doğal Makyaj Temizleme Suyu ve Yöntemleri

24 Ağustos 2017 - 15:18:49

Makyajı yapmak kadar temizliği de oldukça önemlidir. Çünkü tam olarak çıkarılmayan makyaj, ciltte yaralara sebep olabilir. Bunun için makyaj temizliğini de önem verilmelidir.

Doğal Makyaj Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Makyaj temizliği, özel olarak yapılan makyaj temizleme sularından oluşmaktadır. Ancak cilde daha fazla zarar verilmemesi açısından ev ortamında doğal makyaj temizleme yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemle maddiyat açısından çok fazla para harcamazsınız. Hem de daha sağlıklı yöntemleri tercih etmiş olursunuz.

Makyaj Temizlemek İçin Ne Kullanılır?

Makyaj temizlemek için en doğal yöntemlerden biri zeytinyağıdır. Zeytinyağından yapılan bir maske ile makyajınızı temizler, aynı zamanda da cildinizi beslemiş olursunuz. Bir diğer yöntem yoğurttur. Bilindiği üzere yoğurt güneş yanıklarına da ilaç olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle yoğurt her derde deva diyebiliriz. Makyaj temizlemek için yoğurdu maske yaparak kullanabilirsiniz. Bu maske için sade yoğurt seçmelisiniz. Meyveli yoğurtlar fazla bir etki etmeyebilir. Sade yoğurt da yüzünüzü yakabilir. Bunun için gözle fazla temas ettirmemeniz faydalı olacaktır. Kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise Hindistan cevizi yağıdır. Dıştan bakıldığı zaman jöle gibi görünebilir. Ancak sürdükçe açılan saydam bir yağdır ve yapışkan bir madde olmadığı için kolay çıkarılabilir. Ama en çok tercih edilen doğal yöntem ise vazelindir. Vazelin krem niteliğinde bir maddedir. Ayrıca vazelini vücudunuzun herhangi bir yerinde de kullanabilirsiniz. Çatlaklara ve yaralara iyi geldiği için en çok tercih edilen makyaj temizleme yöntemidir.

Makyaj Nasıl Temizlenir? Makyaj Temizleme Suyu İşe Yarar mı?

Doğal ürünlerle makyaj temizliği yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra kimyasal makyaj temizleme suları da kullanabilirsiniz. Uygun fiyatlarla kozmetik dükkanlarında rahatlıkla bulunan bu makyaj temizleme suları eczanelerde de satılmaktadır. Yani kolaylıkla temin edebileceğiniz ürünlerdir. Bu tür ürünleri seçerken de içeriklerine dikkat etmeniz gerekmektedir. İçindeki herhangi bir madde alerji olmanıza neden olabilir. Bunun için kaliteli ürünlerden yana seçim yapmanız sağlığınız açısından oldukça önemlidir.

Makyaj Malzemelerinin Temizliği Nasıl Yapılır?

Makyaj temizliği, her ne kadar önemliyse makyaj ürünlerinin temizliği de o kadar önemli bir konudur. Kullandığı şekilde bırakılan makyaj malzemeleri, yüzün çabuk tahriş olmasına neden olmaktadır. Bu nedenle makyaj malzemelerini de ayrı ayrı temizlemek bir bakıma zorunlu olmaktadır. Özellikle makyaj yapılan fırçaların temizlenmemesi halinde fırçanın kılları üzerinde kalan makyaj malzemelerinden dolayı sertleşebilir. Ya da çok fazla sertleşmesi neden olur. Bu da sürekli olarak fırça değiştirmenize yol açabilir. Her fırça da aynı yumuşaklıkta oluşmaz. Bu da yüzünüzü çabuk tahriş etmeniz demektir. Bunun için fırça temizliğine önem vermelisiniz. Rimeller çok çabuk topaklanır. Bu nedenle çabuk kurur. Bunun yöntemi ise oldukça basittir. Çay suyu döktüğünüz zaman kuruyan rimel sulanır. Böylece eski haline dönmektedir. Rujun temizlenmesine gerek yoktur. Ancak toz fondoten ya da allık gibi makyaj malzemelerini temiz fırçayla bir kere üstten alın ve fırçayı temizleyin. Bu şekilde yapılan uygulama sonucu makyaj ürünleriniz yıpranmamış olur.

Makyaj Fırçası Nasıl Yıkanır?

Makyaj fırçalarının temizliği oldukça basit bir işlem gerektirir. Fırçaların yanı sıra makyaj kullandığınız süngerlerinizi de ılık su da bekletin ve daha sonra fırçaları elinizle sıkın. Böylelikle makyaj ürünlerinden fırça ve süngerlerinizi kurtarmış olursunuz. Çok fazla ılık su da bekletmenize gerek yoktur. Suya bıraktıktan sonra sadece suya renkleri verene kadar beklemeniz yeterli bir süre olacaktır. Bu basit yöntemle makyaj fırçaları ve makyaj kullandığınız süngerlerinizi makyaj ürünlerinden temizleyebilirsiniz. Makyaj süngerleri dayanıklıdır. Ancak makyaj fırçaları için aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Bu nedenle bu işlemi belirli aralıklarla yapmanız gerekmektedir. Tersi durumda fırçalarınızın kılları da çabuk dökülebilir.

Yorumlar
Meltem Bozar 19 Ağustos 2017 - 12:04:40 Makyajımı hep temizliyorum ama tam çıkmıyor. Nasıl bir yöntem uygulamam gerekiyor acaba? Doğal yöntemler etkili olur mu zeytinyağı vs...cevapla
Gülşen Doğan 11 Nisan 2018 - 14:26:55 Doğal makyaj temizleme suyu nasıl yapılır? Makyajı yaptığımda yüzümde herhangi bir iz kalmaması için ve cildimin zarar görmemesi için kendime doğal bir temizleyici arıyorum. Nasıl yapabilirim? Makyaj temizleme yöntemleri nelerdir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: