Yaşam 02 Kasım 2021 - 10:06:10

Yüzdeki Çiller Nasıl Geçer? Kesin Çözüm Nedir? Nasıl Yok Edilir?

Yüzdeki Çiller Nasıl Geçer? Kesin Çözüm Nedir? Nasıl Yok Edilir?

Yüzdeki çiller, genel olarak kızıl saçlı ve açık tenli kişilerde güneş ışınlarında maruz kalma sonrasında görülür ve zararsız lekeler olarak tanımlanır.

Çil Neden Olur? Neden Çıkar?

Ciltte meydana gelen küçük ve zararsız izler olarak tanımlanan çiller, genetik yatkınlık veya güneşe maruz kalma sonrasında ortaya çıkan cilt lekeleridir. Açık tenli kişilerde görüldüğü gibi aynı zamanda buğday ve koyu tenli insanlarda da çil oluşabilir. Genç yaşta, aşırı güneş ışığına maruz kalındığında çillenme daha çok olabilir. Yüzdeki çiller güneşte kalma süresiyle doğru orantılı olarak zamanla artmakta veya azalabilmektedir.

Güneş ışınları daha dik ve etkili bir şekilde geldiğinde cilt bölgelerindeki güneş ışığı alan melanin pigmenti mor ötesi ışınları absorbe etmek için yetersiz kalmaktadır. Bunun sonucunda da melanosit hücreleri daha fazla melanin üretmeye başlar. Gruplandırılmış melanosit hücreleri etrafında biriken melanin pigmenti deride lekeler oluşturur. Bunlar dışarıdan küçük lekeler gibi görünürler ve bu lekelere çil olarak görünür.

Yüzde çil çıkarma genetik olup MC1R adı verilen bir gen faktöründen kaynaklanmaktadır. Bu gen, kızıl saçlı ve renkli gözlü, çoğunlukla açık ten renginde olan insanlarda bulunur. Vücut savunma sistemi olarak melanin üretimi arttıkça yüzdeki çiller daha belirgin hale geldiğinde, güneş ışığı vücutta toplanmaya devam eder. Bundan dolayı vücutta çil sayısı artmakta ve daha yoğun hale gelmektedir.

Çillerin çoğalmaması ve azalması için yüksek koruma faktörü olan güneş kremi kullanılmalıdır. Bu şekilde zararlı güneş ışınları cilt tarafından daha az alınır, böylece çillerin çoğalması ve yayılması mümkün olduğunca engellenir.

Yüzdeki Çiller Nasıl Geçer? Nasıl Tedavi Edilir?

Yüz, kol, boyun ve göğüs kısmında görülen çiller çocukluk ve erişkin dönemde çıkmaktadır. Çocukluk döneminde 2-3 yaş aralığında oluşmaya başlar. Çocukluk döneminde çıkanlar genelde kendiliğinden geçer. Erişkin dönemde oluşanlar ise geçmemektedir. Bunun için bitkisel maskeler bulunmaktadır. Çillere ne iyi gelir diye bakacak olursak bunlardan bazıları şunlardır:

 • Çillerin yok edilmesi en etkili bitkilerden biri maydanozdur. Birkaç tutam maydanoz bir miktar su ile kaynatılıp soğutulur. Soğuyunca süzülen maydanoz suyunu süt ya da yoğurtla karıştırıp yüzünüze masaj yaparak sürün. Yaklaşık 15-20 dakika beklettikten sonra temizleyin. Bu maskeyi gün aşırı uygulayabilirsiniz.
 • Kuru ya da yaş mayayı 1 tatlı kaşığı limon suyu ve süt ile eritip karıştırın. Daha sonra yüzünüze sürüp yaklaşık olarak 15 – 20 dakika bekletin. Kuruyunca temiz bir nemli bezle silip ılık su ile yıkayın.
 • 2 yemek kaşığı havuç suyuna 20 damla kadar limon suyu ekleyiniz. Günde 2-3 defa bu karışımı cildinize sürünüz. Yaklaşık olarak 20 dakika bekletip sonrasında temizleyiniz.
 • Bir diğer yöntem domatestir. Öncelikle cildinizi temizleyiniz ve ardından besleyici krem sürünüz. Sonrasında cildinize domates dilimleri yerleştiriniz. Yarım saat kadar bekletip ardından soğuk süt ile ıslatılmış bir pamuk ile çıkartınız.

Pek çok kişide görülen çiller asıl olarak zararsızdır. Birçok kişi bu izleri sever ve yüzümde çil istiyorum diyenler vardır. Fakat bazı insanlar çok yoğun olduğu için istenmez ve bu yöntemler ile görünümü hafifletilebilir.

Yüzdeki Çiller Nasıl Yok Edilir? Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Bazı insanlar kalıcı çil yapmaya çalışırken kimisi de yüzündeki bu lekelerden kurtulmak ister. Yüzdeki çiller nasıl yok edilir diye bakacak olursak:

 • Kuru soğanı kabuklarından ayırıp üzerine biraz tuz döküp ama çok az olmak şartıyla bir kaseye koyup sabaha kadar ağzı kapalı olarak bekletiniz. Soğanın tuzun etkisiyle suyu çıkacaktır. Suyu süzüp içerisine az miktarda su ekleyip bir şişeye doldurunuz. Gece uyumadan önce yüzünüzü bu soğan suyu ile silin. Eğer kokusu sizi rahatsız ediyorsa içine birkaç damla gül suyu damlatabilirsiniz. Ama gül suyunun gerçek doğal olmasına dikkat ediniz.
 • 1 limon suyu, 1 yumurta sarısı, 10 gram toz şeker ve 10 ml. suyu karıştırınız. Daha sonra cildinize uygulayıp 20 dakika bekletiniz. 1 gün sonra tekrarlayınız. Bu karışım ile çillerde azalma sağlayabilirsiniz.
 • Yaklaşık iki avuç kadar bademi döverek ya da blenderda un haline gelene kadar çekiniz. Un haline gelmiş bademi yaklaşık bir çorba kaşığı kadar bal ve 1 yumurta akını sarısından ayırıp koyunuz. Karışım krema gibi bir hale gelene kadar karıştırınız. Son olarak da içine birkaç damla gül suyu katınız. Bu karışımı yüzünüzün çilli bölgelerine sürüp üzerine temiz bir bez ile kapatınız. Yaklaşık 20 dakika beklettikten sonra bez ile temizleyip yıkayınız.
 • Tatlı patatesi rendeleyip, birkaç damla bitkisel yağ ekleyiniz. Güzel bir şekilde karıştırıp maske haline getiriniz. Çillerin olduğu yere uygulayınız ve yaklaşık 20 dakika bekletiniz. Ardından cilt tipine uygun kremler ile nemlendiriniz.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz karışımların haricinde yüzdeki çiller için krem gibi yöntemler de kullanabilirsiniz. Cildinize her gün limon suyu sürerek çilleri engelleyebilirsiniz. Eğer cildiniz kuruysa su ile seyreltmeniz gerekecektir.

Yüzdeki Çillere Kesin Çözüm

Doğal yöntemler çillerden kurtulmak için etkili olurken kesin çözüm için lazer ya da farklı uygulamalardan yararlanılabilir. Eğer cildinizdeki çillerin geçmesini ya da görünümünün hafiflemesini istiyorsanız, bu konuda uzman bir dermatolog desteği almanızı öneririz. Böylece krem ya da diğer medikal uygulamalardan yararlanabilirsiniz.

Özellikle beyaz tenli insanlarda görülen yüzdeki çiller için maske uygulamak isterseniz yazımızın içeriğinde bahsetmiş olduğumuz doğal çözümlerden destek alabilirsiniz. Fakat alerjik etkiler görmemek için önce cildinizin ufak bir bölgesinde deneyiniz. Kızarma ya da tahriş meydana gelmiyorsa kullanabilirsiniz.

 • yüzdeki çiller
 • çil neden olur
 • yüzde çil çıkarma
 • çillerin çoğalması
 • yüzdeki çiller nasıl geçer
 • çillere ne iyi gelir
 • yüzümde çil istiyorum
 • yüzdeki çiller nasıl yok edilir
 • kalıcı çil
 • yüzdeki çiller için krem
Yorumlar
Gül Gençoğlu Özellikle yüzümde burun çevremde yaz aylarında çok çil çıkıyor. Bunu engellemek için ne yapmam gerkeir? güneş kremi etkili olurmu? cevapla
elif koç güneşin zararlı ışınlarının çok aktif olduğu öğle saatlerinde çok fazla güneşe maruz kalmamaya dikkat edin cevapla
gün ışığı benim de çok çilim çıkıyor yazları doktora gidip krem yazdırsam geçer mi? cevapla
yorum yaz
Yağ Bezesi Nedir? Neden Olur?